Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - KLAS BİR DURUŞ
ŞEREF AYER </br>KOVULMADIKÇA </br>SARIYER İFLAH OLMAZ!!!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KLAS BİR DURUŞ

Adem ÖZPOLAT
“Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz”diyor Hz. Ali... Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmadığı gibi Allah rızasına dayanmayan bir eylemden ve doğru olmayan bir kimseden salih amel çıkmıyor.
27.03.2014 / 04:48


“Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmaz”diyor Hz. Ali... Eğri cetvelden doğru çizgi çıkmadığı gibi Allah rızasına dayanmayan bir eylemden ve doğru olmayan bir kimseden salih amel çıkmıyor. Bakınız doğru cetvelden nasıl doğru çizgiler çıkıyor bir kaç örnek verelim.

Peygamberimiz sefere çıkarken yolda tanıştığı Abdullah adındaki kişiyi imana taşır ve o yiğit genç peygamberimizle beraber savaş meydanına gider. Kısa bir zamanda düşmanı bozguna uğratan müslümanlara, ganimeti dağıtan efendimiz (sav) daha yeni iman etmiş Abdullaha da ganimetten payını verir. Abdullah şakağını göstererek “ Ben ganimet için değil! Şehid olmak için iman ettim ve buradan bir ok girmesini arzu ediyorum.” Ganimeti almadan gider. Efendimiz (sav) bu sözlerin ardından: Eğer Abdullah doğru söylüyorsa, Allahta mutlaka onu doğru çıkaracaktır”der. Aradan fazla değil bir sene geçmiştir. Müslümanlar sefer için yola düşmüşlerdir. Tabi ki Abdullah’ta bu savaşa katılmış ve bir sene evvel efendimiz (sav)’e şakağını gösterdiği yerden bir ok girmiş ve şehid olmuştur.

Peygamberimiz onu şakağından vurulmuş halini görünce: ‘Abdullah doğru söyledi, Allahta onu doğru çıkardı, Yarabbi! Ben onun imanına şahidim’dedi.Filistin direnişinin sembollerinden biri olan şehid Abdulaziz Rantisi’de: “Siz bizim ölümden korktuğumuzu mu zannediyorsunuz? Ölüm kanserden ölsen de Apaçi ile vurulsan yada kalp krizi geçirsen de aynıdır. Ama ben Apaçi helikopterinden atılan füzelerle vurulmayı tercih ederim.” Bu sözlerden kısa bir müddet sonra bir sabah namazı çıkışı, Apaçi helikopterinin füzesiyle şehid olmuştur... İşte Rantisi ve işte Abdullah... Demek ki; doğru konuşmuyoruz!

Doğru konuşmadığımız için Allahta bizi doğru çıkarmıyor! Niye muhataplarımıza sirayet edemiyoruz? Niçin anlattıklarımız muhataplarımızda bir değer bulmuyor? Cevap gayet açık: Doğru konuşmuyoruz... Samimi değiliz... Ciddi değiliz...Lakayt ve şımarık bir yaşantımız var...Duruşumuzda ve kişiliğimizde sıkıntılarımız var...‘ İşin özü: ‘Doğru söz doğru adam da değer kazanıyor.’

SELAM VE DUA İLE...

Etiketler: KLAS BİR DURUŞ
Yazarın Diğer Yazıları