Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Gençleri Dinden Koparacaksınız
“Bu Mücadeleyi Devlet Ve Millet Olarak Sonuna Kadar Sürdüreceğiz”
‘7 Kardeştik 80 Milyon Olduk’
15 TEMMUZ GAZİSİ SABRİ GÜNDÜZ: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gençleri Dinden Koparacaksınız

Gençleri Dinden Koparacaksınız
Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den gündeme ilişkin anlamlı mesaj: Eğer din buysa, dindarlık buysa biz yokuz’ demelerinden endişe ediyorum.
07.01.2014 / 11:22


‘İslam ve Üniversite’ konulu konferansta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, “Herkes kendi cemaatini hakikatin yerine ikame etmeye kalkışıyor. İslam dünyasındaki anlamsız, beyhude tartışmalar, dindarların güç kavgaları yüzünden genç kuşakların ‘Eğer din buysa, dindarlık buysa biz yokuz’ demelerinden endişe ediyorum” şeklinde konuştu.

“BATI’DA dine koyulan mesafeler, din karşıtı bütün ideolojiler dindarların tartışmalarından meydana gelmiştir” diye konuşan Görmez, “Dindarlar birbirleriyle yüzyıl mezhep çatışmaları içine girdiler. Ve genç kuşaklar ‘din buysa biz o dünyada yokuz’ dediler ve dinden, hakikatinden kopmayı tercih ettiler. Korkarım İslam dünyasında da bu anlamsız bu beyhude tartışmalar, bu dindarların birbirileriyle olan güç kavgaları genç kuşakların zihninde aynı düşünceleri oluşturacak diye endişe ediyorum. ‘Eğer din buysa, dindarlık buysa biz yokuz’ diyecekler diye endişe ediyorum” ifadelerini kullandı.

"Sakın Dine Küsmeyin"


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, son günlerde İslam dünyasında yaşanan olaylara değinerek, öğrencilere hitaben “Kendini dindar olarak tanımlayan kişilerin yaptıklarından dolayı sakın dine küsmeyin” dedi.

Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kongre Merkezi’nde düzenlenen ‘İslam ve Üniversite’ konulu konferansa Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez katıldı. Konferans öncelikle Furkan Çınar’ın okuduğu Kuran-ı Kerim ile başladı. Protokol konuşmalarının ardından başlayan konferansta konuşan Prof. Dr. Görmez, son günlerde İslam dünyasında yaşanan olayları değerlendirdi. Görmez, öğrencilere yaşanan olaylardan dolayı dine küsmemelerini isteyerek, şunları söyledi: “Son günlerde ve yıllarda İslam dünyasında olup bitenler, Türkiye’de olup bitenler. Kendilerini dindar olarak tanımlayan kişilerin yapıp, ettiklerinden dolayı sakın dine küsmeyin. Eğer, dini sadece dindarların hayatında görmeye kalkışırsanız yanılırsınız. Bugün Bağdat’ta, Şam’da ateşler yükseliyor. Bunun en büyük sebebi üzülerek söyleyeyim, herkes kendini hakikatin yerine koymaya çalışıyor. Allah, biz Müslümanlara hakikatin yolunda olmayı emretti. Kendimizi hakikatin yoluna koymayı emretmedi. Üzülerek belirteyim, en büyük yanlışlıklarımızdan bir tanesi herkes kendini, kendi düşüncesini, kendi cemaatini, hakikatin yerine ikame etmeye kalkışıyor. Hâlbuki biz hepimiz hakikatin yolunda hizmet etmekle emir olduk. Hiç kimse ‘hakikat avucumda, benim’ diyemez. Biz hepimiz hakikatin yolunda olmakla mükellefiz.”

“Gençlerin dinden kopmalarından korkuyorum”

“Batı’da dine koyulan mesafeler, din karşıtı bütün ideolojiler dindarların tartışmalarından meydana gelmiştir” diye konuşan Görmez, “Dindarlar birbirleriyle yüzyıl mezhep çatışmaları içine girdiler. Ve genç kuşaklar ‘din buysa biz o dünyada yokuz’ dediler ve dinden, hakikatinden kopmayı tercih ettiler. Korkarım bu İslam dünyasında da bu anlamsız bu beyhude tartışmalar, bu dindarların birbirileriyle olan güç kavgaları genç kuşakların zihninde aynı düşünceleri oluşturacak diye endişe ediyorum. ‘Eğer din buysa, dindarlık buysa biz yokuz’ diyecekler diye endişe ediyorum. Lütfen siz mabedi yeniden tanımlayarak, iman, akıl, üniversite ve bilim ilişkisini yeniden inşa ederek, ama kendinizi hakikatin yerine koymadan, hakikatin yolunda mesafeler kat ederek, ancak bu soruların cevabını bulabilirsiniz.” ifadelerini kullandı.