Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - BİLGİ PUTU
ŞEREF AYER </br>KOVULMADIKÇA </br>SARIYER İFLAH OLMAZ!!!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

BİLGİ PUTU

Adem ÖZPOLAT
İlim, kulluk yolunun en önemli temel azığıdır. Allahı razı etmek istiyorsak, kifayet miktarı ilim elde etmek zorundayız.
10.11.2014 / 12:05


İlim, kulluk yolunun en önemli temel azığıdır. Allahı razı etmek istiyorsak, kifayet miktarı ilim elde etmek zorundayız. Dini hayatın esası olarak belirlersen önemsersin, önemsersen, bir şey öğrenir ve amel edersin. Ama ilim yolunda ilerliyorken seviyen değil, kibrin artıyorsa, her öğrendiğin seni titretmiyorsa kendini iyice hesaba çekmeli ve ilmi niçin öğrendiğini tekrar gözden geçirmelisin.

İslam bizden bilgi öncelikli bir ilim değil, amel öncelikli bir ilim ister. Günümüz dünyasının yeni putundan biri de “bilgi putu” dur. Bizler hala 14 asır öncesi putlara takılmışız ve orada kalmışız. Put deyince aklımıza “Lat, Menat, Hubel, vs. geliyor. Put sadece cansız bir varlık, taştan ve tahtadan yapılmış bir varlık değildir. Put deyince ne anlamalıyız? Put: Allahın yerine koyduğun her şeydir. Allaha ait olan alanı paylaştığın her şeydir. Bu bir ideolojidir, bu bir kurumdur, paradır, maldır, makamdır, yeri geldiğinde evladın ve eşindir… Bunlardan bir tanesi de ‘bilgi’dir. Öyle bir hale gelmişiz ki, çok bilen olma gayreti içine girmişiz. Hâlbuki Kur’an bize “Allahtan en fazla ğaşyet duyan, korku duyan âlimdir” der.

Eğer ilmin takvalı olmana sebebiyet veriyorsa ona ‘ilim’ denir. Yani, öğrendiklerin seni bir yere taşımalı, sende hayat bulmalı, sende yeniden dirilmeli ve sen o ilim ile inşa olmalısın. Eğer ilmin var, ama takvan, korkun yoksa öğrendiklerin başına bela olur. Şeytanda da ilim vardı, ama ona bir faydası olmadı. Demek ki bilmek yetmiyor, bildiğin ile amel etmek zorundasın. Bizler birçok ayet ve hadisi şerif biliyoruz, fakat bunlar yaşantımızda görüntülenmediği sürece bildiklerimizin bize bir faydası olmaz. Sevgili peygamberimiz diyor ki: “ İstediğiniz kadar bilin, bildiğiniz ile amel etmediğiniz sürece bildiklerinizin size bir faydası olmaz.” Peygamberimiz, bilgiyi çoğaltacak bir ilim değil, ilim ile beraber amelide çoğaltacak bir bilgi öğretiyor bizlere.

Selam ve dua ile…

Etiketler: BİLGİ PUTU
Yazarın Diğer Yazıları