Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Dr. CENGİZ ALP: Çatı Aday Konjonktürün Adayıdır
Milyonlarca emekliye müjde...
Hükümetten 'Dolar' Açıklaması
Yeniköy'de Feci Kaza

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Dr. CENGİZ ALP: Çatı Aday Konjonktürün Adayıdır

Dr. CENGİZ ALP: Çatı Aday Konjonktürün Adayıdır
Cumhurbaşkanlığı için CHP ve MHP’nin ‘Çatı Adayı’ Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ismi, birçok kesim için sürpriz oldu.
28.06.2014 / 08:26


Cumhurbaşkanlığı için CHP ve MHP’nin ‘Çatı Adayı’ Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu ismi, birçok kesim için sürpriz oldu.

Anadolu’da önemli bir kitleyi etkilemesi mümkün olacağı ifade edilen İhsanoğlu’nun özellikle CHP’nin tabanını sandığa çekip çekmeyeceği ise yoğun olarak tartışılıyor.

Sarıyer’in sevilen, saygın ve hayırsever isimlerinden, iş adamı – siyasetçi Op. Dr. Cengiz Alp, Cumhurbaşkanlığı için CHP ve MHP’nin ‘çatı adayı’ Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tartışmanın zarar vereceğini, konjonktürel olarak doğru bir aday olduğunu söyledi.

Ekmeleddin İhsanoğlu’nun İslam Teşkilatı Birliği başkanlığını yapması sebebiyle CHP’nin sağa açıldığına dair söylemlerin doğru olmadığını dile getiren iş adamı – siyasetçi Op. Dr. Cengiz Alp, CHP’nin özüne ters bir aday olmadığını farklı siyasi görüşteki insanları da birleştireceğini belirtti.

Soğukkanlı düşünmek gerektiğinin de altını çizen Alp, “CHP’nin geleneksel bakışı içerisindeki bir aday değil. Ama konjonktürel durumu değerlendirdiğimizde genel başkanın titiz bir çalışma yaptığına inanıyorum ve bu seçim ürecinde de kendisinin iyi anlatılarak hem MHP hem CHP gerçek kişiliğinin ortaya çıkarılacağına inanıyorum. Bugünkü empoze edilen kişilik olmadığını bizim geçmişte yaşadığımız merkez sağ muhafazakâr ama demokrat laik sistemin değerlerine saygılı bir aday olarak olumlu bir şekilde kamuoyu oluşacağını düşünüyorum. Bu açıdan çok sıkıntılı görmüyorum. Genel başkanın tavrını ben destekliyorum. Genel anlamda Konjonktürel durum bu adayı önümüze getirmiştir. Siyasette budur, konjonktürel durumu düşünerek yapılması gereken bir sanattır. Toplumun düşüncelerine, toplumun ayrışmış fikirlerine, bloklaşmasına ve birbirlerine karşı kamplaşmış bir toplum yapı içerisinde sosyal demokratların da buna tavır alması gerekiyor. Toplumu uzlaştırma, uyumlaştırma birbirlerine karşı yaklaşmayı gösterecek bir geçiş dönemine ihtiyacımız var. Bu döneme hitap edeceğini düşünüyorum. Ve doğru bir aday olarak buluyorum” Diye konuştu.

En iyi aday bu muydu?

En iyi diye bir şey olamayacağını her zaman daha en iyisi bulunabileceğini de kaydeden Alp ‘Çatı Adayı Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun güncel konjonktüre en uygun aday olduğunu ifade etti.

Adayı tartışmanın yanlış olduğunu birlik ve beraberlik zamanı olduğunu da belirten Alp, “En iyi aday diye düşünmemek lazım. Artık tartışmanın da bir anlamı yok. Şu daha iyi olur bu daha iyi olurdu yu tartışmanın bir anlamı yok. Çünkü CHP’nin Kurumsal kimliği bu adayı Türkiye’nin önüne koydu. Bunu tartışmayı doğru bulmuyorum. Eleştirileriniz olabilir bunu seçim sonrasında partinin iç çalışmalarında tartışabiliriz.

Genel başkanı ve partinin kurumsal kimliğini tartışmanın şu anda faydası olduğuna inanmıyorum.

Yıpratıcı olur, adayı yıpratır önümüzdeki sürece zarar verir. Eleştiriler olabilir ve günümüze tek tek hitap etmeyebilir. Ama bu hakkımızı saklı tutup sonra eleştirebiliriz.

Ben karşı çıkanlara böyle davranmalarının uygun olacağını düşünüyorum. Bu dönem destekleyeceğiz, seçimin alınması için elimizden geleni yapacağız ama eleştiri hakkımızı seçimden sonra kullanırız. Bunları bilimsel ve inandırıcı bir şekilde seçimden sonra ortaya koyarız. Bu tür bir olay bu sürece zarar verir.” Sözlerine yer verdi.

Ekmeleddin İhsanoğlu sağ kesimden de oy alır mı?

Anadolu’da önemli bir kitleyi etkilemesi mümkün olacağı ifade edilen İhsanoğlu’nun özellikle CHP’nin tabanını sandığa çekip çekmeyeceği ise yoğun olarak tartışılıyor.

CHP’nin kesinlikle her kesimden oy alacağına inandığını ifade eden Alp, “CHP de MHP’de adayı anlatacaktır. Ekmeleddin Bey kendini iyi anlatacaktır. Diplomat üslubuyla toplumun her kesiminden oy alacağını düşünüyorum. CHP ve MHP tabanının da bu samimiyetle tartışmayı bitirip adayı destekleyeceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.