Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - NAMIK ŞİŞMAN GAZETEMİZE KONUŞTU
Ali Rıza Zaman ile Sarıyer’i Konuştuk
Muhtar Sinan Yüksel: Halkın Sabrı Kalmadı
Göçük Altında Kalan İşçi Kurtarıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

NAMIK ŞİŞMAN GAZETEMİZE KONUŞTU

NAMIK ŞİŞMAN GAZETEMİZE KONUŞTU
Sarıyer İlçe Gençlik Spor Müdürü Namık ŞİŞMAN ile Sarıyer’de devam eden ve yeni sezonda başlayacak olan faaliyetleri hakkında Sarıyer İlçe Müdürlüğü bünyesindeki İstinye Tesislerinde sohbet ettik.
16.05.2013 / 09:09
Gençlik Spor Bakanlığı Sarıyer İlçe Gençlik Spor Müdürü Namık ŞİŞMAN ile Sarıyer’de hali hazırda devam eden ve yeni sezonda başlayacak olan faaliyetleri hakkında Sarıyer İlçe Müdürlüğü bünyesindeki İstinye Tesislerinde sohbet ettik. Soru cevap şeklinde geçen bu röportajımızdan çıkaracağımız en büyük mesaj zenginlerin sporu olarak bilinen tenisin çok ekonomik ücretlerle tüm Sarıyer halkının istifadesine sunuluyor olması. Sarıyer halkı bu konuda İstanbul’un diğer semtlerinden hatta ülkemizin birçok ilinde yaşayan vatandaşlarımızdan çok daha şanslılar.

“Sarıyer İlçe Spor Müdürlüğü 9 dal ve 13 Antrenör ile vatandaşlarımıza hizmet sunmaktadır.”

Sarıyer Yenigün (S.Y.): Müdürüm; böyle güzel bir günde yoğun programınız arasında bizlere zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. Müdürlüğünüz hali hazırda devam eden ve başlayacak olan faaliyetleri hakkında sizden bilgi almak istiyoruz. Detaylarına daha sonra gireceğimiz faaliyetlerinizi ana başlıklar hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Namık ŞİŞMAN:
 Sarıyer İlçe spor Müdürlüğü olarak; Atletizm, Basketbol, Voleybol, Judo, Karate, Tekvando, Boks, Tenis, Dans branşlarında olmak üzere 9 dalda 13 Antrenör ile 6-16 yaş grubu arasında çocuk ve gençlerimize spor sevgisini aşılamaya çalışıyoruz. İstinye Tesislerinde bu branşlara yazın Yüzme branşı da eklenmektedir. Tesislerimizde her yaz 250 çocuk ve gencimiz başta tenis olmak üzere yüzme ve basketbol eğitimi almaktalar. Öğrencilerimiz kış sezonunda haftada 2, yaz sezonunda ise 3 gün olmak üzere toplam 8 saat spor eğitimi alıyorlar Öğrencilerimizin bir çoğu eğitimini aldıkları branşlarda kendi okullarında İstanbul ve Türkiye çapında ki müsabakalarda mücadele ediyorlar. Özellikle bu sene öğrencilerimiz küçümsenmeyecek başarılara imza attılar. Sarıyer Kaymakamımız Ömer Karaman’da spor yapma alışkanlığını genç nesillere aşılamaya yönelik bu tür organizasyonları çok sevmekte ve destek vermektedir. Onun desteğini her zaman yanımızda hissetmekteyiz. Derece yapan Sarıyerli gençlerimize madalya takıp, çeşitli hediyeler vermektedir. Kaymakamımız Ömer Karaman İlçemizde yürüttüğümüz tüm faaliyetlerle yakından ilgilenmekte olup, kendisi ile koordineli bir çalışma yürütmekteyiz. Yapmayı planladığımız her faaliyet için kendisine bilgi verip görüşlerini alıyoruz.

(S.Y.): Bu sportif faaliyetlerin hepsi kendi tesislerinizde mi sürdürülmektedir.

