Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - ORUÇMU BİZİ TUTAR? BİZMİ ORUCU TUTARIZ?
Sarıyer Sahilde Ölü Yunus Bulundu
Sarıyer'de İlginç Kaza...
Sarıyer'de Lüks Otomobil Alev Alev Yandı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

ORUÇMU BİZİ TUTAR? BİZMİ ORUCU TUTARIZ?

ORUÇMU BİZİ TUTAR? BİZMİ ORUCU TUTARIZ?
Biz orucu tuttuğumuzu iddia ediyoruz. Bir yere kadar doğru da… Ama doğrunun çok küçük bir parçası bu...
15.07.2013 / 14:22


Biz orucu tuttuğumuzu iddia ediyoruz. Bir yere kadar doğru da… Ama doğrunun çok küçük bir parçası bu. Asıl doğru şu: Biz orucu, oruç bizi tutsun diye tutarız. Meğer ne zor şu “kendini tutma” meselesi. İnsanın başına ne geliyorsa “kendini tutamadığı” için geliyor. Günahlar hep kendini tutamamanın ürünü. Her caninin cinayeti kendini tutamadığı anına denk geliyor. İnsan dilini tutamadığı zaman kırıyor ve kırılıyor. Elini tutamadığı zaman kırıyor, döküyor. Kendini tutamadığı zaman, kendini yitiriyor, kendine yazık ediyor, kendinden geçiyor…

Kendini tutmak adam işi, zor iş. Oruç bizi işte bu zor işe çağırıyor. Kendisini tuttuğumuzu sandığımız oruç, aslında bize kendimizi tutmayı öğretiyor. Yeme ve içme güdümüzü, şehvet güdümüzü denetim altına almamızı öğütlüyor.

Allahı sadece ramazan ayı boyunca değil, ramazandan sonraki yaşantımızda da hayatımızda söz sahibi kılmak gerekiyor. Böyle olursa oruç bizi tutmuş olur. Bizi tutan oruç vesilesi ile ramazan sonramızda da kendimizi tutar, orucun o muhteşem gönül ikliminden faydalanmış oluruz.

İşte bu yüzden oruç tutmak kendini tutmaktır. Kişi orucu ne kadar tutarsa, oruç da kişiyi o kadar tutar. Kim orucun başını dik tutarsa, oruç da onun başını dik tutar. Kula kul olmaktan koruyan bir kalkan, kulu kul etmekten koruyan bir akıl olur.


YORUMLAR
ahmet hancı: 
""
adem bey allah sizden ve bu gazeteden razı olsun.bizlere maneviyat anlamında kattığınız en ufak bilgi bile hayatımıza çok şey katıyor yazılarınızı okumaya devam edicem
23.07.2013 / 12:28