Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - CHP SARIYER İLÇE BAŞKANI </br>SEVİM YALINKILIÇ </br>İSTİFA EDECEK Mİ?
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

CHP SARIYER İLÇE BAŞKANI
SEVİM YALINKILIÇ
İSTİFA EDECEK Mİ?

CHP SARIYER İLÇE BAŞKANI </br>SEVİM YALINKILIÇ </br>İSTİFA EDECEK Mİ?
CHP Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç'ın istifa edecek başkanlar arasında olduğu konuşulurken, Yalınkılıç'ın milletvekili aday adayı olması durumunda şansının yüksek olduğu belirtiliyor.
07.12.2022 / 09:45
CHP Genel Merkezi’nin milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarına istifa etmeleri çağrısında bulunmasının ardından parti genel merkezinde adaylık kulisi çalışmaları hız kazandı. Çok sayıda il ve ilçe başkanının milletvekili adaylığı için istifa etmesi bekleniyor.Bu başkanlardan biri de Sarıyer'den olabilir...

Sarıyer İlçe Başkanı Sevim Yalınkılıç'ın istifa edecek başkanlar arasında olduğu konuşulurken, Yalınkılıç'ın milletvekili aday adayı olması durumunda şansının yüksek olduğu belirtiliyor.

CHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili aday listesinden sıralamaya girecek olan Başkan Sevim Yalınkılıç'ın listenin üst sıralarında yer bulması bekleniyor.

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek ile arasının çok iyi olduğu bilinen Sevim Yalınkılıç'ın, aday olduktan sonra Ankara ile bağlantı sorunu yaşamayacağı ve güçlü bir şekilde listenin tepe kadrosunda olabileceği dile getiriliyor.

CHP Genel Merkezi’nin, 22 Kasım’da il ve ilçe başkanlıklarına gönderdiği genelgede, milletvekili aday adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanlarının istifa dilekçelerini 5 Aralık ile 26 Aralık tarihleri arasında parti genel sekreterliğine iletmeleri istenmişti.

İl ve ilçe başkanlarına tanınan süre önceki gün başlarken, milletvekili adayı olmak isteyen il ve ilçe başkanları da genel merkezde adaylık kulisi yürütmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre çok sayıda il ve ilçe başkanı, milletvekili aday adaylığı için genel merkezin nabzını yokluyor.

İstifa edecek il ve ilçe başkanlarının dilekçelerini 26 Aralık tarihine kadar genel merkeze teslim etmeleri gerekiyor.ATAMA YÖNTEMİNE KILIÇDAROĞLU KARAR VERECEK

İstifa eden il ve ilçe başkanlarının yerine yapılacak görevlendirmede ise iki yöntem üzerinde duruluyor.

Parti tüzüğüne göre il ve ilçe yönetim kurulları kendi içinden bir üyeyi başkan olarak seçebiliyor.

Yine parti tüzüğüne göre 26 Aralık tarihi itibariyle, seçime 6 aydan az bir süre kalmış olacağı için genel başkan tarafından doğrudan atama yapılabiliyor.

İstifa eden başkanların yerine hangi yöntemle görevlendirme yapılacağına Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu karar verecek.

KAFTANCIOĞLU ADAY OLAMIYOR!

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun durumu ise merak konusu olmaya devam ediyor.

Yargıtay, 14 Haziran 2022’de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun siyasi parti üyeliğini düşürmüş ve kararı CHP Genel Merkezi’ne iletmişti.

Kaftancıoğlu, fiili olarak il başkanlığı görevini yürütse de siyasi yasağı bulunduğu için milletvekili adayı olamıyor.