Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İşte aşıyı bulan Türk profesöre göre yaşamın normale döneceği tarih
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İşte aşıyı bulan Türk profesöre göre yaşamın normale döneceği tarih

İşte aşıyı bulan Türk profesöre göre yaşamın normale döneceği tarih
Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı ve kororona virüsün seyriyle ilgili bilgilendirme yaptı.
12.11.2020 / 22:56


Koronavirüs aşısını bulan Biontech firmasının CEO'su Türk profesör Uğur Şahin, aşı çalışmaları sayesinde gelecek sene ortalarında insanlığın normal hayata dönebileceğini belirterek bu kışın zor olacağını ve rahatlamanın Mart ayında olacağını ifade etti.

Yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yüzde 90 oranında etkili aşıyı geliştiren Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, aşı ve kororonavirüsün seyriyle ilgili bilgilendirme yaptı.

Aşının geldiği noktaya ilişkin açıklama yapan Şahin, "Dünya çapında gerekli izinleri veren kurumlarla iletişim halindeyiz. Avrupa İlaç Kurumu'yla ABD İlaç ve Gıda Dairesi'nin yanı sıra Kanadalı, İngiliz, Çinli ve Japon yetkililerle görüşmeler yürütüyoruz. Ön yada koşullu onay ABD veya Avrupa'dan gelebilir. Aşı dağıtımı en erken Aralık ortasından başlayabilir ama bu Aralık ayında işlerin hızlı bir şekilde değişeceği anlamına gelmiyor." ifadelerini kullandı.

"2021 yılının ortalarında normal yaşama dönebiliriz"

Aşı çalışmaları sayesinde 2021'de normal yaşama dönülebileceğini ifade eden Şahin, "Zor bir kış olacak. Salgın iyiye gitmeden önce kötüye gidecek. Mart-Nisan aylarında rahatlamaya başlayabiliriz. Gelecek yılın ortalarında tüm aşıların kullanılmasıyla belki normal yaşamımıza dönebiliriz ama o tarihe karar sabırlı ve disiplinli olmaya ihtiyacımız var." dedi.

İşte aşıyı bulan Türk profesöre göre yaşamın normale döneceği tarih

Maske uyarısı

Maske konusunda ikazda bulunan Şahin, "İlk başta Avrupa ülkeleri farklı farklı önlemler aldı. Kimin doğru politika uyguladığı belli değildi ama şimdi herkes nasıl mücadele etmesi gerektiğini biliyor. En önemlisi maske. Evden çıktığınızda maske takarsanız ve başkaları da maske takarsa risk azalır. Dolayısıyla herkes sorumlu davranmalı. Bu işte sadece hükümetlerin sorumluluğu yok. Önümüzdeki aylar hala zor geçecek." diye konuştu.