Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - KİRACI VE EV SAHİBİ HAKLARI </br>SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ...
ŞEREF AYER </br>KOVULMADIKÇA </br>SARIYER İFLAH OLMAZ!!!
Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KİRACI VE EV SAHİBİ HAKLARI
SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ...

KİRACI VE EV SAHİBİ HAKLARI </br>SORUNLARI VE ÇÖZÜMLERİ...
BİBEROĞLU, YAŞANAN SON GELİŞMELERİ VE ÇÖZÜM YOLLARINI MASAYA YATIRDI...
03.06.2024 / 17:33
GAYRİMENKUL HUKUKU UZMANI AV. BAŞAR BİBEROĞLU, VATANDAŞLARIN BİLİNÇLENDİRİLMESİ VE HAKLARINI BİLMESİ ADINA ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALARDA BULUNDU.

BİBEROĞLU, YAŞANAN SON GELİŞMELERİ VE ÇÖZÜM YOLLARINI MASAYA YATIRDI...

AV. BAŞAR BİBEROĞLU:

EV SAHİBİ KİRACISINI HANGİ NEDENLERE DAYANARAK TAHLİYE EDEBİLİR?

KİRACI KİRASINI VE AİDATINI ÖDEDİĞİ SÜRECE EV SAHİBİ KİRACISININ TAHLİYESİNİ İSTEYEMEZ.KONTRAT BİR YILLIK YAPILMIŞ İSE HER YIL KONTRAT KENDİNİ YENİLER. ANCAK KİRACI EVİ KENDİ İSTEĞİ İLE TAHLİYE ETMEZ İSE KONTRAT DEVAM EDER.

FAKAT 5 YILIN SONUNDA EV SAHİBİ KİRA TESPİT DAVASI AÇABİLİR. BENİM BURADA KİRACILARA TAVSİYEM, BU DAVA AÇILMADAN MAL SAHİBİ İLE UZLAŞMALARIDIR.

ÇÜNKÜ MAHKEMENİN TAKTİR ETTİĞİ YENİ KİRA BEDELİ DAVANIN AÇILIŞ TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAKTIR.

ÖRNEĞİN; KİRANIZ 5000 TL VE MAHKEME 10.000 TL TAKTİR ETMİŞ İSE ARADAKİ FARK DAVA AÇILIŞ TARİHİ İTİBARI İLE TAHSİL EDİLİR.

KİRACIDAN TOPLAMDA 12 YIL SONUNDA EV SAHİBİ SİZİ HİÇ NEDENE BAĞLANMAKSIZIN TAHLİYE EDEBİLİR.

ANCAK DAİRE SAHİBİNİN KENDİSİNİN VEYA ALT SOYUNUN İHTİYACI SÖZ KONUSU İSE BU SÜRE DOLMADAN TAHLİYE İSTEYEBİLİR.FAKAT ÖNE SÜRDÜĞÜ İHTİYACI DIŞINDA KULLANAMAZ. YANİ YENİDEN EN AZ ÜÇ YIL BOYUNCA BAŞKA KİRACI ALAMAZ, EVİ SATAMAZ. BUNUN TESPİTİ HALİNDE KİRACI EN AZ 12 AYLIK KİRA BEDELİ KARŞILIĞI TAZMİNAT ALMAYA HAK KAZANIR.KONTRAT YAPILDIĞI TARİHTE ALINAN TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİNİN HİÇ BİR GEÇERLİLİĞİ YOKTUR. TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ KONTRAT YAPILDIKTAN BELLİ BİR SÜRE SONRA ALINIRSA GEÇERLİLİĞİ VARDIR VE TAHLİYE SEBEBİDİR.

BURADA KİRACININ YAPMASI GEREKEN ÖNEMLİ BİR HUSUS VARDIR.

BU DA KONTRAT SIRASINDA ALINAN TAHLİYE TAAHHÜTNAMESİ GEÇERLİ OLMASA DA EV SAHİBİ İLERİ BİR TARİH YAZARAK İŞLEME KOYABİLİR. LAKİN KİRACI NOTERDEN BİR İHTAR İLE BUNU RED EDERSE GEÇERLİLİĞİNİ KAYBEDER.

KİRA ARTIŞLARI NASIL OLUYOR VE DÜZENLEMELER NASIL DERSEK……
11.6.2022 tarih ve 31863 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 7409 sayılı Kanunun 4. maddesiyle 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununa Geçici 1. madde eklenmiştir. Bu maddeye göre, 11.6.2022 ilâ 1.7.2023 tarihleri arasında yenilenen konut kiraları bakımından kira artışlarına yönelik olan üst sınır, tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık değişim oranlarının ortalaması yerine yüzde 25’lik sabit bir oran olacaktır. ŞEKLİNDE YASALAŞMIŞ 2024 TEMMUZ AYINA KADAR DEVAM EDİYORDU.ANCAK MALİYE BAKANININ YENİ AÇIKLAMASI, YANİ 'BU SÜRENİN UZATILMASI TARAFTARI DEĞİLİM' AÇIKLAMASI ŞİMDİDEN KİRACILARIN UYKUSUNU KAÇIRMAYA YETTİ.

PEKİ ASLINDA NASIL BİR ÇÖZÜM OLMALI?

ASLINDA BAKTIĞINIZDA BİRİNİN SEVİNDİĞİ BİRİNİN ÇOK MUTSUZ OLDUĞU BİR UYGULAMA TARAFI DEĞİLİM. BİLİYORSUNUZ DAHA ÖNCE KİRA ARTIŞLARI TEFE TÜFE HESAPLANARAK OLUYORDU.

ANCAK GÜNÜMÜZ ENFLASYON ORANLARI HÜKÜMETİMİZİN DERİN ÇABALARINA RAĞMEN HALA İSTENİLEN RAKAMLARA GELMİŞ DEĞİL.

ŞUAN BİR KİRACI ZAMMINI YUVARLARSAK EN AZ %60 YAPMAK DURUMUNDA.

BU DA ŞU ANKİ GELİR GİDER DENGESİZLİĞİ OLDUKÇA ZORLAYACAKTIR.

PEKİ NE YAPMALI?

KANUN KOYUCUNUN İKİ TARAFI DA ÇOK ÜZMEYECEK FORMÜLLER BULMASI GEREKTİĞİNE İNANIYORUM.