Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Ali Rıza Zaman’dan Gümüşdere halkına büyük yatırım
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Motosikletlinin Sıkıştırdığı Otomobil Bariyerlere Ok Gibi Saplandı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ali Rıza Zaman’dan Gümüşdere halkına büyük yatırım

Ali Rıza Zaman’dan Gümüşdere halkına büyük yatırım
Sarıyerli işadamı Ali Rıza Zaman’ın Gümüşdere halkı için planladığı örnek sosyal projelerini dinledik.
12.06.2013 / 15:31


Gümüşdere Köyü Güzelleştirme, Dinlenme ve Geliştirme tesislerinde ziyaret ettiğimiz Sarıyerli işadamı Ali Rıza Zaman’ın Gümüşdere halkı için planladığı örnek sosyal projelerini dinledik. Yıllardır kime ve neye hizmet verdiği bilinmeyen Gümüşdere plajına el atan Ali Rıza Zaman, plajın halka kazandırılması için yoğun çaba sarfettiğini söyledi.Plaj halka hizmet verecek

Zaman gazetemize yaptığı açıklamada “Gördüğünüz gibi buralarda şuan itibariyle tadilat ve iyileştirme çalışmalarımızı yaptık. Bu işe başlamamızdaki asıl hikayeye girmek gerekirse, geçen yıldan beri izlediğimiz ve endişe duyduğumuz bazı hususlar yüzünden yabancı grupların burayı bir şekilde şahsi iradelerine almak ve ele geçirmek gibi amaçları olduğunu takip ettiğimizden ve köyden de bir iki arkadaşımızın bu ilişkinin içerisinde olduğu gördüğümüzden dolayı köyün ileri gelenleri bir araya gelerek spor kulübü , okul aile birliği , cami derneği , köy azalarımız , eski muhtarlarımız ve köy halkının ileri gelenlerinden oluşan bir heyetle görüşmeler yaptık. Bu sorunu bitirmek gerektiğini ve her yıl yaşanan kavgaya, dövüşe ve problemlere son vermek gerektiğini düşündük. Burayı işletmek üzere müracatta bulunduk. Ancak bu süreçte müracat ederken bir kooparatif şeklinde müracat etmek gerekiyordu. Bunun içinde yeni kanunlara göre en az 1 yıllık bir zaman gerektiği için şahsi olarak mücarahat etmek zorunda kaldık ve Gümüşdere Köyü’nü temsilen Ali Rıza Zaman adına dilekçelerimizi verdik. Ama bu arada işletmemizin onarma ve tamirat işlerine başlamış olduk. Hayırlı işlere, iyiye, güzele örnek olmak adına böyle bir işe başladık ve bu işe başlarken de Ali Rıza Zaman adına bütün köyü temsilen dilekçeleri verilmiş olmasına rağmen bende şahsı adıma buradan gelecek gelirin tamamını Gümüşdere Köyü’ne ve köylüsüne fayda sağlayacak kalıcı tesisler yapmak üzere ve bu tesislerde geliştirilerek bu tesisleri 12 ay çalıştırılabilir güzel bir tatil köyü yapmak en önemli hedefimiz.Plajdan elde edilen tüm geliri köyümüze hibe ediyorum

Köyümüzün örnek olacak şekilde gelişmesine fayda sağlayacak gelirin tamamını hibe ettiğimi belirten dilekçelerimi verdim. Buradan gelecek gelir bu saatten sonra tamamı bu tesislerde harcanacak. Bu tesisle beraber bütün köyde spor salonu , düğün salonu , okulu vs. kalıcı ve köylümüze ve köylümüze fayda getirecek tesisler yapmak üzere harcanacak . Bu amaçla hibe etmiş bulunuyorum. Ama işletmesinide şimdiye kadar görünenin aksine şahsıma yazılmış olmasına rağmen işletmesini genel müdürlüğünüde daha önceden yine köyümüzün azası olan Mustafa Memiş yapacak. Plajdan kazanılan geliri denetlenmesi için spor kulübü , okul aile birliği , cami derneği , eski muhtarlar ve köyün ileri gelenlerinden oluşan bir heyet olacaktır. Bu anlaşmaları kendi aramızda yaptık. Bu şekilde bir sistem kuracağız. Burada amaç çalışmalar esnasında gelirin kaybını önlemek , güven ortamı yaratmaktır. Bu tesislerde bundan sonra tamamen köyün genci, işe ihtiyacı olan insanlar çalışacak… 4 bin nüfusu bulunan Türkiye’nin aslında en özel köylerinden birisi olan Gümüşdere köyü içerisinde huzuru kardeşliği barışı , sevgiyi ve birlikteliği tekrar yapılandırabilmek ve bu güzelliklerle birlikte çok daha iyi şeylerin başlamasına vesile olmak tek amacımız.

17 yıldır bu köyde yaşıyorum. Ama 1983 yılında liseye giderkende bu plajda çadır kurup bu alanlarda yaşayıp büyüdük. Köyümüzün sorunlarını gayet iyi biliyorum, bu tesislerde 12 ay çalışmayı sağlayacak bir ortam yaratıp köyde işi olmayanlara iş imkanı sağlayacağız. Buradaki iyi niyeti büyüklerimizinde görmesini ve çalışmalarımızla ilgili ruhsat işlemlerimizin biran önce yapılmasını arzu ediyoruz.

Zaman sözlerini “ Öncelikle Defterdarlık Müdürlüğü, Sarıyer Belediyesi ve Kaymakamlığımızdan bu konuyla ilgilerini ve bu güzelliğe yardımcı olmalarını canı gönülden istiyoruz… İyi niyet içinde hep birlikte el ele güzel şeyler yapmak arzusu içerisindeyiz” diye tamamladı.