Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - USKUMRUKÖY'DE KUDUZ KARANTİNASI
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

USKUMRUKÖY'DE KUDUZ KARANTİNASI

USKUMRUKÖY'DE KUDUZ KARANTİNASI
Uskumruköy, 20 gün önce yaşanan kuduz vakası nedeniyle karantinaya alındı. Uskumruköy Muhtarı Halil Özkaya, Karantinanın 6 ay süreceğini ifade ederek, Köyde yaşayanların başıboş köpekler nedeniyle tedirgin olduğunu belirtti.
22.03.2013 / 22:52
İddiaya göre, Sarıyer’e bağlı Uskumruköy’de kuduz vakası görüldü. 20 gün önce 9 yaşındaki O.Y., başıboş dolaşan bir bekçi köpeğinin saldırısına uğradı. Köpeğin ayağından ısırdığı küçük çocuğun babası durumu hemen jandarmaya bildirdi. O.Y. hastanede tedavi altına alınırken, köpek ise görevliler tarafından yakalanarak hayvan barınağına teslim edildi. Jandarma ekipleri, köpeğin sahibinin inşaat halindeki bir sitenin bekçiliğini yapan A.K.B. olduğunu belirledi.KARANTİNA 6 AY SÜRECEK

Ancak 5 gün sonra köpek barınakta ölü bulundu. Köpekten alınan kan örnekleri Pendik Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü’ne gönderildi. Uzmanlar köpeğin kuduz virüsü taşıdığını belirleyince rapor vakit geçirilmeden İstanbul Tarım İl Müdürlüğü’ne ve İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderildi. Köpeğin kuduz olduğunun belirlenmesi üzerine Uskumruköy karantinaya alındı. Köyün giriş ve çıkışlarına “Kuduz nedeniyle köy karantina altına alınmıştır” yazılı uyarı levhaları asıldığı görüldü. O.Y.’nin her gün düzenli bir şekilde tedavi gördüğü ifade edilirken, köye ise 6 ay boyunca hayvan giriş-çıkışları yasaklandı.Uskumruköy Muhtarı Halil Özkaya, “Köy hala karantinada, 6 ay falan sürecek. Çocuğun durumu gayet iyi, aşıya gelip gidiyor. Vatandaş çocuğunu okula kendi götürüp getiriyor. Salgın yok ama bu bir önlem” dedi.

VATANDAŞLAR, BAŞIBOŞ KÖPEKLERİN TOPLATILMASINI İSTEDİ

Vatandaşların başıboş hayvanlara tepkili olduğunu ifade eden Özkaya, “Daha önceden de tepkiliydi. Şimdi tepkileri daha fazla olmaya başladı” diye konuştu.Durumdan rahatsız olduklarını ifade eden vatandaşlar ise köpeklerin toplatılmasını istedi. Havva Pelvan, “Tedirginiz, başıboş hayvanların toplatılmasını istiyoruz. Çocuklarımızı dışarıya çıkarmaya korkuyoruz” diye konuştu.

Coşkun Yurt ise, “Buradaki zenginler köpek alıyorlar, sonra sokağa bırakıyorlar. Her sabah namaza gidiyorum köpek kaynıyor burası. Ben hayvanları seviyorum ama bu kadar da cani ruhlu değilim. Geçen gün de bizim arkadaşın çocuğunu ısırdı” şeklinde konuştu.