Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Sarıyer'e Cemevi Müjdesi
Ali Rıza Zaman ile Sarıyer’i Konuştuk
Muhtar Sinan Yüksel: Halkın Sabrı Kalmadı
Göçük Altında Kalan İşçi Kurtarıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sarıyer'e Cemevi Müjdesi

Sarıyer'e Cemevi Müjdesi
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sarıyer’deki Alevi yurttaşların sıkıntısını gidermek için cemevi yapacak.
15.09.2013 / 06:34


Sarıyer Cumhuriyet Mahallesi’ndeki araziye cemevi yapılmasını kararlaştıran imar plan tadilatı Belediye Meclisi’nden oybirliğiyle geçti.Sarıyer’de yaşayan Alevi dernekleri, ibadetlerini yapabilmeleri için cemevine ihtiyaç olduğunu belirterek, ilçe belediyesine başvurdu. Sarıyer Belediyesi de Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunarak Cumhuriyet Mahallesi’ndeki arsanın 1700 metrekarelik kısmının cemevi arazisi olarak ayrılmasını talep etti.

ALEVİ YURTTAŞLARIN SIKINTISI ÇÖZÜLECEK

Talep yazısında, yaklaşık 400 bin nüfusu olan Sarıyer’de nüfusun 4’te 1’i kadar Alevi yurttaşın yaşadığına dikkat çekilerek, “Alevi yurttaşlarımızın ibadet edecek, cenazelerini kaldıracak, sosyal ve kültürel faaliyetlerinin sürdürecek bir cemevlerinin olmadığı yıllardır her kesim tarafından bilinen bir gerçektir. Alevi yurttaşlarımız Sarıyer’de cemevi olmadığı için başka ilçelerde bu ihtiyaçlarına çare bulmaya çalışmaktadırlar, ibadethaneler ibadet edecek topluluğun olduğu yerleşmelere yakın yapılmalıdır” denildi.

PLAN OYBİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ

Talebi değerlendiren İBB İmar ve Bayındırlık Komisyonu, arsanın sosyal-kültürel tesis alanı olarak imar planlarına işlenmesine karar verdi. Plan notlarına “Sosyal-kültürel tesisler alanında, cemevi ve cemevinin gerektirdiği fonksiyonlar yer alabilir” notu eklendi. İmar Planı’ndaki inşaat sınırı da 5 kat olarak düzenlendi. Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle kabul edilen askıya çıkarıldıktan sonra yürürlüğe girecek.