Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Cengiz Alp yeşil ışık yaktı
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cengiz Alp yeşil ışık yaktı

Cengiz Alp yeşil ışık yaktı
Sarıyer’in sevilen siyasetçisi Dr. Cengiz Alp, kendisini destekleyen büyük bir kitle ile seçim çalışmalarına devam ediyor.
03.08.2013 / 14:21


Sarıyer’in sevilen siyasetçisi Dr. Cengiz Alp, kendisini destekleyen büyük bir kitle ile seçim çalışmalarına devam ediyor. Görüşlerine başvurduğumuz Cengiz Alp ise Sarıyer Belediye Başkan Aday Adaylığına yeşil ışık yaktı. Alp yaptığı açıklamada “Yerel seçimlere daha çok zaman var. Ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin genel işleyişinde adaylıklar biraz öne alındığı için aday adayları konuşulmaya başlandı. Prensip olarak şöyle düşünüyorum; Sarıyer’de birçok sayıda aday çıkabilir CHP içerisinde. Burada bizim dikkat edeceğimiz, partililerin dikkat edeceği unsur ilk etapta Cumhuriyet Halk Partili adayın sosyal demokrat kimliğinden kesinlikle şüphe etmememiz lazım. Sosyal demokrat kimliği partilerimizin inandığı bir kimlik olmalı. Bu çok önemli bir konu. Başka partilerde kimliği belli olmayan siyasette duruşu belli olmayan bir adaylığı şuan itibariyle partilerin kabul edeceğini düşünmüyorum. Siyaset etiği açısından da doğru bulmuyorum. Ama sonuç olarak CHP bir kitle partisidir. Tabii ki insanlar başvurabilirler” dedi.

Aday adayı olabilirim

Aday olmasıyla ilgili de yeşil ışık yakan Cengiz Alp “Parti de son olarak insanların yoğun bir ilgisi var aday olmam konusunda. Partililere danışma fikrinin önplana çıktığı açıkça görülüyor. Böyle bir durumda kendimi partililerin beğenisine sunabilirim.

Ben sonuç olarak partimin burada seçim kazanacağına inanıyorum. Bütün mesele dediğim gibi Sarıyer tarafından bilinen, tanınan, sevilen, sosyal demokrat kimliğinden şüphe duymadığımız bir arkadaşımızı aday yapmamızdır. Bu aday etrafında kilitlenip, mevcut Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sarıyer yerel iktidarının devamını sağlayacağız. Bunun için de elimizden geleni yapacağız. Bize düşen görev bu kadroları yenilemektir, eskiden yapılmış eksikliklerhatalar varsa bunlar masaya yatırılacak. Bu hataların yapılmaması için tekrardan görüşmelerimiz sürecek.

Sonuç olarak kazanılmış bir iktidar var ve bunu kaybetmek istemiyoruz. İlla ben Başkan olacağım diye bir anlayışıda kesinlikle benimsemiyorum. Benimde destekleyeceğim başka adaylar olabilir, Halkın beğendiği, seçim adayı gördüğümüz, anketlerde, halk yoklamalarında öne çıkan arkadaşlardan birini destekleriz. İlla ben olacağım diye bir şey yok bunu belirtmek isterim” dedi.

Yerel yöneticiler seçildikten sonra tutum ve davranışlarına daha fazla dikkat etmeleri gerekiyor

Sarıyer Belediyesi ve Belediye Başkanı Şükrü Genç’in ağır ceza mahkemesinde yargılanmasıyla ilgili de açıklama yapan Cengiz Alp şöyle konuştu “Bu yolsuzluk ve rüşvet konularının doğru olup olmadığı mahkeme sürecinde belli olacaktır. Ama biz kesinlikle, sosyal demokrat belediyelerin bu şekilde zan altında kalmasına inanmıyoruz, böyle bir algının da oluşmasını istemeyiz. Buna çok hassas bir şekilde yaklaşmamız gerekiyor, kadrolarımızı ona göre seçmemiz lazım, kadroların işlevini yaparken belediyedeki çalışmalar yapılırken mutlaka çok iyi denetlenmesi gerekiyor. Bu başkanın suçlu olduğu anlamına gelmez. Onun bilgisi dışında yapılanmalardan veya tuzaklardan kurulmuşta olabilir. Bunlarla ilgili şu anda bir yorum yapmak istemiyorum. Çünkü CHP Belediyeleri, Türkiye’nin her tarafında soruşturmalar geçiriyor. Mahkemenin sonucuna bakmalıyız. Umuyor ve öyle bekliyorum ki herhangi bir sorun çıkmasın ve aklanılarak görevlerinin başında olsunlar. Ama bize düşen bütün bu olaylardan ders alarak kadrolarımızı seçerken çok titiz davranmamız, geçmişlerini çok iyi araştırmamız lazım. Sosyal demokrat hareketini halk gözünde namuslu, dürüst, kamu malını koruyan bir konumda tutmak için çok hassasiyet göstermemiz gerekiyor.

Görevden alınma biçimleri etik değil

Başkanın kadrolarını değerlendirme insiyatifi var. Ben o konuda şuan yorum yapamam. Nedenini soruşturdum ama çok net bir bilgi alamadım. Gülperi Özdemir ve Metin Günseren’i niye görevden aldığı konusunda hiçbir bilgim yok. Fakat görevden alınış şekillerini yadırgadığımı söylemek isterim. Ben, sosyal demokrat bir kamu yöneticisine, personeline bu şekilde davranılmasını etik bulmuyorum. Başkana eleştiri yapacağım konu budur. Çalışanların hukuki hakları vardır, hukuki yöntemleri kullanmak gerekir. Aynı zamanda etik yöntemlere dikkat edilmesi gerekiyor. Çalışanlar pekala görevden alınabilirler. Ama yakın korumalarını göndererek kapıdan içeri bu kişileri sokmama tavrını doğru bulmuyorum” dedi. Alp sözlerini “Bunun dışında niye görevden aldı, altında hangi sebepler var bilemiyorum. Elimde bir veri yok. Başkan Şükrü Genç çalışma arkadaşlarına insiyatif kullanmış böyle karar vermiş” diye tamamladı.

 


YORUMLAR
gerçek chp li: 
""
cengiz bey siz chp nin ne kadar hayırsız insanlardan kurulu olduğunu biliyosunuz. bunun için gönlüm rahat eğer seçilirseniz yapacak çok isiniz varr
04.08.2013 / 23:23