Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - SARIYER UŞAKSPOR'U </br>YENMEK İSTİYORSA?
ŞEREF AYER </br>KOVULMADIKÇA </br>SARIYER İFLAH OLMAZ!!!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SARIYER UŞAKSPOR'U
YENMEK İSTİYORSA?

. Yunus Emre GÜNER Sarıyer Yenigün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni
Sarıyer Yenigün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yunus Emre Güner, tüm detaylarıyla Uşakspor'u analiz ederek, eksileri ve artıları ile röntgen çekimi yaptı.
02.12.2020 / 00:00


Sarıyer Yenigün Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yunus Emre Güner, tüm detaylarıyla Uşakspor'u analiz ederek eksileri ve artıları ile röntgen çekimi yaptı. 

Güner, Sarıyer Teknik Direktörü Ahmet Yıldırım başta olmak üzere, futbolcuların dikkat etmesi gereken tüm unsurları masaya yatırdı:

YUNUS EMRE GÜNER:

Uşakspor oynadığı 11 lig karşılaşmasında 7 galibiyet, 2 beraberlik, 2 mağlubiyet elde ederek 23 gol attı, 13 gol yedi, 23 puan ile 2. Sırada yer alıyor. 

Sarıyer ise oynadığı 10 lig Müsabakasında 5 galibiyet, 4 beraberlik, 1 mağlubiyet yaşayarak rakip fileleri 12 kez havalandırdı, kalesinde 4 gol gördü ve topladığı 19 puanla 5. Sırada yer alıyor.

Kağıt üstünde istatistikleri değerlendirdiğimizde Sarıyer'in az gol atıp, az gol yediğini görüyoruz. Bu durum tamamen Sarıyer hücum hattının olağanüstü şekilde yetersiz kalması, vasatı aşamaması ile değerlendirilebilir. Final pasları ve bitiricilik yeteneği isteyen vuruşlar minimum seviyede kalınca gol yollarında kısır döngü yaşanması gayet doğal. 

Sarıyer'in defans hattı için tam oturmuş bir savunma kurgusu diyemeyiz. Fakat üstünde çalışılırsa önümüzdeki haftalarda çok daha iyi bir defans yaratılabilir. Maçlara dikkat edelim; Geri dörtlünün ve orta saha oyuncularının savunmada göstermiş olduğu mücadele kadar Kaleci Ali'nin yüksek performansı da bunda etkili oluyor. 

Sarıyer'in 10 haftalık mücadelesini izleyenler bilir. 

Velimeşespor maçı hariç Sarıyer kalesinde her maç ortalama en az 3-4 gol pozisyonu veriyor. 

Bu bir gerçek. 

Rakip takımların kaçırdığı net gol pozisyonlarını yok sayarsak Sarıyer'e kötülük yapmış oluruz. 

Burada önemli olan eksikleri ve hataları düzeltmek için maç skorlarına bakmaksızın tedavi yöntemleri geliştirmek olmalıdır.

GEÇELİM SARIYER'İN YARIN Kİ RAKİBİ UŞAKSPOR'UN ANALİZİNE... 

Uşakspor top kendisinde olduğu zaman genellikle kanatlardan içeri sarkan bir oyun yapısına sahip. Genellikle oyunun temposunu kendileri belirliyor. Orta sahada kaptıkları toplarda beş-altı oyuncu birden çok hızlı atağa çıkabiliyorlar. 

Uşakspor'un 5 numarası, 22 yaşındaki Selim Dilli takımın oyun kurucusu... Selim gösterişsiz fakat çok etkili bir futbol ortaya koyuyor. Çok isabetli ve derinlemesine kısa ve uzun paslar atabiliyor. Bu nedenle Sarıyer takımı kesinlikle Selim topu ayağına almadan baskı kurmalıdır. O pozisyonda kim yakınsa pres yapacak ve Selim'i mümkün mertebe topla en az şekilde buluşturacaktır... Selim'in oyun kurması engellenirse Uşakspor'un işleyen çarkları alarm verecektir. Bu husus önemle dikkate alınmalıdır.

