Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ TÜRKLER SARIYER'DE BULUŞTU
“Bu Mücadeleyi Devlet Ve Millet Olarak Sonuna Kadar Sürdüreceğiz”
‘7 Kardeştik 80 Milyon Olduk’
15 TEMMUZ GAZİSİ SABRİ GÜNDÜZ: Ayaksız yaşanır, vatansız yaşanmaz

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ TÜRKLER SARIYER'DE BULUŞTU

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAKİ TÜRKLER SARIYER'DE BULUŞTU
16 Hazirana kadar değişik şehirlerde devam edecek olan 11. Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarına katılmak için çeşitli ülkelerden gelen Türk çocukları Sarıyer'de Yusuf Ziya Öniş Stadyumu’nda buluştu.
06.06.2013 / 11:49
Türkçe Olimpiyatları’na katılmak için çeşitli ülkelerden Türkiye’ye gelen Türk çocukları, Sarıyer’de halk oyunları gösterisi yaptı. Bu yıl 11. si düzenlenen Türkçe Olimpiyatları bayram havasında geçti.Yusuf Ziya Öniş Stadyumu’nda yapılan gösteriyi, İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Ayber, Gençlik ve Spor Müdürü Namık Şişman, Tarım Müdürü Yavuz Acar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Celal Yılmaz Gültekin ve Sarıyerli vatandaşlar izledi.Yusuf Ziya Öniş Stadyumu’nda şenlik havası yaşandı. Tüm ülkelerden gelen çocukların birbirleriyle kaynaşarak, kendi ülke bayraklarını dalgalandırmaları Sarıyer’de ilk kez yaşanan çok özel ve güzel bir ortam oluşturdu.Türkiye’den katılıanların yanı sıra, Azerbaycan, Irak, Suriye, Bulgaristan, Türkmenistan, Türkistan, Başkurdistan, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Tataristan gibi daha birçok ülkeden gelen Türk çocukları, ülkelerine özgü halkoyunlarını sergilediler. DÜNYANIN TÜM RENKLERİ TÜRKÇEDE KAYNAŞIYOR


Yüzlerce ülkenin birbirinden farklı benzersiz kültürünün buluştuğu Türkçe Olimpiyatları’yla paralel olarak Kültür Şöleni de genişledi ve büyüdü, şehirden şehire yayıldı. Şenliğe katılan yalnızca Türk çocukları değil, Alman, Nijerli, Amerikalı, Endonezyalı öğrenciler de katılıp, Türkçe’de birleşiyorlar. Türkçe Olimpiyatları ilk kez 2006’da hayata geçti. Zaman içinde başlı başına bir organizasyona dönüşen Kültür Şöleni bu yıl Ankara’da başladı ve ülkemizin farklı şehirlerini dolaşmaya, kültürler arasında bir köprü olmaya devam ediyor. Kardeşliği de pekiştiren Kültür şöleni, evrensel iletişime de büyük bir katkı sunuyor. Dünyanın tüm renklerinin bir potada, Türkçede kaynaştığı ortak huzur ve barışın rüzgarı ülkemizi ve tüm dünyayı sarıp sarmalıyor.16 Hazirana kadar değişik şehirlerde çeşitli gösteriler ve yarışmalarla devam edecek olan 11. UluslararasıTürkçe Olimpiyatları, UluslararasıTürkçe Öğretimi Derneği tarafından kültürümüzü tüm dünyada hak ettiği gerçek konuma getirmek, evrensel iletişim, uluslararası kardeşliği pekiştirmek ve kültürümüzü tüm dünyaya tanıtarak en iyi şekilde öğrenilmesini amacıyla düzenlenen faliyetler arasında yer alıyor.