Namık ŞİŞMAN:
Yusuf Ziya Öniş Stadyumu, Çayırbaşı Stadyumu, Sarıyer Kapalı spor Salonu, Kilyos futbol sahası, İstinye spor Kompleksi, Orhan Keçeli futbol ve kamp tesisleri mülkiyeti Müdürlüğümüze ait olan tesislerimizdi. Ayrıca Orman Fakültesi ile yapılan protokol ile Orman Fakültesi Spor Kompleksinin işletmesi Müdürlüğümüz tarafından bakımları ise Sarıyer Belediyesi tarafından yapılmaktadır. Yine Sarıyer Spor Salonu da Sarıyer Belediyesine kiralanmış bakımı da yine Sarıyer Belediyesi tarafından yapılmıştır.

“Sarıyer’de Tenis sporu artık zenginlerin spor olmaktan çıkmıştır.”

(S.Y.): Sayın Müdürüm, bize şuan içinde bulunduğumuz tesisler hakkında bize biraz bilgi verebilirmisiniz?

 

Namık ŞİŞMAN:
Bu tesisler İstanbul Tenis Kulübü tarafından yapılmış ve kullanılmaktaydı. 13 Ocak 2012 tarihinde mahkeme kararıyla mülkiyeti Müdürlüğümüze geçmiştir. İçerisinde tenis kortlarının yanı sıra yüzme havuzu ve fitness salonunu da barındıran bu tesislerde gereken bakım yapmak suretiyle vatandaşlarımızın istifadesine sunulmuştur. Bu tesisler ayrıca nişan, düğün, sünnet, yaş günü, Kurum yada kuruluşların özel yemekleri gibi faaliyetler için vatandaşlarımıza çok cüzzi ücretler karşılığında kiralanmaktadır. Yaz sezonunda havuzumuz vatandaşlarımıza aile olma şartıyla açılmaktadır. Havuzdan yararlanmak isteyenlerden kişi başı 25 TL. alınıp ve kendilerine şezlong tahsis edilmektedir.

Bu tesis Müdürlüğümüze geçmeden önce gerek eğitim gerekse istifade amaçlı olarak üyelerinden aylık 800 ile 1.000 TL. bir ücret talep etmekteydi. Müdürlüğümüz çocuk ve gençlerimizin Tenis spor eğitimi için aylık sadece 30 TL. talep edilmektedir. Ayda 30 TL.ye öğrencilerimiz tenis eğitimi görüyorlar. Çeşitli büyüklüklerdeki toplam 7 tane korttan faydalanmak isteyen herkes 1 gün önceden rezervasyon yaptırmak şartıyla açık kortları saati 10 TL.den, kapalı kortları ise 15 TL.den kiralayabiliyor, Maç sonrası duşunu alıp tesislerden istifade edebilmektedirler. Fiyat açısından bu derece uygun olan tesislerimize halkımızın ilgisi olağan üstü düzeydedir. Şu an 250 öğrencimize hizmet vermekteyiz. Yaz sezonu için ciddi sayıda talep var. Gelen taleplere cevap verebilmek için yeni gruplar açacağız. Yaz sezonunda bu tesislerde Tenis sporunun dışında yüzme ve Basketbol sporu eğitimleri de verilmektedir. Bir öğrenci istediği takdirde 1 gün içinde hem tenis hem yüzme hem de basketbol eğitimini alabileceklerdir. Tenis için aylık 30 TL., Basketbol için aylık 20 TL., yüzme için ise aylık 60 TL. ücret talep edilmektedir.

“Sarıyer’de Amatör ve Profesyonel Her Türlü Sportif Faaliyetin Kontrol Denetimi Müdürlüğümüze aittir.”

(S.Y.): Namık Bey, Tenis sporunu bu kadar ekonomik fiyatlara halkın hizmetine sunmanız takdire şayan. Acaba diğer spor branşlarından da böyle ekonomik fiyatlardan hizmet alabilmesi mümkün olabilecek midir?

 

Namık ŞİŞMAN:
Sarıyer Bölgesinde çeşitli branşlarda hizmet veren bize bağlı 23 adet spor okul ve kulübü var. Bunların içince Federe olmuş, TED, ENKA, Sipahi Ocağı Atlı spor Kulübü gibi Türkiye’miz için önemli spor kulüpleri var. Bu kulüplerin denetlemeleri çeşitli zaman aralıklarıyla Kurumumuz tarafından yapılmaktadır. Bu kulüplerle yapılan sözleşmeler gereği kendi tesislerini belirli zamanlarda vatandaşların kullanımına açmak zorundadırlar. Bakanlık tarafından Kurumumuza tenis ve atletizm dalında kadrolu antrenör tahsis edildi. Enka Spor Kulübü Atletizim tesislerinden halkımız kadrolu antrenörümüz eşiliğinde haftanın 7 günü sabah 7 ile 9 saatlerinde yürüyüş, koşu ve kültür fizik yapabilmektedirler.

