Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Tüm dünyanın gözü Sarıyer'deydi uyuşturucu kaçakcısı Cumhur Yakut Sarıyer'de yakalandı
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Tüm dünyanın gözü Sarıyer'deydi uyuşturucu kaçakcısı Cumhur Yakut Sarıyer'de yakalandı

Tüm dünyanın gözü Sarıyer'deydi uyuşturucu kaçakcısı Cumhur Yakut Sarıyer'de yakalandı
13 yıldır aranan uyuşturucu kaçakçısı Cumhur Yakut Sarıyer Değirmentepe Ayten Sokak'ta bulunan lüks villasında yakalandı.
29.04.2013 / 01:31


Sarıyer'de film gibi operasyon... ABD'nin uyuşturucu kaçakçılığında en önemli 4 isim arasına aldığı, 13 yıldır Narkotik polisi tarafından "Kırmızı Bülten" ile aranan "Baronların Baronu" Cumhur Yakut'un uzun takipler ardından önceki gün Sarıyer'deki köşküne geldiği belirlendi. Bu gelişme üzerine İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon için düğmeye bastı.

İstanbul Narkotik Polisi, ABD'nin de arama listesinde bulunan son yılların bir numaralı uyuşturucu baronu olarak gösterilen Cumhur Yakut'un Sarıyer Değirmentepe Ayten Sokak'ta bulunan lüks villasında gizlendiğinin bilgisine ulaştı. Belirtilen adrese helikopter destekli operasyon düzenleyen polis, Yakut'u gözaltına aldı. Akşam saatlerinde başlayan operasyona özel harekat ekipleri ve helikopter desteği sağlandı. Polis, Yakut'un, evinin kapılarını kırarak içeri girdi. Film sahnelerini aratmayan operasyonda balkonda ailesiyle birlikte çay içen Yakut, polis helikopterini görünce, evinin bahçesinin yüksek duvarlarından aşağıya atlayarak kaçmaya çalıştı. Fakat ters düşen Yakut'un 2 bacağı kırıldı. Kıskıvrak yakalanan Yakut'un üzerinde Cemal Yakut isimli sahte kimlik çıktı.

NAMAZINDA BİR İNSANIM


Gözaltına alınan Yakut, polise, "Ben abdestimde, namazımda bir insanım, benim hiçbir suçum yok" diyerek kendini savundu. İlk yakalanma anında şifai olarak suçsuz olduğunu söyleyen Yakut sorgusunda, susma hakkını kullandı.

Yakut'un ayrıca poliste kaçak elektrik kullanmak da dahil 7 ayrı suç kaydının olduğu öğrenildi. Polisteki 1 günlük sorgusunun ardından susma hakkını kullanan Yakut, tekerlekli sandalye ile İstanbul Adliyesi'ne sevk edildi. Yakut, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

SİCİLİ KABARIK


Cumhur Yakut Türk Polisi tarafından 13 yıldır aranıyordu. İşte Cumhur Yakut'un polisteki suç kaydı:

- 2000'de Yunanistan'da ele geçirilen 520 kilo 410 gram eroin kaçakçılığının firarisi olarak aranıyordu.

- 2000'de Van'da ele geçirilen 30 kilogram eroin ve 50 litre Asetik Anhidrit maddesi olayında aranıyordu.

- 2001'de ele geçirilen 316 kilogram eroin yakalamasında, Interpol tarafından 'Kırmızı Bültenle' aranmaya başlandı.

- 2004'te Mersin'de ele geçirilen 64 kilo 334 gram eroin yakalamasının firari sanığı olarak aranmasına karar verildi

CUMHUR YAKUT KiMDiR


ABD eski Başkanı George W. Bush döneminde hazırlanan uyuşturucu kaçakçıları listesinde 4'üncü sırada yer alan Cumhur Yakut, Türk polisi tarafından "Babaların Babası" olarak adlandırılıyor. Adı birçok uyuşturucu dosyasında geçen Yakut'un köklerinin İran'da olan ve Başkale'ye uzanan Botan aşiretinden olduğu ileri sürüldü. Afganistan, Pakistan ve İran uyuşturucu hattında, üretilen uyuşturucuların dünyaya sevkiyatında söz sahibi ender isimlerden olan Yakut aynı zamanda, eski Van milletvekili Mustafa Bayram'ın damadı.