Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Köprü yolu onbinlerce ağaçla doldu
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Köprü yolu onbinlerce ağaçla doldu

Köprü yolu onbinlerce ağaçla doldu
Yavuz Sultan Köprüsü’nün yolunu inşaat için kesilen on binlerce ağaç doldurmuş durumda... Günden güne eriyen orman içinde yükselen kuş sesleri bugünlerde yerini testere seslerine bıraktı.
04.07.2013 / 15:48


Yavuz Sultan Köprüsü’nün yolunu inşaat için kesilen on binlerce ağaç doldurmuş durumda... Ayakta kalan ağaçları da ‘kesilecek’ işaretleri süslüyor. Günden güne eriyen orman içinde yükselen kuş sesleri bugünlerde yerini testere seslerine bıraktı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Garipçe köyünde ayaklarının temelini attığı ve adı Yavuz Sultan Selim olarak açıklanan 3’üncü Boğaz Köprüsü için ağaç kesimi devam ediyor. Sarıyer’e bağlı Garipçe köyü yolu üzerinde belirli aralıklar sıralanmış ve uzunlukları onlarca metreyi bulan ağaç istifleri oluşmuş.

Gün boyu kesim

On binlerce ağacın kesildiği bir o kadarının da kesilmeyi beklediği çalışmalarda ağaçlar, mevsimlik orman işçileri tarafından motorlu testerelerle kesilerek devriliyor. Ardından da tomruk haline getiriliyor. Tomruklar kesim alanından çıkartıldıktan sonra ağaçların kökleri yerlerinden çıkartılıyor. Konuştuğumuz mevsimlik orman işçileri, görevlilerce işaretlenmiş ve etrafı şeritle çevrilen alanlarda motorlu testere kullanarak kesim yaptıklarını belirterek kesilen ağaçları yol kenarlarına istiflediklerini söylüyor. Şubat ayından beri kesim işlemlerinin devam ettiğini belirten orman işçileri, burada kurdukları kamplarda kaldıklarını, kesimin de gün boyu sürdüğünü anlatıyor.

Kesilecekler işaretleniyor

Kesildikten sonra yol kenarında istiflenen ve gövdelerine hacimleri yazılan ağaçlar burada ihaleye çıkartılıyor ve satılıyor. İşçiler, kesilen ağaçların yol kenarında çalınmaması için gün boyu nöbet tuttuklarını söylüyor. Yol açma çalışmaları kapsamında kesilecek ağaçlar tek tek işaretlenmeye devam ediyor. Ağaçların gövdelerine hangi noktadan kesilecekleri sprey boyayla işaretleniyor.

NÜFUSU 25 MİLYONA ÇIKARACAK

* Mehmet Murat Çalık (Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi 2. Başkan): Köprüler nufüs hareketlerini ciddi oranda arttırıyor. Öngörümüz, köprü yapımından sonra İstanbul’un nüfusunun 25 milyon olacağı yönünde. Kuzey bandında düşünülen milyonluk şehirler var. Şu an, doğal kaynakları sınırlar olan İstanbul için bu tarz projeler yok oluşun başlangıcı. 16 milyona yetecek kaynak yokken 25 milyonun organizasyonu nasıl yapılacak. Köprünün transit geçiş için yapıldığı söyleniyor, transit ulaşımın İstanbul trafiği içinde payı yüzde 5. İki yaka arasındaki geçişleri tam Karadeniz’e kadar çıkartmanız demek iki nokta arasındaki mesafeyi uzatarak araya bir köprü ihtiyacı daha doğuracak. Ulaşımı köprü ve otoyollarla organize etmek çözüm değil. İstanbul’un ihtiyacı ne çılgın projeler ne köprüler. Artık metroyu konuşmamamız gerekirken hala köprüleri konuşuyoruz. İstanbul’un can damarlarını kesiyoruz.

İtİrazımız var

Süren kesim işlemlerini değerlendiren uzmanlara göre İstanbul için sonun başlangıcı.

* Yüksel Yüksel (Orman Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı): Projeyle ilgili yürütmeyi durdurma ve kesim işlemlerinin durdurulması talebiyle dava açtık. Proje orman katliamı. Plan hiyerarşisine itirazımız var. 2006’da İstanbul Metropolitan Planlaması yapıldı. O planda İstanbul’un kuzey bandının inşaata, yapılaşmaya açılmaması kayıt altına alındı. Ancak plana, ‘Boğaz geçişleri alt ölçekli planlarda değerlendirilecektir’ şeklinde bir plan notu düşülerek plan geçersiz kılındı. İstanbul’un yegane orman ve su kaynaklarının bulunduğu kuzey bandını korumak amaçlı bir plandı bu.