Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - ALLAH’TAN VAHİY GELDİ
ŞEREF AYER </br>KOVULMADIKÇA </br>SARIYER İFLAH OLMAZ!!!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ALLAH’TAN VAHİY GELDİ

Adem ÖZPOLAT
Hayatın değeri hayata yüklenen anlama bağlıdır. Kişiyi kıymetli kılan savunduğu davadır. Uğrunda mücadele edeceği ulvi değerlerdir.
12.02.2015 / 18:03


Hayatın değeri hayata yüklenen anlama bağlıdır. Kişiyi kıymetli kılan savunduğu davadır. Uğrunda mücadele edeceği ulvi değerlerdir. İnsan, sahip olduğu ırk, mal, sosyal statü ve mülkiyete göre değil, misyonuna göre değer kazanacaktır. Bu tespiti bize en güzel Hz. Ömer sunuyor.

Şam fethedildikten sonra, komutan Ebu Ubeyde ibn-i Cerrah’ın daveti üzerine Halife Ömer Medine’de, Şam ziyareti için yola çıkıyor. Hz.Ömer, bu yolculukta hizmetçisi ile nöbetleşe deveye biniyorlardı. Şam’a gelindiğinde nöbet sırası hizmetçisine geldiği için, (yani insanların içine hizmetçi deve sırtında olacaktı.) Şam girişinde bu durumu gören Ebu Ubeyde: “Ey Halife böyle ne yapıyorsun? Bütün Şam’lılar bilhassa Rum’lar Müslümanların Halifesini görmek için toplandılar ve sana bakıyorlar ve bu yaptığını beğenmezler, der.

Hz. Ömer bunun üzerine: Ya Ebu Ubeyde! Senin bu sözün buradaki insanlar için çok zararlıdır, bu sözü işitenler, insanın şerefini bineğe binerek, yürümekle ve süslü elbiseler giymekte sanacaklar. Şerefin, Müslüman olmakla, kullukta ve Allahın belirlediği yerde durmakta olduğunu anlamayacaklar. Biz zelil insanlardık. Allah bizi İslam ile şereflendirdi. Allah’ın bize verdiği bu şerefin dışında başka bir şeref ararsak, Allah bizi zelil eder.

Mesaj netti: Biz Allah’ın İslam ile Aziz kıldığı kimseleriz, izzeti asla onun dışında aramayız… Üstünlük, ne parada,ne ırkta, ne güçte, ne sosyal statüdedir.

Peki bizler İzzeti nerelerde arıyoruz? Ekonomik gücü elinde bulunduranların yanında mı? Üyesi olduğunuz siyasi otoritenin ve cemaatin altında olmakta mı? Üstün ırk’ın kendi ırkımız olduğu bilincinde olmakta mı?…Allah’ın safında yer almak en büyük kıvanç kaynağıdır. Üstünlük, Dünya ve Dünyalıklara sahip olmak değil, Vahye Şahid olmakladır. Kokuşmuş, çürümüş bir hayata hayat katacak ruh, Vahiy…Çünkü bu ruh Robotlaşmaya ve Makineleşmeye itirazdır. Sözü Vahye bırakalım “Gevşemeyin, üzülmeyin, eğer iman ediyorsanız en üstün sizsiniz.” 3/139

Yazarın Diğer Yazıları