Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Çin Konsolosluğu'na Yürümek İsteyen Gruba Polis Engeli
Milyonlarca emekliye müjde...
Hükümetten 'Dolar' Açıklaması
Yeniköy'de Feci Kaza

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çin Konsolosluğu'na Yürümek İsteyen Gruba Polis Engeli

Çin Konsolosluğu'na Yürümek İsteyen Gruba Polis Engeli
Sarıyer’de toplanan Hür Doğu Türkistan Platformu üyeleri, Çin Konsolosluğuna yürümek istedi. Polis barikatıyla karşılaşan grup, Çin bayrağını yakarak basın açıklaması yaptı.
05.07.2015 / 23:54


Sarıyer’de toplanan Hür Doğu Türkistan Platformu üyeleri, Çin'in Sincan Uygur özerk bölgesindeki baskıcı uygulamalarına dikkat çekmek için Çin Konsolosluğuna yürümek istedi. Polis barikatıyla karşılaşan grup, Çin bayrağını yakarak basın açıklaması yaptı.

Hür Doğu Türkistan Platformu, Doğu Türkistan Güçmenler Derneği, Doğu Türkistan Vakfı, Uluslararası Türkistanlılar Derneği, ve Alperen Ocakları üyeleri Sarıyer Meydan’da toplanarak Tarabya Kireçburnu Mahallesinde bulunan Çin Konsolosluğuna yürüdü. ‘Müslüman uyuma kardeşine sahip çık, katil Çin hesap verecek kahrolsun Kızıl Çin, yaşasın bağımsız Doğu Türkistan’ dövizleri açan kalabalık grup tekbirler eşliğinde ‘hak hukuk adalet Türkistan’a hürriyet, ‘Türkiye uyuma kardeşine sahip çık’ sloganları attı. Çin Konsolosluğu yakınına gelen grup polis barikatıyla karşılaştı. Barikatın arkasında çok sayıda çevik kuvvet ekibi ve bir TOMA aracı bekletildi. Grup, burada bir müddet Çin aleyhine sloganlarattı.
VİDEOYU İZLEMEK İÇİN ÜZERİNE TIKLAYIN


Hür Doğu Türkistan Platformu adına Hidayet Oğuzhan, basın açıklaması yaptı. Haziran ayı boyunca 100 civarında Doğu Türkistanlının öldürüldüğünü kaydeden Oğuzhan, “Türkistan’daki operasyon ve çatışma olaylarında ölenlerin resmi kaynaklı haberlerde belirtilen sayı bile 60 kişidir. Ancak farklı olaylarda ölenlerin sayısı resmi kaynaklardan daha fala olduğu görülmektedir. Doğu Türkistan’da yaşanılan sıkıntıları ve iddialarımızı milyonların kullandığı sosyal medyadaki kimliği bilinmeyen insanlar tarafından paylaşılan temsili görüntüleri bahane ederek bilgi kirliliği yayarak insanlarımızın davaya olan inancını sarsmak ve tedirgin etmeye yönelik başlatılan propagandaları Çin Elçiliği tarafından yöneltildi. Bütün bu zulümlere rağmen halkımız akıbetinin ne olacağının bilincinde. Ve her türlü cezaya katlanarak çeşitli yollarla dili, dini ve milli kimlik, kültür ve medeniyeti korumaya yaşayıp yaşatmaya amansız gayretler sarf etmektedirler." dedi.