Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Papazlar Zirvede
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Papazlar Zirvede

Papazlar Zirvede
AB sürecinde Ekümeniklik söylemleriyle kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlardı. Şimdi söylemden eyleme geçtiler.
07.03.2014 / 11:11


AB sürecinde Ekümeniklik söylemleriyle kamuoyu oluşturmaya çalışıyorlardı. Şimdi söylemden eyleme geçtiler… 14 ülkeden patrik, Bartholomeus’un eteği altında dün İstanbul’da toplandı. İslam Dünyası’nın başkenti, İstanbul, Hıristiyan Ortodoks Birliği’nin zirvesine ev sahipliği yaptı. Ayasofya’nın kilise olarak ilan edildiği papazlar zirvesinde, Ayasofya tehditleri de savruldu. Onlar “papazlığını” yapıyor, peki bu millet, bu ümmet ne yapıyor!

Sana Ekümeniklik başkenti değil, İslam Birliği’nin başkenti olmak yakışır ey İstanbul…

Bartholomeos, zirve öncesi Aya Yorgi Kilisesi’nde gerçekleştirilen ayin sonrası cemaate yaptığı konuşmada Ayasofya’nın durumuna ilişkin haddini aşan açıklamalarda bulundu. Bartholomeos, “Türk kamuoyunun bir kesiminde Ayasofya’nın camiye çevrilmesi yönünde bir meyil gözlemleniyor. Kilise olarak biz buna karşı durmaktayız. Bizimle beraber böyle bir olasılık karşısında tüm Hıristiyan dünyası mezhep farkı tanımaksızın yekvücut olup tepkisini ortaya koyacaktır” tehditini savurdu.Patrik Bartholomeos, “Ayasofya’ya sahip çıkmaktayız, Ortodoks ve Helen dünyası olarak da bizim en kutsal değerlerimizdendir” diyerek Türkiye’ye açıkça göz dağı verdi. Bu açıklamaların ardından, 14 ülkenin Patriği Ortodoks dünyasının yayılmacı politikasını masaya yatırdı.

İstanbul’daki Fener Rum Ortodoks Patriği Bartholomeos’un daveti üzerine, 14 Ortodoks Kilisesi’nin Patrik ve Başpiskoposları İstanbul’da bir araya geldi. Panortodoks Konsili’nin teolojik ve teknik prosedürlerinin görüşüleceği toplantı Fener Rum Patrikhanesi’nde yapılacak ve 3 gün sürecek. 9 Mart’ta sona erecek toplantının adı Patriğin açıklamalarıyla yan yana getirilince daha bir önem kazanıyor.

‘Panortodoks’ kavramı Ortodoks kiliselerinde, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra başlayan birleşme hareketini ifade eder. Amaç bütün Ortodoksları tek bir kilise etrafında toplamaktır. O kilise de Ekümenik olduğu iddiasıyla öne çıkan Fener Patrikhanesi’dir. Patriğin ‘Ayasofya camiye çevrilirse yekvücut oluruz’ çıkışı da buradan kaynaklanıyor.

Fener Patrikhanesi böylesi bir duruma karşılık ön alıyor. Balkanlar da Osmanlı’nın elinden ‘Panslavist’ ve ‘Panortodoks’ politikaların kışkırtılması sonucu çıkmıştı. Toplantıya, Rusya, Sırbistan, Gürcistan, Yunanistan, Kıbrıs Rum Kesimi, Kudüs Ortodoks Patriği, Romanya, Polonya, Ukrayna, Moldova, Bulgaristan, Arnavutluk, Çek Cumhuriyeti, Slovakya patrikleri katıldı.

Daha önceki tecrübelerimize dayanarak biliyoruz ki, ajansların bütün gazetelere servis ettiği bu haberi bugün hiçbir gazete bu şekliyle görmeyecek. Sadece İstanbul’u, sadece Türkiye’yi değil bütünüyle ümmetin yarınını ilgilendiren bu gelişmelere sağır, kör ve dilsiz kalan medya, yine günlük kavgaların peşine takılmakla kalacak.

 


Etiketler: Papazlar Zirvede