Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Veteriner Müdürlüğü'nden Kamuoyuna Duyuru
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Veteriner Müdürlüğü'nden Kamuoyuna Duyuru

Veteriner Müdürlüğü'nden Kamuoyuna Duyuru
Uskumruköy'de kuduz vakası yüzünden karantina altına alınmasından sonra çıkan haberlerle ilgili Sarıyer Belediyesi Veteriner Müdürlüğü'nden açıklama yapıldı.
23.03.2013 / 00:38
Veteriner Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada;

Kamuoyuna Duyuru


Son üç gündür gerek yerel basında, gerek ulusal basın ve medyada çıkan Sarıyer Uskumruköy’deki kuduz vakası ile ilgili olarak yapılan eksik ve yanlış haberlerden dolayı Sarıyer yerelinde yaşayan vatandaşlarımız paniğe ve endişeye sevk edilmektedir. Bu nedenle bazı STK yetkilileri ve temsilcileri Sarıyer Belediyesi'ne haksız ithamlarda bulunmaktadır.

Sarıyer İlçesi Uskumruköy Mahallesinde 02.02.2013 tarihinde sahipli bir köpeğin bir vatandaşı ısırması sonucu olay 04.02.2013 tarihinde Sarıyer Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğüne intikal ettirilmiş ve aynı gün ısıran köpek (yaklaşık 5 aylık ve kuduz aşısı yapılmamış) tarafımızdan karantina altına alınmıştır. Köpek geldiği günün akşamı kendiliğinden ölmüştür.

Ertesi gün (05.02.2013) Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne kuduz olup olmadığının tespit edilmesi için gönderilmiş. Aynı gün kuduz olduğu tespit edilmiş ve sonucu ilgili resmi kurumlara bildirilmiştir.

06.02.2013 tarihinde gerek Belediyemiz Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri ve gerek İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri muhtarla adreste irtibat sağlamak suretiyle yasal uyarılar yapmış ve gerekli tedbirler almışlardır.

Mahalle genelinde bulunan sahipli ve sahipsiz hayvanlara yönelik Sarıyer Belediyesi kuduz aşısı uygulaması yapmıştır.

Köpekle teması olan bütün şahısların tespiti yapılıp aşı olmaları için ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirilmişlerdir. Uskumruköy mahallesinde konuyla ilgili herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir.

Sarıyer Belediyesi sahipsiz hayvanlara yönelik rehabilitasyon işlemlerine devam etmektedir. Kurum olarak gerek yerel basından ve gerek ulusal basından talebimiz, ilgili resmi kurum ve kurum yetkililerinden konuyla ilgili olarak sağlıklı bilgi alınmadan bilgi kirliliği yaratarak halkı paniğe sevk edecek haberler yayınlamamalarıdır.