Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Yeniköy neden karıştı ?
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Yeniköy neden karıştı ?

Yeniköy neden karıştı ?
Gezi Parkı olaylarıyla ilgili Yeniköy Parkında yapılan forumda gergin saatler yaşandı.
22.06.2013 / 11:04


İstanbul’un birçok parkında oluşturulan forumlardan biri de Yeniköy Parkı’nda yapıldı. Aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun olduğu 150-200 arasındaki kişi, Gezi Direnişi’nin ardından neler yapabileceklerini tartışmak için Yeniköy Parkı’nda bir araya gelmişti.

Burada oluşturulan foruma mahalle muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun öncülüğünde olduğu iddia edilen bir grubun saldırması sonucu bir kişinin yaralandığı bildirildi.

Parkta toplananlar önce Yeniköy muhtarı Engin Cevahiroğlu’nun da aralarında olduğu 10-15 kişilik grup tarafından “burada tencere-tava çalmayın” denilerek tehdit edildi. Yoldan geçen arabalardan havaya ateş açıldığı öne sürüldü.Tüm bunlara rağmen parktakiler amaçlarının tartışmak olduğunu, kendilerinin de katılabileceğini söyleyince bir süre kenarda bekleyen topluluk yeni gelenlerin katılmasıyla sayıları arttıktan sonra saldırıya geçti.

Forumda Ermeni ve Rum yurttaşların bulunması nedeniyle “Ermenilerin, Rumların peşine takılıyorsunuz” diyen güruh “Allah-u ekber” sloganlarıyla ve bıçaklarla insanların üzerine yürüdü. Saldırı esnasında en az bir kişinin yaralandığı, bölgeye ambulansların geldiği öğrenildi.

Saldırganların Yeniköy Parkı’nda toplananların buraya camii yapılmasını engellemek istediğini iddia etmeleri dikkat çekti. Zira Yeniköy muhtarı 1958 yılında yıkılan bir camiyi, şu anda yeşil alan olan Yeniköy Parkı’na yeniden inşa etmek için çalışmalarıyla biliniyor. Bölgede çok sayıda camii olduğunu söyleyen bir çok mahalleli de parkta camii yapılmasına karşı çıkıyordu.

Yeniköy Muhtarlığından yapılan açıklamada, basın ve sosyal medyada yayınlandığı şekliyle bir hadisenin meydana gelmediği, Yeniköy platformu olarak Muhtar dahil bir çok kişinin konuşma yaptığı toplantının bitmek üzere olduğu bir anda asker uğurlaması yapan bir araçtan atılan patlayıcı bir maddenin silahla ateş açılıyor şeklinde duyurulmasıyla kargaşanın meydana geldiği belirtildi. Başta AKP ve CHP ilçe başkanları olmak üzere Emniyet Müdürüyle gün boyu toplantı yapıldığı yanlış anlaşılmaları önlemek için tarafların sağduyuya davet edildiği belirtildi. Bizde Sarıyerlileri duyarlı olmaya ve provokasyon yapmaya çalışanların oyunlarına gelmemeleri konusunda dikkatli olmaya davet ediyoruz.