Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - “CHP Kaybetmesin” diyenler Cengiz Alp’te birleşiyor...
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı
Atamızı Özlemle Anıyoruz 1881-193∞

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

“CHP Kaybetmesin” diyenler Cengiz Alp’te birleşiyor...

“CHP Kaybetmesin” diyenler Cengiz Alp’te birleşiyor...
CHP Sarıyer Belediye Başkanı Aday Adayı Op. Dr. Cengiz Alp, “Sarıyer Dünya Kenti Olmalıdır. Bunun için çalışmalıyız. Sarıyerde huzurlu sıcak aile ortamının devam etmesini istiyorum” dedi.
30.12.2013 / 12:18


Sarıyer’de süren siyaset yarışının en önde gelen ismi, işadamı, siyasetçi ve yardım­sever kişiliği ile insanların takdirini top­layan Op. Dr. Cengiz Alp oldu.

2014’te yapılacak yerel seçimlerde CHP Sarı­yer Belediye Başkanı Aday Adayı Op. Dr. Cen­giz Alp’in ismi halkın gönlüne yerleşti.

“Sarıyer’i Sarıyerlilerle birlikte yöneteceğiz” sloganıyla yola çıkan Cengiz Alp, “Güven ve tecrübemizle, Sarıyerlilere hizmet edeceğiz. Tüm amacımız, iktidar gücümüzü daha da ar­tırmak ve daha güçlü bir meclis grubu ile Sarı­yer’e hizmet etmektir.” dedi.

İnsanlara hizmet etmenin büyük bir mutlu­luk olduğunu ifade eden CHP Sarıyer Bele­diye Başkanı Aday Adayı Op. Dr. Cengiz Alp, “İnsanlar her şeyin en iyisine layıktır. Başkan olursam Sarıyer’i hiçbir ayırım yapmadan hep birlikte yöneteceğiz. Tüm amacımız, iktidar gücümüzü daha da artırmak ve daha güçlü bir meclis grubu ile Sarıyer’e hizmet etmektir. Ye­rel seçimlerde; sevgiyle, heyecanla, barış için­de, hoşgörüyle çalışacağız. CHP’nin kazanması doğru adayla olacaktır. Büyük he­yecanla Sarıyer ve Sarıyerliler için çalışmak­tan onur duyuyorum” dedi.

Sarıyer Belediye Başkanı olmak için CHP’den yola koyulan ve en şanslı aday olarak bakılan Op. Dr. Cengiz Alp, “Becerisi olmayanları yö­neticiliğe bile seçmeyin. Benim de becereme­yeceğimi düşünüyorsanız oyunuzu vermeyin. Size en yakın ve en doğru olanı ve en önemlisi çalışacak, hizmet edecek olanı seçin” dedi.

SARIYER DÜNYA KENTİ OLABİLİR

CHP Sarıyer Belediye Başkanı Aday Adayı Op. Dr. Cengiz Alp, “Öncelikle Sarıyer Dünya Kenti Olmalıdır. Bunun için çalışmalıyız” dedi.

“Sarıyer’de 22 tane Büyükelçilikler var. Sarıyer bu özelliğini kullanamıyor. Biz bu imkanı ilçe olarak kullanabiliyor muyuz?”diyen Op. Dr. Cengiz Alp;

“Sarıyer, Türkiye’nin elit kesimlerinin oturdu­ğu bir yer. En elit ilk yüz ailesinin çoğunluğu­nun oturduğu bir ilçe. Bu Sarıyer için bir avantaj. Sarıyer Dünya kenti olmaya uygun. İstanbul Anakentle kurula­cak iyi ilişkilerle Sarıyer bir dünya kenti olabilir. Sarıyer de birçok büyük üniversiteler var, Sarıyer Turistik, Üniversitelerin olduğu Kültür Şehri olmalıdır.

Sarıyer, modern bir kültür mer­kezi olmalıdır. İstanbul da ve dünya da yapılacak çalışma ile in­sanları buraya çekmemiz lazım. Bu zor bir çalışma değil. Üniversiteler­den yeterli düzeyde yararlanamıyoruz. Hatta hiç yararlanamıyoruz diyebiliriz. Üniversiteler kendi içlerinde yaşıyor. Oysa Sarıyer’in sorunlarında çö­züm olarak kul­lanabiliriz. Üni­versitelerdeki öğretim kad­rolarını kul­lanabiliriz. Üniversite gençliğini kullana­biliriz. Bu­nun içinde bir Strateji belirleme­niz lazım” cümlele­rine yer verdi.

SARIYER ÖZGÜRLÜK ALANI OLACAK

“Sarıyer’i özgürlük alanı, İstanbul’daki insanla­rın rahat nefes alıp verebileceği bir yer olarak yapılandırmak istiyorum.” diyen Dr.Cengiz Alp, “Hatta bir park düşünüyorum. ‘Sarıyer Gezi Parkı’ adında bir park hayal ediyorum. Orada gençlerimizin forumlar düzenlediği, karşılıklı zıt fikirleri çatıştırıp buradan sonuca ulaştıkları bir alan istiyorum. Protest grupların barışçıl olmak koşuluyla High Park’taki gibi çıkıp söylevler vermesini, dinletebiliyorsa kar­şısındaki topluluğa dinleteceği bir alan istiyo­rum.” sözlerine yer verdi.