Uşakspor'da dikkat edilmesi gereken bir diğer oyuncu ise 2 numaralı formasıyla sağ bek Türker Toptaş... Türker 36 yaşında olmasına rağmen sağ kanadı çok etkili kullanıyor. Topsuz ani çıkışları ile rakip alanda topla buluşmasının yanı sıra, yaptığı driplingler ile rakip ceza sahasına kadar ilerliyor ve ciddi asistler üretebiliyor. En önemli özelliği ise alıştığımız sağ bekler gibi sadece çizgi oyuncusu değil aynı zamanda sık sık rakip ceza sahasına girerek arkadaşlarına destek veriyor...

Uşakspor'un 17 Numaralı oyuncusu, 26 yaşındaki Kadir Arı ise orta saha ile hücum hattını birbirine bağlayan lokomotif görevi yapıyor. Kadir Arı aynı zamanda rakip ceza sahası çevresinde çok sayıda çapraz koşu yaparak, rakip savunmayı dağıtan ve bu sayede arkadan gelen takım arkadaşlarına ciddi boş alanlar yaratan özelliklere sahip. Ayrıca final paslarında başarı oranı çok yüksek...

Uşakspor'un 9 numaralı santraforu 31 yaşındaki Mehmet Öztürk kendine has yetenekleri olan bir futbolcu. Gol vuruşları bazen çok etkisiz bazen ise muhteşem olabiliyor. Rakip arkasına sarkarak elde ettiği toplarda çok etkili gözüküyor. Bir diğer önemli özelliği ise hücuma destek veren arkadaşlarına fazlasıyla boş koridor yaratması diyebilirim. Topu ayağına aldığında sırtı kaleye dönük olarak gerek tek pas gerekse duvar pasları ile önemli asistler yapıyor. 

10 numaralı Mehmet Bektaş ise Uşakspor için çok özel bir isim. 25 yaşındaki oyuncu hem Sağ kanat hem de orta saha merkez oynayabiliyor. Mehmet Bektaş'ın ayağına futbol topu resmen yapışıyor. Üst düzey tekniğe sahip. Topla çok hızlı hareket ederek ani dönüşler ile rakip savunmanın tüm dengesini alt üst edebiliyor... En önemli özelliği ise santraforun arkasına sarkarak her an net pozisyona dönüşen tehlikeler yaratabiliyor.

SARIYER GOLÜ NASIL BULUR?

UŞAKSPOR'UN ZAYIF VE ETKİSİZ KALDIĞI NOKTALAR?

Uşakspor'un duran toplarda çok ciddi kademe hataları göze çarpıyor. Savunma hattı adam paylaşımlarında telafisi olmayan hatalara imza atabiliyor.

Özellikle kanatlardan kullanılan serbest vuruşlar ve kornerlerden gelen hava toplarında etkisiz kalan Uşakspor'un bu zaafı Sarıyer tarafından mutlaka değerlendirilmelidir.

Sarıyer gerek kornerler gerekse kanatlarda gerçekleşen serbest vuruşlarda ceza sahası içine uzun oyuncuları başta olmak üzere en az 7 kişi girmeli ve muhakkak ters koşular yaparak topa hareketlenmelidir.

Sarıyer takımı duran toplarda, arkada 3 oyuncu bırakarak en az 7 oyuncu ile rakip ceza sahasında olması bu maçta şarttır. 

Uşaksporlu oyuncular kanatlardan yapılan ortalarda tuttukları rakip oyuncuları kaçırıyorlar. Duran toplarda olağanüstü şekilde konsantrasyon kaybı yaşadıkları ortada.

Yine buna istinaden düz ve havadan gelen toplara Uşakspor'un stoperleri yükselirken önemli tayming hataları yapabiliyor... Ev sahibi takımın bu eksi yönlerini Sarıyer'in muhakkak en iyi şekilde değerlendirmesi gerekmektedir.

Yazarın Diğer Yazıları