Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - YALOVA'DA ESEN SARIYER RÜZGARI
Sarıyer'de Ambulansa Çarpan Araç Takla Attı: 2 Yaralı
Halkın Teveccühü Her Geçen Gün Artıyor...
2019'da Sanayiciye Destek Yağacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YALOVA'DA ESEN SARIYER RÜZGARI

YALOVA'DA ESEN SARIYER RÜZGARI
Sarıyerin eski teknik direktörü ve eski futbolcuları Yalovaspor'u şampiyonluğa taşıyor.
23.03.2013 / 12:06
Sarıyer Spor Kulübü'nün özellikle son yıllarda istenilen başarılardan çok uzak bir profil çizmesi, taraftarlarını da çoğunlukla üzmesi sonrasında daha çok konuşulmaya başlandı. “Sarıyerin kurtuluşunun Sarıyer’in evlatlarıyla olur” görüşü bugüne kadar Sarıyer Spor Kulübü, gerek oynarken gerekse futbolu bıraktıktan sonra değerlerine gerektiği kadar sahip çıkamaması, böyle bir ortamda Sarıyer’in yetiştirdiği ama kariyerini Sarıyer dışında devam ettiren değerler hakkında bir yazı dizisi yapmamızı sağladı. Bu amaçla kadrosunda dört tane Sarıyer değerini bulunduran Yalovaspor ve Sarıyer’in değerleriyle başlamak istedik.Yalovaspor Kulübü hakkında kısa bilgiler vererek bu yazımıza başlayalım.

Yakın geçmişte
Sarıyer’de de yaşanan borcu ben yapayım benden sonra gelen ödesin mantığı Yalovaspor’da da bir dönem yaşanmış borçlar eski parayla 7.5 trilyona ulaştığında profesyonel liglerde transfer yapamaz olmuşlar ve mecburen amatöre düşmüşler.12 mayıs
2012 de göreve gelen yönetim öncelikle Kulübün borçlarını eski yöneticilere tevdi etmişler. Onlarda ellerini taşın altına koymuşlar borcun neredeyse tamamı ödenmiş, küçük bir miktar borç kalmış. Başkanları Tamer ERBUL çok genç yaşlarda kulüpte çeşitli mevkilerde görev almış ve kötü günde görevden kaçmamış, ekibiyle birlikte YENİDEN DOĞUŞ sloganıyla yola çıkmışlar ve bu seneyi VEFA senesi ilan etmişler. İdo’yu kendilerine ana sponsor yapmışlar. Kendisini 13 yaşındaki Sarıyerli genç Hasan Özel’in manevi babası olarak görüyor, Hasan’ın adı geçtiğinde Başkanın gözleri doluyor.Genel Koordinatörlüğünü
yapan Kartal TEKİN bir okulda Beden Eğitimi Öğretmeni ve aynı zamanda da okulun Müdür Yardımcısı, diplomalı Antrenör. Teknik Direktör Ahmet Yılmaz hocanın ekibinde Antrenörlük görevini de yürütüyor.

