Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - ÖNCE İNSAN OLMAK
Yaban Domuzu Uzun Uğraşlar Sonucu Kurtarıldı
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ÖNCE İNSAN OLMAK

İrfan KABAN
“Biraz insan ol diyeceğim ama,seni de zor durumda bırakmak istemiyorum. ”Donnie Darko... Günümüzde insan olmak ne demek?Herhalde iki ayağı üzerinde yürüyor olmak değildir.
11.09.2013 / 00:00


“Biraz insan ol diyeceğim ama,seni de zor durumda bırakmak istemiyorum.” Donnie Darko...

Günümüzde insan olmak ne demek?Herhalde iki ayağı üzerinde yürüyor olmak değildir.Hani bir köpeği ehil ellerde eğitirsiniz de “biraz insan ol” komutunu verdiğinizde arka ayakları üzerine kalkarak yürür ya...Siz de “yetenek sizde” yarışmasında Pavlov’un şartlı refleksler deneylerinden habersiz onu yetenekli diye derecelendirirsiniz gibisinden bir şey olmasa gerek günümüzde biraz insan olmak...

Bir insana “biraz insan ol” demek ihtiyacını niye duyarız? Peki insan olmanın onu zor durumda bırakabileceği gerçek midir?

Mesela “biraz insan ol” demek savaştan kaçınmak anlamına kullanılsa kim zor durumda kalır?

Mesela Nobel ödülü almış bir yazara “biraz insan ol” Esat’a “Siz ve aileniz için tek yol var: Saddam Hüseyin veya Kaddafi gibi bir ölüm ya da Lahey’de mikroptan arındırılmış bir hücrede müebbet hapis” demek ne demek dediğinizde niye zor durumda kalıyor ki?

Ey yönetici “biraz insan ol” dediğinizde yönetici niye zor durumda kalıyor?

İnsanların,özellikle de cinsiyeti erkek olanların çoğu televizyonda hayvanlar alemi belgesellerini izlemeye bayılıyorlarmış... “Biraz insan olun” Hayvan belgeseli izlemeye bayılacağınız yerde ayılın da o hayvanların yaşadığı ormanların ortadan kaldırılmasına karşı çıkın. Bu gidişle hayvanları ancak eski belgesellerde görürsünüz...Diyeceğim de sizi zor durumda bırakmak istemiyorum.

İnsan gözü uzağa endekslidir. Hatta öyle ki kırk yaşlarından sonra yakını göremez de hipermetrop gözlük kullanmak zorunda kalır. Bizim yöneticilerimiz de tıpkı öyle,burunlarının dibindeki dövülerek öldürülenleri görmüyorlar,kapsülle öldürülenleri görmüyorlar,kurşunla öldürülenleri görmüyorlar,intihar edenleri görmüyorlar uzaklardaki Mısırlıyı,Suriyeliyi bir net aman da bir net görüyorlar. “ İnsanın gözlük kullanın diyesi geliyor gelmesine de hani zor durumda kalmasınlar meselesi var ya...

Şimdilerde yaklaşan yerel seçimlerin heyecanı ortalığı sardı.Ortalıkta aday adayları dolaşıyor.Gün gelecek bu aday adaylarının bir kısmı adaylaşacak ve gün gelecek adaylaşanların bir kısmı seçilecek.Biraz aday adayı olun,biraz aday olun,biraz seçilin ama en önemlisi “tam insan olmak” tır. Asla ve asla sizi zorda bırakmayacak bir yeri hep muhafaza edin. Niye mi? Ölseniz bile sizi iyi olarak yaşatacak tek bir şey vardır o da insan olmak kabiliyetini yaşadıkça yitirmemektir.

Etiketler: ÖNCE İNSAN OLMAK
Yazarın Diğer Yazıları