Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - MARKET ALIŞVERİŞİ YAPAN VATANDAŞLARA </br>KANAAT ÖNDERİ ALİ RIZA ZAMAN'DAN </br>ÖNEMLİ UYARILAR!!!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

MARKET ALIŞVERİŞİ YAPAN VATANDAŞLARA
KANAAT ÖNDERİ ALİ RIZA ZAMAN'DAN
ÖNEMLİ UYARILAR!!!

MARKET ALIŞVERİŞİ YAPAN VATANDAŞLARA </br>KANAAT ÖNDERİ ALİ RIZA ZAMAN'DAN </br>ÖNEMLİ UYARILAR!!!
Ali Rıza Zaman, zincir marketlerin vatandaşlar üzerinde haksız kazanç elde etmeye yönelik sergiledikleri bir takım etik dışı oyunları su yüzüne çıkardı.
16.08.2022 / 15:09
Sarıyer'in önde gelen, sevilen iş insanlarından, Kanaat Önderi Ali Rıza Zaman, zincir marketlerin vatandaşlar üzerinde haksız kazanç elde etmeye yönelik sergiledikleri bir takım etik dışı oyunları su yüzüne çıkardı.

Zaman yapmış olduğu bilgilendirme ve ciddi uyarıları ile vatandaşlarımızın tuzağa düşmemesi gerektiğini vurguladı.

ALİ RIZA ZAMAN:

Tüketicilerimiz yaptıkları alışverişlerde raflarda bulunan ürün etiketini not ediyor.

Ödeme için kasaya gittiklerinde ürünün farklı fiyatı çıkıyor.

Kasa görevlisine ‘’bu ürün sizin söylediğiniz fiyatın altında bir fiyat etiket var" diyor. Kasa görevlisi ise "kusura bakmayın o ürüne zam geldi arkadaşlar fiyat etiketini değiştirmeyi unutmuşlar" diyerek ürünü zamlı tarife ile tüketiciye vermek istiyor.

Vatandaşlarımız bu durumdan çok fazla mağdur oluyorlar.

Lakin halkımız bilmelidir ki böyle durumlarla karşılaşmaları halinde raf üzerinde bulunan ürüne ait fiyat etiketi geçerlidir.

Ürün raf üzerinde başka, kasada başka bir fiyat ile satılamaz.

Siz bakmayın kasa görevlisinin ‘’arkadaşlar unutmuş etiketi değiştirmeyi’’ demelerine...

Fiyat etiketi yönetmeliği açık bir şekilde ‘’Malın satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır’’ diyor...

Yani raf üzerinde ürüne ait etiket fiyatı ne ise kasada da aynı olarak geçmek zorunda.

Yine fiyat etiketi yönetmeliğinde ürene ait fiyat etiketlerinde; Malın üretim yeri (İthal edilmiş mallara ait etiketlerde malın üretildiği ülke isminin Türkçe yazılması zorunludur) Malın ayırıcı özelliği, Malın tüm vergiler dâhil satış fiyatı, Malın birim fiyatı bulunmak zorundadır.

Etiketler çeşitli boyut ve şekillerde olabilir. Cam, naylon, karton, kâğıt ve bunlara benzer maddelerden oluşan kutu, kova, şişe, kavanoz, poşet, torba ve benzeri ambalajlar içinde tüketiciye satılan malların etiketlerinde; satış fiyatları ile birim fiyatlarının aynı boyut ve renkte kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde yazılması zorunludur.

Açık halde satılan mallara ilişkin etiketlerde satış fiyatı yerine sadece birim fiyatının yer alması yeterlidir.

Malın birim fiyatının satış fiyatıyla aynı olması halinde birim fiyatının belirtilmesine gerek yoktur.

Perakende olarak satışa arz edilen malların veya ambalajlarının yahut kaplarının üzerine kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde etiket konulması, etiket konulması mümkün olmayan hallerde de aynı bilgileri kapsayan listelerin görülebilecek şekilde uygun yerlere asılması zorunludur.

Hizmetlerin tarife ve fiyatlarını gösteren listeler de bu kural dahilin de düzenlenerek asılmalıdır.

Üzerinde veya ambalajında, etikette aranılan hususlar basılı olarak açıkça yazılı bulunan mallarla, kitap, dergi ve gazete gibi üzerinde fiyatı belirtilmiş olan mallarda ve arttırma suretiyle veya özel kanunlarına göre satışı yapılan mallarda etiket bulundurulması zorunlu değildir.

Kanun açık ve net öyle satıcıların ‘’etiketi değiştirmeyi unutmuşuz’’ gibi bahanelerine inanmayın ve bu durumla karşılaşmanız halinde mutlaka ticaret müdürlüklerine, zabıta görevlilerine gerekli şikâyetleri yapmalıyız.

Bu kurumlar gerekli cezai işlemleri yapıyorlar.

Vatandaşlarımız alışveriş bittikten sonra kesin olarak almış oldukları fişi kontrol etmeleri, ürün ve fiyat karşılaştırması yapmaları en önemli unsur haline gelmelidir.

Dürüst, sağduyulu ve etik ticaret anlayışını benimsemiş, vizyon ve misyon sahibi bir serbest piyasa ümidiyle.

Herkese kucak dolusu selamlar, sevgiler...