Bu yönetim
göreve gelince bir dönem kendi takımlarında da forma giyen Sarıyer’in önemli isimlerinden Fantom Ahmet lakaplı Ahmet Yılmaz ile anlaşıyorlar. Kartal Tekin ve Ahmet hoca Yalova içinden bir seçme yapıyorlar. Beğendikleri gençlerden kurulu bir takım kuruyorlar. Bu takım ilk oynadıkları hazırlık maçında farklı mağlup oluyorlar. Bunun üzerine Ahmet hoca’ya yetki verip İstanbul’dan transferi açıyorlar. İlk başlarda Yalova halkı buna tepki gösterse de takım başarılı olunca tepkiler desteğe dönüşüyor.Bakmayın
Amatör kümede olduklarına gerek sahaları gerek tesisleri gerekse uygulamaya çalıştıkları programlarıyla kesinlikle üst düzey profesyonellik söz konusu. Bugün için sadece internette faaliyet gösteren Yalova Spor TV. Yalnız A takımın değil tüm yaş gruplarında oynanan maçları naklen yayınlıyor. Bu maçların video görüntülerini uluslararası scouting sitesine yükleyerek oyuncularının ulusal alanda takip edilip değer kazanmalarını sağlıyorlar.Yalovaspor kendi illerinin
amatör liginde mücadele edip bir de lider olunca haliyle de diğer takımlar kendilerine karşı daha sert oyunla durdurup ekstra yenme hırsıyla çıktıklarını söylüyorlar. Onları ligde tek yenilgi aldıkları Hersekspor maçında izledik. Şeref’in 2, Şafak ve Adem’in 1’er golüyle rakiplerini 4-0 gibi farklı bir skorla yendiler. Karşı takım bir dönem profesyonel liglerde oynamış emekli olan yada olmak üzere olan master oyunculardan kurulu. Yalova takımı 90.dakika da bile gol için çabalıyordu.  İşin en ilginç yanı ise bu maça çıkan ilk 11 de yer alan oyuncuların 9 tanesinin bir gün önce U19 maçında 90 dakika forma giymiş olmalarıydı. Toplu defans toplu hücum felsefesiyle rakiplerinin sert oyununa rağmen futbol oynamaya çalışıyorlar. Sarıyer’in yetiştirdiği Tolga Erdal Özel, Şeref Kuru, Şafak Tiryaki profesyonel liglerde hiç zorlanmadan oynayabilecek yüksek kalitede oyuncular. Bir başka önemli oyuncuları Fatih bu hafta kart cezalısıydı.Yalovaspor kadrosu
içerisinde Sarıyer'den teknik direktör başta Ahmet Yılmaz (Fantom Ahmet) olmak üzere ona güvenip inanan Tolga Erdal Özel, Rasim Özgür Koç, Muhammed Kazım Önal ve 13 yaşındaki kardeşimiz Hasan Özel var. Onlarla zorlu Hersek maçı öncesinde bir söyleşi yaptık.Sarıyer Yenigün Gazetesi (SYG) olarak bizler sorduk Hocamız kardeşlerimiz yanıtladı.

TOLGA ERDAL ÖZEL“- Sarıyer’den Daha Önce Ayrılmadığıma Pişmanım”

SYG: Erdal Sarıyer’in yetiştirdiği değerlerdensin. Sarıyer ve Yalova camialarını karşılaştırdığında bize neler söylersin.

ERDAL: Sarıyer’de yetiştim. Alt yapı hocalarımız bizlere gereken bilgiyi tecrübeyi aktarıyorlar ancak Sarıyer’de gençlerin önü açık değil. Benim gibi Sarıyer’de yetişen bir çok arkadaşım Sarıyer dışında futbol oynuyorlar. Ben ayrılmaya çok geç karar verdim. Keşke daha evvel bu kararı alsaydım. Belki bugün çok daha farklı bir yerde olurdum diye düşünüyorum. Yalovaspor her ne kadar amatör ligde bulunuyorsa da profesyonelce yönetilen bir kulüp. Burada olmaktan çok mutluyum.

SYG: Erdal Yalova’da günlerin nasıl
geçiyor, Yalova halkıylailişkileriniz nasıl?

ERDAL: Yalovaspor takımında çok güzel arkadaşlık ortamı var. Bunu Ahmet Hocamıza borçluyuz. Maçlardan önce çok fazla dışarı çıkmıyorum. Tesislerde kalıp kendimi kafa olarak maça hazırlamaya çalışıyorum. Yalova halkının bizlere yaklaşımı çok güzel, Yolda bizi gördüklerinde yanımıza gelip bizi kutluyorlar daha iyi olmamız için bize tavsiyelerde bulunuyorlar. Futbolcular ve taraftarlar bir bütün halinde büyük bir aileyiz. Bu maça kadar sadece bir maçta ve bugün oynayacağımız takıma yenildik. Bugün bunun rövanşını almak için sahaya çıkacağız. Taraftarımızın her maçta olduğu gibi bu maçta da bizle olmasını istiyoruz.

SYG: Erdal, Ahmet hocadan bahsettin onun hakkındaki görüşlerini alabilir miyiz? Yalova’nın gençlerine ve sizlere hocanın yaklaşımı nasıl?

ERDAL: Yalovaspor’a Ahmet hocanın vasıtasıyla geldik, ona çok güveniyoruz. Kendisi bize yeri geliyor bir baba gibi yeri geliyor bir abi gibi bazen de bir arkadaş gibi davranıyor. Onun bize olan iyi yaklaşımını bizde sahada iyi futbol oynayarak vermeye çalışıyoruz. Ahmet hocam çalışana ve hak edene formayı verir. Asla Yalova’lı arkadaşlar ve istanbuldan gelenler şeklinde bir ayrım yapmaz. Bizler yeri geldi yedek kaldık, yeri geldi tribünde oturduk. Hangimiz formayı hakediyorsa o sahaya çıktı gerekeni yaptı. Takım kenetlenmiş durumda bunu Ahmet Hocaya borçluyuz.

