Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Sarıyer Belediyesi'nden Tarih ve Sanata Vefa
ŞEREF AYER </br>KOVULMADIKÇA </br>SARIYER İFLAH OLMAZ!!!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sarıyer Belediyesi'nden Tarih ve Sanata Vefa

Sarıyer Belediyesi'nden Tarih ve Sanata Vefa
Sarıyer Belediyesi üst üste gerçekleştirdiği park açılışlarına Türk sinemasının usta isimlerinden Tarık Akan’ın ve Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarından Halime Çavuş’un isimlerini verdiği iki park ile devam etti.
14.11.2016 / 09:08


Sarıyer Belediyesi üst üste gerçekleştirdiği park açılışlarına Türk sinemasının usta isimlerinden Tarık Akan’ın ve Kurtuluş Savaşı’nın kadın kahramanlarından Halime Çavuş’un isimlerini verdiği iki park ile devam etti.Eylül Ayı’nda kaybettiğimiz Yeşliçam’ın unutulmaz isimlerinden Tarık Akan adına yapılan parkın açılışına Nazım Hikmet Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve yakın dostu Rutkay Aziz, edebiyatçı Arif Keskiner, eşi Yasemin Erkut, kızı Özlem Üregül katıldı.Törende ilk konuşmayı Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Raşit Erbaş yaptı. Mahallelerine kazandırılan parklar için Belediye Başkanı Şükrü Genç’e ve ekibine teşekkür eden Erbaş, “Sarıyer’de çok güzel işler oluyor, yapılmayanlar bir bir hayata geçiriliyor.” dedi.Açılış töreninde konuşan Rutkay Aziz dostu Tarık Akan ve kurtuluş savaşı kahramanı Halime Çavuş’un isimlerinin verildiği parkların aynı güne denk gelmesinden dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Sarıyer Belediyesi’nin toplumun önemli iki ismini ölümsüzleştirmesi hem tarihe hem de sanatçıya duyduğu saygıyı gösterdiğini belirten Aziz, “daha özgür, daha demokratik bir ülkede yaşayacağız. Buna olan inancımızı koruyoruz.” dedi.Rutkay Aziz’in ardından kısa bir konuşma için kürsüye gelen Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül, babasının adı verilen park için başta Belediye Başkanı Şükrü Genç olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür etti.Tarık Akan Parkı açılışında en son söz alan Belediye Başkanı Şükrü Genç Rutkay Aziz’in sözlerinin çok önemli olduğunu belirterek hem tarihi bir kahramana hem de Türk sinemasının usta ismine sahip çıkmanın gururunu yaşadıklarını söyledi. Parkları kullanan çocukların bu isimleri telaffuz etmeleriyle isimlerin ölümsüzleşeceğini dile getiren Genç, parkların yapımında emeği geçen işçisinden başkanına kadar herkese teşekkür etti. Törenin sonunda Başkan Şükrü Genç Rutkay Aziz ve Tarık Akan’ın kızı Özlem Üregül’e katılımlarından dolayı plaket verdi.Kastamonululardan Halime Çavuş Parkı Açılışına Yoğun İlgi


Günün diğer açılışı yine Kazım Karabekir Mahallesi’nde bulunan Halime Çavuş Parkı oldu. Kastamonulu olan Halime Çavuş adına yaptırılan parka Kastamonulu sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.Halime Çavuş’un torunları Özge Meydan ve Esin Çiftçioğlu’da açılış törenine katılan isimler oldu. Torunlarından Özge Meydan yaptığı konuşmada Halime Çavuş’un isminin Kastamonu dışına çıkarılarak İstanbul Sarıyer’de güzel bir parkta ölümsüzleştirilmesinden duyduğu gurur ve mutluluğu ifade etti.Kastamonu Kadın Derneği Başkanı Emine Çelik de konuşmasında Türk Kadını’nın vatan mücadelesini anlattı. Çelik şöyle konuştu; “Bugün burada bulunmamız, sadece bir park veya heykel açılışından ibaret değil, bugün; Cumhuriyetin, Türklüğün ve vatan olabilmenin değerini bir kez daha hatırlatan birgün. Bir Kastamonu kadını olarak sayın Şükrü Genç’e teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum”. Emine Çelik’in ardından Kastamonuluların çok sevdiği isimlerden birisi olan Muhittin Tığlı kürsüye geldi. Tığlı, Kastamonuluların vatanına, milletine sadık bir millet olduğunu ve bunu çok iyi bilen Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in de güzel işlere imza attığını söyledi. Tığlı Başkan Genç’e hitaben; “Kastamonulular sizinle gurur duyuyor” dedi.Belediye Başkanı Şükrü Genç Kastamonu’nun tarihte ve günümüzde çok önemli bir yeri olduğunu, bu değeri hakkettiği şekilde göremediğini belirterek Kastamonulular için bir şeyler yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz dedi. Genç, “Halime Çavuş’un, Nene Hatun, Şerife Bacı gibi değerlerin unutulmaması için elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bu ülke kolay kurulmadı, bugün burada yaşıyorsak bu ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve Halime Çavuş gibi değerlerin sayesindedir. Bizim açtığımız sadece bir park. Onları bu vatan için yaptıklarının yanında bir hiç. Amacımız bu değerleri gelecek nesillere taşımak ve bize bıraktıkları bu güzel ülkeyi layıkıyla korumak olmalıdır.” Diye konuştu.Törenin sonunda parkın yanı sıra tüm katılımcılar eşliğinde Halime Çavuş ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün yan yana durduğu heykelin açılışı gerçekleştirildi.