Ayrıca Sipahi Ocağı Atlı Spor Kulübü yönetimine de buradan bir teşekkür etmemiz lazım. Ne zaman kendilerine öğrenci göndersek özellikle de rehabilitasyon amaçlı engelli evlatlarımızı kendilerine gönderdiğimizde bizleri kırmadılar tesislerden faydalandırdılar. Kendileri de zaten bu sporu daha geniş çevrelere yaygınlaştırma niyetindeler. Kulüp başkanlarıyla önümüzdeki günlerde Kaymakamımızın bilgi ve önerileri doğrultusunda bir araya gelip nasıl daha ekonomik bir şekilde halkımızın faydalanabileceğinin detaylarını konuşacağız.

Sarıyer Poligon mahallesinde faaliyet gösteren Avcılık ve Atıcılık kulübü de daha çok vatandaşımızı bu sporu daha geniş çevrelere yaymak istiyorlar. Bu yaz Havalı Tüfek ve Draft eğitiminin verileceği yaz okulu açmak niyetindeler.

“Sarıyer Belediyesi Voleybol Takımı Maçlarını Önümüzdeki Sezonda Bahçeköy’de oynayacak”

(S.Y.): Sarıyer’deki Spor salonu hakkında birkaç sorum olacak size. Acıbadem Voleybol liginde mücadele eden Sarıyer Belediyesi Voleybol takımı geçen sene maçlarını bu salonda yapamadı. Siz konuşmamızın başında bu salonu Sarıyer Belediyesinin tamir ve bakımını yaptığını söylediniz. Acaba Sarıyer Belediyesi Voleybol takımı maçlarını bu sezon Sarıyer’deki salonda yapabilecek mi?

Namık ŞİŞMAN:
Sarıyer’deki spor salonu çok eski bir salon ve voleybol maçlarının oynanabilirlik standartlarına uygun değil. Tavan yüksekliği standardın çok altında kaldı. Sarıyer Belediyesi inebildiği kadar zemini aşağı çekti ancak yarım metrelik bir farkla standarda uymadı. Yarım metre daha aşağı inilse bu defa binanın temelinden alınmak zorunda kalınır. Böyle olunca da salonun sağlamlığından ödün verilmiş olur. Oysa Orman Fakültesi Spor Kompleksi içinde bulunan Spor salonu tavan yüksekliği, seyirci ve otopark kapasitesi hem daha büyük hem daha kullanışlı durumdadır. Sarıyer Belediyesi Voleybol takımı önümüzdeki sezonda da maçlarını bu salonda oynayacaktır.

“Dünya Standartlarında Güreş Milli Takım Kamp ve Antreman Tesisleri Sarıyer İlçesinde”

(S.Y.): Namık Bey son olarak bizlere söylemek veya ilave etmek istediğiniz bir şey varsa onları da sizden rica ediyoruz.

Namık ŞİŞMAN:
Olmaz mı Sarıyer’de sporla ilgili konuşacak çok konu var. Örneğin futbol özerk konumdadır. Sarıyer bölgesinde bir çok amatör spor kulübü var. Geçmiş yıllarda bu kulüplerden antreman ve maçlar için para alınırdı. Ancak artık bu takımlar tesisleri ücretsiz olarak kullanmaktalar. Geçmiş yıllarda bu kulüplere malzeme yardımında bulunuyordu. Ancak kanun ve yönetmelikler ne yazık ki bunu yapmamıza izin vermiyor.

Sarıyer’de bulunan Güreş eğitim salonu yapılan 10 yıllık sözleşme gereği Güreş Federasyonuna kiralandı. Mersinli Ahmet Milli Takımlar Kamp ve Eğitim tesisleri dünya standartlarında bir tesis olup, genç ve A Milli takım sporcularımız bu tesislerden faydalanmaktadırlar.

(S.Y.): Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Namık ŞİŞMAN:
Ben Teşekkür ederim.