Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Zihniyeti Değiştirmek Lazım
Sarıyer Sahilde Ölü Yunus Bulundu
Sarıyer'de İlginç Kaza...
Sarıyer'de Lüks Otomobil Alev Alev Yandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Zihniyeti Değiştirmek Lazım

Yeni teknik direktör Beyhan Çalışkan’ın ile çıkılan Göztepe maçındaki aldığım izlenim ve bunun sonunda doğan umutlar bu hafta oynanan Pendik maçında yerini tekrardan umutsuzluğa...
13.11.2013 / 00:00


Yeni teknik direktör Beyhan Çalışkan’ın ile çıkılan Göztepe maçındaki aldığım izlenim ve bunun sonunda doğan umutlar bu hafta oynanan Pendik maçında yerini tekrardan umutsuzluğa bırakmıştı.

Göztepe karşısında istenilen sonucu alamasa da, on haftada oynanan maçlara bakınca, sahaya çıkan kadroda ve oyunda anlayışında görülen değişiklik gelecek için daha olumlu bakmamı sağlamıştı. Ama Pendik maçında ki kadro tercihini ve oyunu görünce de teknik Direktör Beyhan Çalışkan için Mehmet Birinciden farkının ne olduğunu sorgulamadan edemedim. Acaba kadro yaparken birilerinden baskımı geliyor diye de düşünmedim değil. Çünkü Geçen hafta ki kadroyu çıkarma cesareti gösteren bir teknik direktör’ün bu hafta sakat veya Cezalı olmadan o kadroyu bozmasına anlam veremedim.

Sarıyer maça kalede Kılıçarslan, geri dörtlü Serhat, Hamza, Emre Karaman, Volkan ortada Ömer Çuğ Hakan Soylu, kenarlarda solda Emre Bayraktarbaşı, sağda Yunus Emre, önlerinde Murat Hacıoğlu, ilerde de Sinan ilk on biri ile başladı.

Sarıyer, Pendikspor’un maça kontrollü başlaması ve oyunu kendi sahasında kabullenmesi ile maçın ilk yarısında topa daha çok hakim oldu. Takımın temposu olmamasına rağmen defansı öne çıkarıp baskı yapmaya çalışarak 25-30 dakika rakip sahada oynayabildi. Bu arada da birkaç pozisyona girdi. Kanatlardan gelen toplarla buluşan Sinan, Yunus Emre ve Murat Hacıoğlu son vuruşta ki etkisizlikleri ve o pozisyonda rakibe göre daha kuvvetli kalamadıkları için bu pozisyonları değerlendiremediler. Maçın 40. dakikasında sakatlanan Emre Bayraktarbaşı’nın yerine giren Bünyamin ceza sahası önünden çektiği şutu kaleci terste kalıp çelemeyince ilginç bir gol oldu. Top altı pasa düşüp falso alarak geri dönüp kaleye girdi. ilk yarı bu şeklide kapandı.

İkinci yarıya Pendik çok hızlı başladı. Sarıyer’de aksine sanki devre arası üzerine ölü toprağı serpilmiş gibi bir tavırla sahadaydı Defansın arkasına atılan iki tane uzun top ile bir anda skor 2-1 e geldi

Bunun üstüne rakibinin tahrik ettiği bir pozisyonda Hakan Soylunun kendine hakim olamayıp rakibe vurması ile gelen kırmızı kart ikinci yarının tamamını Pendikspor’a bıraktı. Karşılaşmanın son saniyesinde Pendikspor’un skoru koruma amaçlı geri yaslanması ile yakalanan bir atakta kazanılan serbest vuruşta bir anda altı pasta topu önünde bulan Hamza boş kaleye topu atamayarak maçın skorunu bir anlamda belirlemiş oldu.

Göztepe gibi bir takım karşısında sol bek mevkiinde oldukça iyi oynayan Sami’yi o maçta tercih edip bu maçta tekrardan stoper oynama özelliği olan Serhat’a görev vermenin, temposu ve fizik gücü kalmamış, hiçbir iki mücadele kazanamayan aldığı her topu etkisiz kullanan Murat Hacıoğlu’nun bu takımda oynatılmaya ısrar edilmesini anlamak mümkün değil. Eğer bu tercihler teknik direktör Beyhan çalışkan’ın tercihleri ise geçen haftakiler kimindi? Değilse bu haftakiler kimin? İnanın bunu çok merak ettim.

Mehmet Birincinin istifasından sonra teknik direktör değişikliğinden önce yönetimin kendine bir fatura çıkarması gerektiğini söylemiştim. Yönetimin kendi içinde tekrardan yapılanması gerekliği var demiştim. Ama bakıyorum yönetim kendine bu konuda hiçbir pay çıkarmıyor. Devamlı teknik direktör değiştirmekle bu iş olmaz. Zihniyeti değiştirmek lazım.

Sayın, başkanın Sarıyer için bir çok fedakarlıklar yaptığını duyuyorum. Madem bu fedakarlıkları sadece başkan yapıyor bari ekibini bu işi bilen özveri ile çalışacak Sarıyer’in yetişmiş değerlerinde seçmesi lazım diye düşünüyorum. Zaten bu tür futbol klüplerinde 15-20 kişilik yönetimlerde çalışan en fazla 2-3 kişi olur. Sonuçta bütün yük başkanın üstünde kalır. Hem parayı verip, hem her işi sayın başkan yapıyorsa gerisine ne gerek var. Senede 3-5 kuruş vermek, takım elbise giymek, protokolde oturmak yöneticilikse varsın olmasın.

Sayın başkanın iyi niyetli olduğu aşikar. Ama şapkasını önüne koyup şöyle bir etrafına bakması lazım.

 

Yazarın Diğer Yazıları