Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Sarıyer Belediyesi’nden Sağlık Devrimi
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sarıyer Belediyesi’nden Sağlık Devrimi

Sarıyer Belediyesi’nden Sağlık Devrimi
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Başkan Yardımcısı Mustafa Tok sağlıkta devrim yaratıyor
31.10.2014 / 22:53


Sarıyer Belediyesi tüm Sarıyerlilerin eksiksiz sağlık h izmetini almasını sağlıyor. Sağlık alanında önemli bir hizmeti başlatan Sarıyer Belediyesi bir ilke imza atarak, yerinde sağlık hizmeti uygulamasını sunuyor.

Vatandaşların bu hizmetten yararlanması için telefonla müracaat etmesi gerekiyor. Proje Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok koordinatörlüğünde yürütülüyor.

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok’tan alınan bilgilere göre:

Psikolojik danışmanlık hizmetinden sosyal güvencesi olmayan hastalar için ücretsiz ilaç desteğine, Ambulans Hasta Nakil hizmetlerinden Poliklinik muayene hizmetlerine, Laboratuar hizmetlerinden Evlilik öncesi sağlık raporu Hizmetlerine, Esnaf portör muayenesi Hizmetlerinden Cenaze hizmetlerine kadar tüm alanlarda sağlık hizmeti sunan Sarıyer Belediyesinden tüm bu hizmetleri alabilmek için (212) 242 19 14 nolu telefonu aramak yeterli.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok “Sarıyer Aile Danışma ve Eğitim Merkezi” SADEM ile ailelere ve bireylere koruyucu, önleyici, geliştirici, rehberlik edici destek hizmeti sağladıklarını anlattı.

Bu amaçla Cumhuriyet ve Büyükdere Mahallelerinde iki merkez kurulduğunu ifade eden Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, toplam 6 psikolog, 1 sosyolog ile birlikte gerekli destek hizmetlerin sunulduğunu belirtti. Aile Danışmanlığı, Çocuk Gelişimi ve Eğitimi, Ergenlik Eğitimi, Bireysel Terapi, Grup Oturumları başlıkları altında hizmetler sunulduğuna da dikkat çeken Tok, bireysel faydayı yüksek tutmak amacı ile hizmetin “RANDEVULU” verildiğini söyledi.

Sarıyer Aile Danışma ve Eğitim Merkezi İletişim bilgileri şöyle:

Cumhuriyet SADEM: Cumhuriyet Mah. Arabayolu Cad. No:45 Tarabyaüstü / Sarıyer

Tel: (212) 299 81 59

Büyükdere SADEM: Çayırbaşı Cad. Büyükdere Camii Sok. No:2 Büyükdere / Sarıyer

Tel: (212) 242 40 59

SAĞLIK EKİPLERİ, VATANDAŞIN AYAĞINDA

Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok “Sarıyer’deki sorunları çözüm odaklı bakış açısıyla gece gündüz çözmek için çalıştık. Sarıyer’de ne zaman olursa olsun hastalanan vatandaşımızı ikamet ettiği adresten alıp, tedavi göreceği hastaneye götürüyoruz. Tekrar evine kadar ambulansımızla getiriyoruz. Vatandaşlarımızdan bir kuruş bile almıyoruz” dedi.

POLİKLİNİK ( MUAYENE ) HİZMETLERİ

Sarıyer Belediyesi’nin Büyükdere’deki Müdürlük binasındaki Belediye Sağlık Polikliniğinde Sarıyerli tüm hastalara ÜCRETSİZ muayene hizmeti verildiğine dikkat çeken Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, Sağlık Bakanlığı’nın “Sağlıkta Dönüşüm” projesi çerçevesinde ve Aile Hekimliği Pilot uygulaması mevzuatının izin verdiği ölçüde, güvenceli hastaların reçetelerinin SGK üzerinden temin edebilecekleri şekilde düzenlendiğini söyledi.

Tok, Sosyal güvencesiz hastaların ücretsiz muayenelerini takiben, gerekli görülen tetkiklerinin de ücretsiz yapıldığını ve verilen reçetelerine ilişkin ilaçların da ücretsiz temin edildiğini kaydetti.

ÜCRETSİZ İLAÇ DESTEĞİ

Sosyal güvencesi olmamak kaydı ile sosyal ekonomik düzeyi yetersiz Sarıyerli vatandaşlara Ücretsiz ilaç desteği sağlandığını da kaydeden Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, “Polikliniğimizde muayene olan ya da bir sağlık kuruluşu hekimince yönlendirilerek REÇETELİ ilaçları belirlenen hastalarımızın ilaç ihtiyaçları, bağışlarla oluşturulmuş ilaç stoklarımızdan ÜCRETSİZ olarak karşılanmaktadır” dedi.

LABORATUAR HİZMETLERİ

Mustafa Tok, Sarıyer Belediyesi Polikliniği’nde muayene olan ya da bir sağlık kuruluşu hekimince yönlendirilerek tetkikleri belirlenen hastaların kan sayımı, kan biyokimyası (şeker, kolesterol, karaciğer, safra kesesi ve böbrek testleri), serolojik (romatizmal) tetkikleri ve idrar tetkikleri ÜCRETSİZ yapıldığını belirtti.

AMBULANS HİZMETLERİ

Acil Durumu Olmamak Kaydı ile Sarıyer’de ikamet eden, Yatalak, düşkün ya da bir hastalık, kaza veya operasyon nedeniyle oturamayacak durumda olan hastalara Ambulans Hizmeti sunduklarını da ifade eden Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, hastaların hastane vb sağlık kuruluşları ile mesken arasındaki ulaşımlarının sağlandığını belirtti.

EVLİLİK ÖNCESİ SAĞLIK RAPORU

Mustafa Tok, 18 yaş üzeri ve eşlerden en az birinin Sarıyer’de ikamet etmesi şartı ile T.C. ya da başka ülke vatandaşı tüm Sarıyerlilerin müracaatı halinde evlendirmeye engel olacak hastalıklar açısından muayene edildiğini, akciğer grafisi çekilerek tetkiklerinin yapılıp Evlilik Öncesi Sağlık Raporu hizmeti verildiğini de anlattı.

ESNAF PORTÖR MUAYENESİ

Özellikle gıda ve hizmet sektöründe hizmet veren işyerleri çalışanlarının çok sıkı takip edildiğine de dikkat çeken Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, gıda üretim yerleri ve sıhhi müesseselerde çalışanların bulaşıcı hastalık taşıyıcılığı yönünden her 3 ayda bir ücretsiz olarak belediye tabipleri tarafından PORTÖR muayenesi yapıldığını da kaydetti.

CENAZE HİZMETLERİ

Doğumdan ölüme sosyal sorumlulukların üstlenildiğine de dikkat çeken Mustafa Tok, Sarıyer’deki hastane dışı, adli olmayan tüm vefatlarda, ölüm belgesinin verilmesi amacıyla 24 saat çalışan bir birimin faaliyette olduğunu söyledi.