YERİNDE DÖNÜŞÜM YAPACAĞIZ

Sarıyer’in en temel sorununun ‘Kentsel Dö­nüşüm’ olduğuna dikkat çeken Dr.Cengiz Alp, “Sarıyer ‘Kentsel Dönüşüm’ sorunuyla karşı karşıya kalmış durumdadır. Sarıyer’in, Boğaz Bölgesi olması ve rantın yüksek olması ne­deniyle mevcut iktidar, insanları buralardan kaldırıp İstanbul’un 100 km uzaklıktaki böl­gelerine atmak istiyor. Biz sosyal demokrat belediyecilik anlayışına bağlı kalarak yerinde çözüm üreteceğiz. İnsanları yaşadıkları yerden uzaklaştırmadan mevcut yerlerinde koruyarak çözüm üreteceğiz” ifadeleriner yer verdi.

Yıkmak mı restore etmek mi?

RESTORASYON VE REHABİLİTE YAPACAĞIZ

Sarıyer’deki binalarda yıkım değil restorasyon yapmanın daha mantıklı olacağını ifade eden Dr.Cengiz Alp, “Ben restore etme taraftarıyım. Sarıyer’de çok katlı gecekondu yok. Bunlar re­habilite edilebilir. Bu sene Büyükşehir Belediye­si’ni de alacağımızı düşünüyorum. Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir projeyle yenileri de yapı­labilir ama mutlaka orada oturanların rızasıyla, onları ekonomik olarak çıkmaza sokacak, bura­da oluşan rantı başka şirketlere peşkeş çekecek şekilde bir uygulama olmaması lazım. AVM’ler olmasın, büyük gökdelenler, plazalar olmasın küçük esnaf korunsun istiyorum. Mahalle ara­larındaki bakkal, kasap, tekstil atölyeleri, küçük esnaf canlı kalarak oranın ekonomisini de de­vam etsin istiyorum. Bu açıdan Sarıyer’de olan huzurlu sıcak aile ortamının devam etmesini istiyorum. Hepimizin istediği evden işe, işten eve gitmek değildir. Eviniz çok da güzel olsa sağınızda solunuzda komşunuz yoksa bir anla­mı olmaz. Bu sıcaklığın korunabileceğini düşü­nüyorum. Halkın kentsel dönüşümden hiçbir şekilde zarar görmemesi gerektiğini düşünüyo­rum.” şeklinde konuştu.

STK’LAR GÜCÜMÜZ OLACAK

CHP Sarıyer Belediye Başkanı Aday Adayı Op. Dr. Cengiz Alp, “STK’lar gücümüz olacak” dedi

Sarıyer’de STK’ların etkin olamaması veya az olmasının da yöneticileri ile ilgili, yapı­lan diyalogun eksikliğinden kaynaklandığını belirten Dr. Cengiz Alp, “STK’ları yönetmek ekip işi. Lakin diyalog kanalarını açmanız lazım. STK’lara inandırıcı koordineyle gitti­ğiniz zaman sivil toplum yanınıza gelecektir. Sarıyer’deki STK’larla beraber Sarıyerlilere gider ve taleplerini karşılarsak en azından önemsediğini hissettirirsek bunun bize artı olarak yansıyacağını düşünüyorum.” şeklin­de konuştu.

GÖNLÜM ENGELLİLER İLE BİRLİKTE

Engellilerinde umudu CHP Sarıyer belediye başkan aday adayı, Op. Dr.Cengiz Alp’te.

Engellilerin yerel yönetimlerde göz ardı edil­memesi gerektiğini ifade eden Dr. Cengiz Alp, önce Sarıyer’deki yolların engellerini kaldıra­cağını söyledi.

Engellilerin hayatın parçası olduğunu ifade eden Dr. Cengiz Alp, “engellilerin hayatını kolaylaştırmamız gerekir. Ben önümüzdeki seçimde yerel yönetime adayım, benim en önemli kimliğim doktor kimliğim, engellile­rin sorunlarını çok yakından bildiğim için çok yakinen de engelli dernekleriyle iç içe olmak, onların sorunlarına ne yapabilirim, ne yapıyo­rum ilerde daha ne yapabiliriz diye siyaseti bu alanda çok geniş olarak kullanmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

Engellilerin ihmal edildiğini belirterek eleş­tiren Dr.Cengiz Alp, “Bakın size şunu söyle­yeyim; Poligondaki dernek binasına, eşimle beraber gittik biz zor çıktık. Ben Vahap Bey’e buradan söz veriyorum, belediye başkanı olur­sam sizin o dernek merkezini, Türkiye de ör­nek bir engelli yaşam evi haline getireceğim. İnanın yüreğim acıdı, yukarıdan aşağıya ine­cek asansör düzenlemesi çok kolay gözümüz­de büyüteceğimiz bütçeler değil” dedi.

100. GÜN HESAP SORUN

Yerel yönetimlerde gözden uzak tutulan şeyin öncelikler olduğunun altını çizen Dr. Cengiz Alp, “Artık klasik belediyecilik bitti. Yol yapa­rım, asfalt yaparım, kaldırım yaparım bunlar zaten görevin bunları yapacaksın. Bizim önce­liğimiz engelliler, kadınlar, çocuklar. Bunların hayatını daha engelsiz hale nasıl getirebiliriz. Yaşama daha kolay nasıl tutmalarını sağlarız. Onu düşünmemiz lazım. Benim şahsen önceli­ğim, pozitif ayrımcılıkta öncelikli tuttuğum en­gelli kardeşlerim olacaktır. Bunu söz veriyorum bütün TV konuşmalarımda her şey de var. İn­şallah Başkan olacağız ve bu hizmetleri yapaca­ğız. Sizlerden bunların takipçisi olmanızı ve yü­züncü günden itibaren de bana bunun hesabını sormanızı istiyorum. Size elimden ne geliyorsa hekim olarak, insan olarak yapacağım.” diyerek ilk sözünü verdi.