SYG: Erdal son olarak Sarıyer’deki dostlarına ve Sarıyer’deki gençlere söylemek istediğin bir şeyler var mı?

ERDAL: Sarıyerli kardeşlerime tavsiyem Sarıyer dışına çıkmaktan korkmasınlar. Futbolcu olarak başarılı olmak istiyorlarsa mutlaka böyle bir tecrübe yaşamaları lazım diye düşünüyorum.

ÖZGÜR “- Gençler Sarıyer dışına çıkmaktan korkmasınlar”

SYG:
Özgür, sende Sarıyer’de top oynamış bir futbolcusun Senin Yalovaspor hakkındaki görüşlerin neler?

ÖZGÜR: Benim Sarıyer dışına ilk çıkışım değil. Denizli Belediyespor’da bir sene oynamıştım. Ayrıca 5 farklı amatör küme takımında şampiyonluk mücadelesi içinde yer almıştım. Dolayısı ile şampiyonluk baskısını iyi bilirim. Aynı zamanda beden eğitimi öğretmeni olmam da bana avantaj sağlıyor. Ancak şunu itiraf etmeliyim ki amatör ligde bulunan fakat profesyonel düşünceyle yönetilen ilk il takımı olan Yalovaspor’da bulunmaktan son derece mutluyum.

SYG: Yalovaspor olarak bulunduğunuz ligde en yakın rakibinizin 6 puan önünde şampiyonluğa emin adımlarla gidiyorsunuz. Takımınız ve gruptaki diğer takımlar hakkında bize neler söylersin? 

ÖZGÜR: Amatör maçların oynandığı sahalar Tesislerin hemen yanında. Dolayısı ile bizler rakiplerimizin kendi aralarında oynadığı maçları izleme fırsatı buluyoruz. Kendi aralarındaki oynadıkları futbolun ötesinde daha acımasızca sert futbolu bize karşı oynuyorlar. Yönetim ve taraftarlar bize her zaman destek oluyorlar. Onların desteği ile sezon sonunda şampiyon olarak BAL ligine katılmayı istiyoruz. Asıl hedef 3. Lig.

SYG: Özgür, hedef 3.lig dedin. O zaman gelecek senede takımda olacaksın. Hedefler ve Ahmet hoca hakkında görüşlerini biraz daha açarmısın?

ÖZGÜR: Buraya gelmemize Ahmet Hocamız sebep olmuştur, ona güvenimiz tamdır. Eğer Ahmet Hoca faktörü olmasaydı yine de bu takımda olur muydum bilmiyorum. Hedefimiz 3.lig gelecek sene Ahmet hocamız burada olursa kendisi de isterse seve seve burada futbol oynamaya devam ederim. O takımdan ayrılırsa burada kalırmıyım bilmiyorum. Ancak bunları şimdiden konuşmak istemiyorum. Şampiyonluk hedefimiz bu hedefe odaklanmaya çalışıyoruz. Ahmet hocamızın biz futbolculara, yöneticilere ve taraftara karşı çok özel bir duruşu var. Asla adam kayırma yapmaz. Erdal’ın dediği gibi yeri geldi yedek kaldık yeri geldi tribünde oturduk. Formayı kim daha çok haketmiş antremanlarda kim daha çok çalışmışsa o giydi.

SYG: Özgür son olarak Erdal’a sorduğumuz soruyu sana da soralım. Sarıyer’deki dostlarına ve Sarıyer’deki gençlere söylemek istediğin bir şeyler var mı?

ERDAL: Sarıyer’li kardeşlerim eğer bu işten ekmek yemek istiyorlarsa mutlaka kendi başlarına uzak bir takıma gidip genç yaşta kendi ayakları üzerinde durmaya çalışsınlar Sarıyer dışına çıkmaktan korkmasınlar.

KAZIM “- Futbolu bırakmayı düşündüm. Psikolojim bozuldu.”

SYG: Kazım bugünkü maç öncesinde talihsiz bir sakatlığın olmuş. Öncelikle geçmiş olsun. İnşallah kısa sürede takıma dönersin. Sen Yalovaspor’da ara transferde geldin. Sarıyer’den ayrılıp Yalovaspor’a gelme sürecin biraz sancılı oldu. Neler oldu neler yaşadın bize kısaca anlatır mısın?

KAZIM: Sadi Hoca zamanında Ethem ve İlker Abilerin ardından A takıma üçüncü kaleci olarak çıktım. Bana bir çok yönetici ve hoca profesyonel sözleşme sözü verdi. Ancak Sadi hoca gittikten sonra bu sözler tutulmadı ve beni kendi rızam dışında Yeniköyspor’a vermek istediler. Kabul etmedim. O süre içinde kendi başıma antreman yapmak zorunda kaldım.

