Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Belgrat Ormanları'nda Eylem
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Motosikletlinin Sıkıştırdığı Otomobil Bariyerlere Ok Gibi Saplandı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Belgrat Ormanları'nda Eylem

Belgrat Ormanları'nda Eylem
Sarıyer Büyükdere Forumu tarafından yapılan çağrıyla "Suyuma, Ormanıma, Yaşam Alanıma Dokunma" sloganıyla eylem ve basın açıklaması yapıldı.
01.07.2013 / 16:23


Sarıyer Büyükdere Forumu tarafından yapılan çağrıyla "Suyuma, Ormanıma, Yaşam Alanıma Dokunma" sloganıyla eylem ve basın açıklaması yapıldı.

Belgrat Ormanları'ndaki eylemde grup adına açıklamayı yapan sanatçı Romina Özipekçi, "Doğanın ve yaşam alanlarının yağmalanmasına karşı gelişen halk direnişini hiçe sayan hükümet, 3. köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu,3. Havalimanı, Kanal İstanbul,İstanbul'un kuzeyine yapılacak Yeni İstanbul gibi yağma ve yıkım projelerinin ısrarla dayatmaktadır" dedi.3. Köprü'nün temelinin 29 Mayıs günü atıldığını hatırlatan Özipekçi, törenin fetih havasında yapıldığını ifade etti. Özipekçi konuşmasına şöyle devam etti:

"Başbakanın İBB başkanılğı döneminde İstanbul'a karşı cinayet olarak nitelendirdiği 3. Köprüye, Alevi yurttaşlarımızı rencide eden biçimde 'Yavuz Sultan Selim Köprüsü' adı verileceği açıklanmıştır. Bu temel atma töreniyle birlikte, bir dünya, doğa ve kültür mirası olarak ilan ve tescil edilmesi gereken 1. dereceden doğal sit alanı olan Boğaziçi, hızla büyük bir imar kirliliği ve rant sömürüsünün tehditi altına girmiştir. Hakkında açılmış onlarca itiraz ve yürütmeyi durdurma davası varken ihalesi yapılan ve temeli atılan 2. Köprü projesi, hukuk dışı biçimde yürütülmekte ve tüm İstanbul'a temiz hava sağlayan kuzey ormanlarına ve su havzalarına yönelik bir yok edişin önü açılmaktadır."3. Köprü projesiyle İstanbul'un Kuzey ormanlarının üçte birinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ifade eden Özipekçi, "Bütün bu olumsuzluklar karşısında Sarıyerliler ve İstanbullular olarak, Gezi Parkı'ndan Taksim Meydanı'na, Büyükdere Çelik Gülersoy Parkı'ndan Kuzey Ormanlarına her yerde haykırmaya devam ediyoruz: "Suyuma, ormanıma,yaşam alanlarıma dokunma!" şeklinde konuştu.