Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Gümüşdere halkının tek umudu Ali Rıza Zaman
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Gümüşdere halkının tek umudu Ali Rıza Zaman

Gümüşdere halkının tek umudu Ali Rıza Zaman
Sarıyer’in sevilen ismi Gümüşdereli Ali Rıza Zaman, köylünün tek umudu olmuş durumda.
02.08.2013 / 00:49


Son yıllarda Sarıyerlinin kanayan yarası oldu Gümüşdere plajı. İlgili ilgisiz herkes yeterli bilgi sahibi olmamasına rağmen bu konuda bir görüş bildirdi ve ortalık bilgi kirliliğinden geçilmez oldu. Fakat son noktada hiç kimse Gümüşdere Köyü halkına bu konuda fikrini soran olmadı.

Merhum gazeteci ve Televizyoncu Mehmet Ali BİRAND’ın deyimiyle “sokaktaki adama” sorduk Gümüşdere Plajını… Hani derler ya bir dokun bin ah işit diye. Meğerse ne kadar doluymuş Gümüşdere Köyü halkı Gümüşdere Plajı meselesinden. Fakat bu sene plaja sahip çıkan ve plajın köylüye kazandırılması adına çalışmalar yapan Sarıyer’in sevilen ismi Gümüşdereli Ali Rıza Zaman köylünün tek umudu olmuş durumda.

Gümüşdere Plajı bugünlere gelmeden önce son 5 yılda yaşananları özetliyor bize köy kahvesinde rastladığımız insanlar…

Köylüler gazetemize yaptıkları açıklamada “2005 yılında Gümüşdere Köyü’nde yaşayanların kurduğu Tarım Kooperatifi, Milli Emlak’tan bu plajı kiraladı, İlk yıl burayı işletemiyor köyün Tarım Kooperafi, bir sene sonra Av. Necati Yıldırım önderliğinde Gümüşdere Turizm Kooperatifi ortaya çıkıyor ve iki kooperatif, artı muhtarlık 3 tüzel kişilik ortaklaşa burayı işletiyorlar. Ancak bu ortak işletme esnasında

tarım kooperatifi her türlü ödemeyi yapmasına, borçların büyük çoğunluğunu ödemesine rağmen Turizm Kooperatifi üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmiyor. Yine köylülerin söylemine göre evraklarda, Merkezi Av. Necati Yıldırım’ın yazıhanesi olarak gözüken Turizm Kooperatifinin ticaret sicilde kaydı bulunmuyor. Av. Necati Yıldırım’a sorduklarında ise kendilerine burada böyle bir Kooperatif

yok cevabını veriyor. Ertesi sene turizm kooperatifi ve muhtarlık birlikte işletiyorlar. Ancak daha sonra muhtarlıkta ortaklıktan el çektiriliyor. O günden bugüne yani Ali Rıza ZAMAN Bey’in Gümüşdere Plajı’na sahip çıktığı günden bugüne kadar bu plajı kim işletti? Ne kadar gelir elde edildi? Ne kadar gider yapıldı? Belli değil.

Gümüşdere halkı muhtardan şikayetçi

Yaşanan bu süreçte Milli Emlak’ta asli kiracı olarak Gümüşdere Köyü Tarım Kooperatifi gözüktüğü için bu kooperatifin minübüs ve traktörleri haraç mezat satılmış. Gümüşdere Halkı muhtardan ve azalarından şikayetçi durumdalar. Yaşananlardan sonra köylüye yeni bir borç çıkmasından endişeliler. Fakat Sarıyer’in en güvenilir adamlarından biri olan Ali Rıza Zaman’ın bu ihaleyi alıp Gümüşdere Köyü Güzelleştirme Derneğine bıraktığından dolayıda bir hayli memnunlar.

Köy kahvesinden çıkıp bir kaç esnafı dolaşıyoruz tıpkı kahvedeki insanlar gibi esnafında huzurlu ve mutlu olduğu gözümüze çarpıyor. Ali Rıza ZAMAN’ın plaja sahip çıkması ve tüm gelirleri derneğe hibe etmesinden dolayı köylüler Ali Rıza Zaman için Allah razı olsun diyorlar.

Esnaf artık daha huzurlu

Köyün Kasabı Metin Gölgeç’e sorduk plaj hakkındaki düşüncelerini. Plajı yıllardır işletenlerin tek bir çivi çakmadıklarından hala 20 sene evvel yapılan tuvaletlerin kullanıldığındanq ikayetçi. Plajın Antalya’da bulunan plajlardan eksiğinin olmadığını, kalıcı tesis yatırımıyla çok daha elit tabakaya hitap edip yüksek gelir elde edilebileceğini söyledi bizlere Metin Gölgeç ve sözlerini “Ali Rıza Zaman köyden birisi, inşallah köyün yararına olacak çalışmalarq ypmaya devam eder.” Şeklinde tamamladı.

Bu defaköy marketine giriyoruz. Market sahibi Erkan Berber ile konuşuyoruz. Babasının Köy Tarım Kooperatifi kurucularından olduğunu söylüyor. Erkan Berber konuşmasında “her sene toplantılarda bize gelir ve giderin aynı olduğuyla ilgili raporlar sunuldu. Hiçbir yatırım yapılmadan bu kadar gider nasıl olduğunu sormamıza rağmen herkes birbirini suçladı ama sonuç değişmedi. Halk, muhtar ve azalarının gereken bilgileri vermediğinden dolayı yıllardır şikayetçi. Ali Rıza Zaman’ın plajı alması ile inşallah durum farklı olur, Plajın çehresini değiştirmesini umuyoruz.” Diye konuştu.

Son olarak köyün fırını Yunus Çakmak’ı ziyaret ettik. Çakmak’ın ifadeleri ise şu şekildeydi “Köyün yerlisi olmadığım için konunun çok içinde değilim. Ancak geçmişte plajın lokantasına verdiğim ekmeklerin parasını tahsilde zorlanıyordum. Hatta para alamadığım çok zaman da oluyordu ancak bu sene ben tahsilat için gitmeden, onlar kendi getirip ödüyorlar. Bu bakımdan Ali Rıza Zaman gibi dürüst bir iş adamının plaja sahip çıkması bizim için çok iyi oldu” dedi.

 


YORUMLAR
dede yusuf: 
""
ali rıza bizimde sevdiğimiz bir karedeşimiz.gümüşderede dönen dolapları çözüme kavuşturursa devrim olur gerçekten
04.08.2013 / 23:20