SYG: Kazım kimler seni profesyonel yapma sözü verip te tutmayanlar. Bize isim verebilir misin?

KAZIM: Yöneticilerden Faruk Yılmaz, Alt yapıdan sorumlu yöneticimiz Kadir Demir, Erdem Acar ve Tevfik Gelgeç hocalarım bana seninle profesyonel sözleşme yapacağız diye söz verdiler. Beni transferin son gününe kadar oyaladılar. Böylelikle başka takıma transferime engel oldular. Ara transferde bana Yeniköyspora git dayatması yaptılar. Ama ben kabul etmedim. Yarım sezon tek başıma idman yaptım. Babam bonservisimi çok zor aldı ve Ahmet hocam sayesinde Yalovaspor’a ara transferde geldim. Başta Ahmet hocam olmak üzere Yalovaspor’da bana güvenenleri mahcup etmeyeceğim.

SYG: Sadi hoca seni A takıma çıkarttığında sana A takım oyuncularından destek olan oldu mu?

KAZIM: Öncelikle Alpay hocamın çok desteğini gördüm. Futbol takımında ise kaleci Ethem abi, Sinan ve Semih abinin çok yardımını ve desteğini gördüm. Onlara buradan başarılar diliyorum. İnşallah hak ettikleri güzel yerlere takım halinde gelirler.

SYG: Kazım Yalova’da ailenden uzaktasın günlerin nasıl geçiyor? Yalova halkının ve taraftarların sana yaklaşımı nasıl? Zorluk çekiyor musun?

KAZIM: Maçlar öncesi ve sonrasında çok fazla dışarı çıkmıyorum. Kendimi tamamen futboluma adadım. Profesyonelce yaşıyorum. Ahmet hocam babam gibi ona çok güveniyor ve inanıyorum. İnşallah bu sene şampiyonluk ipini göğüsleyim BAL ligine yükseleceğiz. Şehirde bizlere inanılmaz bir sevgi ve ilgi var. Taraftarlarımız bizi asla yalnız bırakmıyorlar. Her zaman destek oluyorlar.

SYG: Kazım son olarak Ahmet Hoca hakkında görüşlerini alabilir miyiz?

KAZIM: Ahmet hoca çok başka bir insan. Ahmet hocayı anlatabilmek için onunla yaşamak lazım. Tesislerde bize sadece hoca değil bir baba şefkatiyle yaklaşıyor her sorunumuzla yakından ilgileniyor. Onun olduğu yerde başarısız olmak imkansız.

SYG: Son olarak senin Sarıyer’li genç kardeşlerine söyleyecek bir sözün varsa onları alalım?

KAZIM: Sarıyer alt yapısında çok değerli hocalar var. Gençler yetişiyor ancak önleri kapalı. Biraz siyaset biraz bölgesel milliyetçilik yüzünden A takımda şans bulmaları nerdeyse imkasız. Genç kardeşlerimin şansları açık olsun. Çalışın çalışın çalışın diyorum.

HASAN “- Sen ne iş yapıyorsun.”

Sıra geldi Yalovaspor’un maskotu konumundaki futbolcusu Hasan Özel’e. Kendisi Çayırbaşıspor’un alt yapısında oynarken Ahmet hoca onun ismini duymuş birkaç maçını izlemiş. Bir gün çayırbaşında bir kahvede hasan’a seni futbolcu yapayım mı demiş. O kendisiyle dalga geçiliyor sanmış. 5 çocuklu bir ailenin en küçüğü olan hasan’ı yalovaspor’e getirmek biraz zor olmuş. Babası önce izin vermemiş sonra razı olmuş. Eğitimini Yalova'da devam ettiren hasan ilk dönem Teşekkür almış. Yaşı 13 ama devamlı olarak U15, U18 takımların maçlarında oynamış. Forvet ve forvet arkası mevkide görev yapan Hasan yaşına göre ağrı eşiği çok yükselmiş, kuvvetlenmiş. Kulüp başkanı Tamer bey’in manevi evladı olmuş. Hasan çok şanlı bir çocuk onun üzerine titreyen yirminin üzerinde abisi ve Ahmet Yılmaz gibi bir hocası var. Şimdi Hasan’dan dinleyelim Yalova'ya geliş öyküsünü;

