Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Çocukların Gözünde Şiddet Normalleşiyor!
ŞEREF AYER </br>KOVULMADIKÇA </br>SARIYER İFLAH OLMAZ!!!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çocukların Gözünde Şiddet Normalleşiyor!

Çocukların Gözünde Şiddet Normalleşiyor!
Tarlabaşı Toplum Merkezi çocukların hayatında şiddetin yaygınlığına dikkat çekmek için ‘Çocukların Şiddet Algısı’ semineri düzenledi.
09.11.2018 / 11:13


Tarlabaşı Toplum Merkezi çocukların hayatında şiddetin yaygınlığına dikkat çekmek için ‘Çocukların Şiddet Algısı’ semineri düzenledi. Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinlikte konuşan Psikolog Ebru Ergün şiddetin bazı durumlarda maruz görülebildiği inancının çocuklarda kabul görmeye başladığına dikkat çekti.Çocukların gözünden şiddetin nasıl algılandığını, çocukları şiddet içeren etkileşimlere karşı güçlendirmeyi ve toplumda bu konuda duyarlılık yaratmayı hedefleyen etkinlikte çocukların güven, barış, şiddet, huzur, korku vb gibi kavramlara yönelik bakış açıları gözler önüne serildi. Seminerin öncesinde Tarlabaşı’nda yaşayan 7-15 yaş arası çocuklarla odak grup ve hikaye, fotoğraf, resim gibi ifade yöntemlerinin kullanıldığı atölyelerden çıkan çalışmalar sergilendi. Etkinliğe Sarıyer Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezleri’nde eğitim gören çocukların aileleri de katıldı. Etkinliğin sonunda velilere katılım sertifikası verildi.

ŞİDDET NORMALLEŞİYOR

Programda, Psikolog Ebru Ergün, Tarlabaşı Toplum Merkezi ile birlikte yapılan “Çocukların Şiddet Algısı” projesinin sonuçları hakkında velileri bilgilendirdi. Çocuklarla yürütülen bu tip çalışmalar şiddetin yaşantılarının üstündeki sessizliği kırmak, deneyimleri söze dökmek açısından büyük önem arz ettiğini belirten Ergün, “Bu proje göstermekte ki hayatın her alanında şiddetin pek çok farklı türüyle karşılaşmak günlük bir deneyim haline gelmiş durumda ve şiddetin normalleşmesi toplumun pek çok kesimi için önemli bir risk oluşturmakta” dedi.ÇOCUKLAR ŞİDDETİ ÇÖZÜM YOLU OLARAK BENİMSİYOR

Araştırmanın toplumdaki şiddet döngüsünü kırmak için doğru sosyo-ekonomik politikaların izlenmesinin yanı sıra toplumun farklı kesimlerine yönelik önleme programlarının yaygınlaşmasının da gerekliliğine işaret ettiğini belirten Ergün, “Çalışmalar sırasında özellikle anne babalarının hatalı davranışları karşısında kendilerini dövme hakkının olduğu ya da okulda öğretmenin uyarılarına uymayan çocuklara fiziksel şiddet uygulanabileceği yönündeki inançlar yer yer ifade edildi. Bu bulgular şiddetin bir çözüm yolu olarak şimdiden bu çocuklar tarafından benimsenmekte olduğunu göstermekte” ifadelerini kullandı.