Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - KUŞ KAFASI
Vodafone Genel Müdür Yardımcısı'na Silahlı Saldırı
Başkan Genç’e ‘Üstün Hizmet Ödülü’ Verildi
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KUŞ KAFASI

İrfan KABAN
Hayvanların içgüdüleri işler ya insanların?
13.05.2013 / 15:56


Hayvanların içgüdüleri işler ya insanların?

Saz kamışçını da bildiğimiz kuşlardandır ve doğal olanı yapar:Yumurtlar,kuluçkaya yatar. Zamanı geldiğinde ise o yumurtalar çatlayarak yavrular gün ışığına kavuşurlar. Bu kere onları beslemek için seferber olur saz kamışçını...İçgüdüsü ona böyle buyurur ve o içgüdüsüne sonuna kadar sadık kalır. Böyle yapmazsa nesli üremez diye bilmese de bu onun genlerine kopyalandığından farklı bir davranışta bulunmaz.

Bu bizim “zavallı” saz kamışçını da bin bir zahmete girip itina ile oluşturduğu yuvasına bıraktığı üç yumurta üzerine kuluçkaya yatmış. Gelin görün ki,dişi ve erkek saz kamışçının bir aralık yokluğundan yararlanan dişi guguk kuşu yuvadaki yumurtalardan birini atarak yerine kendi yumurtasını bırakıyor... Gerçi bu yeni yumurtanın boyutu diğerlerinden farklı ama yumurtalarını tanımayan bizim saz kamışçını kuluçka yatmaya kaldığı yerden devam ediyor...

İlk çatlayan yumurtadan çıkan guguk kuşuydu ve ilk eylemi diğer iki yumurtayı yuvadan aşağı yuvarlamak oldu.İtina ile besledi saz kamışçını yuvanın paşalığına hak kazanan guguk kuşu yavrusunu;boyunun niye kendi boyunu bu kadar kısa zamanda aştığını sorgulamadan...Dişi ve erkek fedakarca doyurdular bu hiç de kendilerine benzemeyen kuşu...Onların içgüdüleri, aradaki farkı ayırt etmeye izin vermeyecek kadar güçlüydü çünkü ve bu nedenle aldatılmak kaderleriydi...

Saz kamışçını İstanbul’da yaşıyor ama hiç boğaz kıyısına varıp keyfine varmamış,sıcak yaz gününde boğazın sularında serinlemeyi akıl etmemiş fakat boğaza yapılacak üçüncü köprüye kuluçkaya yatmış.

Saz kamışçını Salıpazarı liman sahası neresi bilmez,sanki doküman bedeli 20 bin lirası var da geçici teminat olarak 20 milyon dolar yatıracakmış gibi Galataport’a kuluçkaya yatmış.

Saz kamışçını İstanbul’a ikinci havalimanı için kuluçkaya yatmış,garibim uçak alanına ne ihtiyacın olur senin;sen zaten kuş değil misin?

Saz kamışçını özel toplantıların yapılacağı,yeni isimlendirmesiyle yaslı değil de özgürlük ve demokrasi adasında otellere,toplantı salonlarına kuluçkaya yatmış;hayırlısı olsun ama ucuz halk pazarlarını çok ararsın çok...

Saz kamışçını kanal İstanbul için de kuluçkaya yatmış...Haberin olsun Saz kamışçını guguk kuşu yavrusunu güç bela besledin beslemesine de, bu yumurtalar bir çatlayacak olursa yedi sülaleniz bir araya gelse onlara bakmayı beceremezsiniz.

Bir şey daha saz kamışçını:Senin guguk kuşu yumurtasına kuluçkaya yatman çılgınlıktan değil!Bal gibi kuş beyinli olmandandır.

Şu bizim Nasrettin Hoca mahalleye gittiği söylenen baklava tepsisi için ne demiş?Bana ne... Onun evine gittiği söylenince ne demiş?Sana ne..

A be saz kamışçını bilirim guguk kuşunun neslini devam ettirmeyi görev bilmeyeceksin bilmesine de gözü kör olası o içgüdülerin olmasaydı...

 

Etiketler: KUŞ KAFASI
Yazarın Diğer Yazıları