Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Sarıyer'de Orman Yangını
Sarıyer Sahilde Ölü Yunus Bulundu
Sarıyer'de İlginç Kaza...
Sarıyer'de Lüks Otomobil Alev Alev Yandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Sarıyer'de Orman Yangını

Sarıyer'de Orman Yangını
Hacıosman Bayırı Cumhuriyet Mahallesi'nin alt kısmında bulunan ormanlık alanda belirlenemeyen bir nedenden dolayı 15.30 sıralarında yangın çıktı.
04.09.2013 / 16:03


Sarıyer Hacıosman Bayırı Cumhuriyet Mahallesi'nin alt kısmında bulunan ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenden dolayı saat 15: 30 sıralarında yangın çıktı.

Yangını ilk fark eden mahalle sakinleri durumu itfaiye ve orman müdürlüğüne bildirdi. Kısa sürede büyüyen yangın çok sayıda ağacın tutuşmasına yol açtı. Olay yerine ilk olarak yangın söndürme helikopterleri sevk edildi. Helikopterler boğazdan aldığı suyu, olay yerine götürülerek yangının çıktığı noktaya döktü. Karadan da itfaiye ve Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ekipleri yangını söndürmek için çalışmalar başlattı. Yer yer alevlerin görüldüğü yangın, ekiplerin yoğun çalışmasının ardından kontrol altına alındı. Yangını ilgili birimlere ilk bildirenlerden bir mahalle sakini, Orman bölge ekiplerini defalarca aramasına rağmen telefonlarına cevap alamadığını söyleyerek, "Daha sonra telefonlarıma cevap verdiler. Bana sürekli bizi arayan ve asılsız ihbarlarda bulunan bir kişinin olduğunu bu yüzden telefonlarına bakamadıklarını söylediler. Ardından olay yerine ilk olarak söndürme helikopterleri ulaştı. Sonrasında da itfaiye ekipleriyle orman ekiplerinin geldiğini gördüm" dedi.Yangın evlere sıçramadan kontrol altına alındı

Yangın, Çayırbaşı Mahallesi’ndeki evlere sıçramadan kontrol altına alındı. Yol kenarındaki alanda çıkan yangını fark eden vatandaşlar hemen itfaiyeye haber verdi. Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanlığı’nda öğle saatlerinde çıkan yangına müdahale eden itfaiye ekipleri, yakınındaki orman yangınına sevk edildi. Çevre ilçelerden itfaiye ekipleri de hemen olay yerine geldi. Evlerin yakındaki ormanlık alanda çıkan yangın kısa sürede büyük bir alanı kapladı. Yangının evklere sıçramaması için itfaiye ekipleri seferber oldu. Mahalle sakinleri de itfaiye ekiplerine yardım etti. Yangın söndürme uçakları da havadan müdahale etti. Yangın itfaiyenin çalışmalarının ardından kontrol altına alındı. İtfaiyenin çalışmalarını izleyen mahalleli kadınlar, "Rüzgar yangını yukarı yönlendirdi. Eğer rüzgar aşağı dönseydi evlerimiz zarar görürdü” dedi. Yangının çıkış nedeni araştırılıyor.