Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Cumhurbaşkanlığı Seçimi <br/>Türkiye’nin 100 Yılını Etkileyecek
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Motosikletlinin Sıkıştırdığı Otomobil Bariyerlere Ok Gibi Saplandı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Cumhurbaşkanlığı Seçimi
Türkiye’nin 100 Yılını Etkileyecek

Cumhurbaşkanlığı Seçimi <br/>Türkiye’nin 100 Yılını Etkileyecek
Sarıbrr’in ve CHP’nin önde gelen siyasetçilerinden Dr. Cengiz Alp, Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun desteklen­mesinin ülkenin geleceğini kurtaracağını söyledi.
25.07.2014 / 00:47


Sarıyer’in ve CHP’nin önde gelen siyasetçilerinden Dr. Cengiz Alp, Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun desteklen­mesinin ülkenin geleceğini kurtaracağını söyledi.

Cengiz Alp, “Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı Türkiye’de geçmişte bu uzlaşmacı kültürünü geti­recek ve önümüzdeki yıllar içinde de Türkiye’de kutuplaşmanın önünü kese­cek” dedi.

Tatildeki seçmenlere de seslenen Dr. Cengiz Alp, her ne pahasına olursa olsun, bütün vatandaşların sandık başına gide­rek oy vermesi gerektiğini belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin diğer seçimlerden daha önemli olduğuna dikkat çeken Cengiz Alp, “Tatil tabiî ki çok önemli. Yaz tatili insanların çalışıp bunların karşılığında dinlenmeleri için elbette önemli. Fakat, önümüzdeki seçim Türkiye’nin belki 20 yılını, belki 50 yıllı­nı, belki çok ciddi bir 100 yılını etkileye­cek. Onun için toplumun bunu bu şekilde değerlendirmesi ve tatil işini mutlaka ertelemesi gerekiyor. Yada daha önceden kendi prosedürünü yerine getirmiş olup tatil yörelerinde kendi yerlerinde oylarını kullanması lazım. Demokratik kültür dediğimiz kültürün en önemli parçası oy kullanmaktır. 5 yıl beklersiniz yahut 4 yıl beklersiniz demokratik ülkelerde vatan­daşa verilmiş tek önemli hak budur. Oy kullanma hakkını muhakkak kullanma­mız lazım. -Banane Cumhurbaşkanlığı seçimi beni ilgilendirmiyor.- diyemezsi­niz. Çünkü sonuçta oluşacak gelişmeler hepimizi etkileyecek.” dedi.

İKİ PARTİLİ BİR SİTEME DÖNÜŞTÜRÜLECEK

Başkanlık sisteminin dillendirildi­ğini belirten Cengiz Alp, Türkiye’deki parlamenter sistemin uzlaşmacı çok partili olduğuna dikkat çekerek iki parti­li bir siteme dönüştürülmek istendiğini kaydetti.

Dayatılan sistemle azınlıkların ken­dilerini ifade edemeyeceklerini küçük partilerin de kendini ifade etme olanağı bulamayacağına da dikkat çeken Cengiz Alp, “Bu açıdan bu seçim önemli. Biz Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçilmesini ve adaylığını çok önemsiyoruz. Neden önemsiyoruz. Türkiye’de 80’lı yılların başında önemli bir kamplaşma vardı. Hele birbirleriyle kavgalı olan, birbirle­rini boğazlamaya çalışan iki farklı parti üyelerinin, MHP, CHP, sağ sol olarak ayrılaşmış grupların bugün bir araya gelmiş olması Türkiye’deki demokra­tik kültürün olgunlaşma ve uzlaşmaya ulaştığını gösteriyor. Büyük Birlik Partisi ve diğer partilerin katılmasını da Türkiye’nin demokratik gelişmesi açısından çok ciddi bir olay olarak görü­yorum. Ben bunu çok önemsediğim için birinci olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu destekliyorum. İkincisi Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığı Türkiye’de geçmişte bu uzlaşmacı kültürünü ge­tirecek ama önümüzdeki yıllar içinde de Türkiye’de kutuplaşmanın önünü kesecek. Ortadoğu’da yaşanan bugün hepimizin üzülerek izlediği Suriye’de, Irak’ta, Filistin’de izlediğimiz olayların olmaması yönünde çok önemli bir si­gorta görevi yapacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

1 OY SEÇİM KAZANDIRIR

Türkiye’nin geleceği için, birinci turda seçimi Ekmeleddin İhsanoğlu’nun alması için herkesin sandık başına gitmesi gerektiğini de kaydeden Cen­giz Alp, “vatandaşlar bu tatil süreçle­rini bir süre ertelemeli ve daha ciddi düşünmeli. Mutlaka oy kullanma ve kullandırtma yönünde irade kullanmalı. 1 oy çok önemlidir. Sandıklarda 1 oy ile seçimi kazandırıyor. Büyükşehirlerde Yalova’da, Ağrı’da, Iğdır’da seçimleri 1 oy ile sonuçlar gelip gitti. Sonuçta 1 oy çok önemli çünkü bizim elimizde başka silahımız yok bir tek oyumuz var. Onu da 4 yılda 5 yılda bir kullanıyoruz. Bu vatandaşlık görevimizi her türlü zorluğa rağmen yerine getirmek zorundayız” ifadelerine yer verdi.