Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - YUH ARTIK!
Musa Aydın'dan Milli Güreşçilere Moral Ziyareti
GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT!
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YUH ARTIK!

YUH ARTIK!
Sarıyer Belediyesi'nin Derbent’teki metro istasyonu üstüne yaptırdığı Evlendirme Dairesi ve Kültür Merkezi inşaatında çalışan işçilerin hiçbir güvenlik önlemi alınmadan metrelerce yükseklikten vince takılı halatlarla taşındığı BİRGÜN'ün objektifine yansıdı.
02.10.2013 / 20:30


BELEDİYE: MÜTEAHHİT SORUMLU

Birgün gazetesinden Burak Öz'ün haberine göre konuyla ilgili Sarıyer Belediyesi yetkilisi inşaat mühendisi Suat Turan, işçilerin yüklenici firma işçileri olduğunu belirterek, her gün inşaatı denetlediklerini öne sürdü. Turan, “İşçilerin vinçle taşındığını tespit etmedik. Taşınabilirler, müteahhit sorumlu. Biz sorumluluğu ona devrettik. Biz gördüğümüz olumsuzluklar konusunda uyarılarda bulunuyoruz” dedi.

MÜDÜRÜ BULAMADIK

İş kanunu gereği, asıl işveren olarak işçilerin iş güvenliğinden belediyenin de sorumlu olduğunu hatırlattığımız Turan, yüklenici firmanın ismini gizli olduğu için veremeyeceğini, belediyede söz konusu inşaattan sorumlu müdürün de yerinde olmadığını söyledi.

DERNEK: FİLM Mİ ÇEVİRİYORLAR?

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz İnşaat İşçilerinin Derneği Başkanı Mustafa Adnan Akyol ise, böyle bir uygulamanın, ancak macera filmlerinde olabileceğini belirtti. Akyol, “Delirmiş mi bunlar! Ancak macera filmlerinde olur böyle şeyler. Vinçle işçilerin yukarılı çıkarılıp, aşağı indirilmesi çok tehlikeli, aynı zamanda yasak. Merdiven ya da asansör tertibatı olması gerek, kesinlikle bunun önlenmesi gerekiyor” dedi.

SÖYLENECEK SÖZ YOK

İş güvenliği uzmanı Ercan Zincir de şunları söyledi: “Fotoğraflara bakılınca söylenecek çok söz yok gibi. Bu ülkede işçi ölümlerinin bu kadar çok fazla olmasında ve bu ölümlerin en çok inşaat-yapı sektöründe olmasında var olan nedenlerin kısa ve net bir özetidir bu fotoğraf. ‘Yüksekte çalışan bir işçi, düşmeye karşı gerekli tedbirler alınmadan çalıştırılamaz’ diye açıkça ulusal mevzuatta belirtilmiştir. Fotoğraflarda yer alan işçiler bu şekilde mi çalıştırılmaktadır yoksa, çalışma alanına ulaşım için mi bu vinç kullanılmaktadır? Her ikisi de yüksek risk taşımaktadır.”

TÜFEK, BENZER NEDENLE ÖLDÜ

Zincir, bu duruma benzer şekilde geçen hafta yaşanan bir iş cinayetinde akrabasını kaybettiğini hatırlattı: “Benzer bir riski taşıyan ve geçen hafta gerçekleşen bir olayda, 33 yaşında Çetin Tüfek isimli bir akrabamı kaybettim. Bir fabrikaya ait bir bölümde yapılan çatı çalışmasında eternete basıp yüksekten düşerek öldü. Çetin Tüfek’in hesabına çalıştığı firmanın sahibi ile konuşmamda Çetin’in tedbir alınmadan çatıda çalıştığını beyan ettiler. Gerekli tedbirler alınsaydı, emniyet kemeri ya da güvenlik halatı takılmış olsaydı, Çetin şimdi yaşıyor olacaktı. Bu konudaki hukuksal mücadeleyi de en kısa zamanda başlatacağız.”


Etiketler: YUH ARTIK!