HASAN: Bir gün çayırbaşında kahvede gazetede spor haberlerini okuyordum. Ahmet Hoca geldi yanıma ben onu tanımıyordum. Bana seni futbolcu yapayım mı diye sordu. Ben sen ne iş yapıyorsun diye sordum. O da bana yalovasporun hocasıyım dedi. Önce inanmadım dalga geçiyorlar sandım. Çünkü çayırbaşında hep benle bu şekilde dalga geçmişlerdi. Eski futbolcu abi ve çayırbaşından hocalarıma sordum onu. Bana futbolcu olacaksan seni futbolcu yapacak tek adam Fantom Ahmet’tir dediler. Önce babam izin vermedi ancak sonra Ahmet hocam babamı razı etti. Tesislerde yatıp kalkıyorum. Eğitimime de burada yalovada devam ediyorum teşekkür aldım. Hocam ve abilerim her zaman bana destek oluyor. Büyük yaş guruplarına maça çıkıyorum. Çok kuvvetlendim. İnşallah başarılı olup Ahmet hocamı utandırmayacağım.

SYG: Hasan sana başarılar dileriz. Gözümüz her zaman üzerinde olacak. Lütfen sende sana inananları mahcup etme.

 

AHMET HOCA: “- Sarıyer’de daha ilk günden itibaren her zaman üvey evlat muamelesi gördüm.”

SYG: Hocam Sarıyer camiasının önemli isimlerindensiniz, şimdilerde bir dönem formasını da giydiğiniz Yalovaspor'un başarısı için buradasınız neler söyleyeceksiniz?

AHMET HOCA: 73 senesinde Baba Kenan aracılığı ile Çayelispor’dan Sarıyer’e geldim. Sarıyer’de hep üvey evlat muamelesi gördüm. Sarıyer'de oynarken gelen oyunculara paralar, evler verildi ancak sen bizim evladımızsın dediler bedavaya oynadım. Futbolu bıraktım hocalık yapıyorum. Sarıyer'de sıra bize ne zaman gelecek merak ediyorum, bir çok isim geldi geçti Sarıyer'de ama bir türlü sıra bize gelmiyor.

SYG: Hocam sizin kadar gençlere önem veren bir hoca görmedim. 13 yaşında Hasan’ı alıp buraya getirmişsiniz, nedir hocam gençlere bu kadar çok önem vermenizin sırrı?

AHMET HOCA: Ben çocukluğumu yaşayamadım, gençler önemli Hasan benim ilk defa alıp peşimden getirdiğim oyuncu değil. Kayserispor’u çalıştırdığım dönemde Sarıyer’den 14 yaşında bir genci alıp getirmiş hatta sünetini bile Kayserispor tesislerinde yapmıştık.

SYG: Hocam Yalovaspor bugün farklı kazandı. Duyduğumuza göre bugün 11.de yer alan oyuncuların 9 tanesi dün U19 maçında oynamış. Ancak doksan dakika takım koştu gol aradı. Bunun sırrı nedir?

AHMET HOCA: Ben siyaset bilmem, yalakalık yapmak bilmem, ben futbol bilirim. Burada 13 – 15 – 16 -18 yaş gruplarındaki takımların hepsiyle bizzat ilgileniyorum. Saha içi saha dışı, antreman her şeyleriyle ilgileniyorum. Altyapı hocalarıyla devamlı olarak iletişim halindeyiz. Ayrıca okuldaki öğretmenleriyle de iletişim halindeyiz. Çocukların gelişimini profesyonel kriterlere uygun olarak takip ediyoruz. Her şeyim başı sevgi, çocuklara önce sevgiyi sonra takım olmayı öğretiyoruz. Ondan sonra sahada taktik antreman yapıyoruz. Ben maça çıkarken oyuncularıma taktik vermem. Ben taktiğimi antremanlarda veririm. Onlar sahaya çıktıklarında ne yapacaklarını bilirler. Bu sezon başında Beşiktaş'a iki genç kardeşimizi verdik. Allah yollarını açık etsin.

SYG: Hocam son olarak Sarıyer hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?

AHMET HOCA: Sarıyer’in içinde bulunduğu durum beni çok üzüyor. Sarıyer maalesef gençlerine ve kendi değerlerine sahip çıkmıyor. Kısır çekişme ve üstü kapalı kavgaların zararı en çok bu gençlere oluyor. Belki çok daha iyi yerlere gelebilecek belki de 4 büyük takıma satıp para kazanabileceği gençleri mahvediyoruz. Örnek; genç takımda gol kralı olan Galatasaray’ın istediği Abdülbaki bugün kaybolup giden bir genç oldu. Sarıyer her geçen gün profesyonellikten uzaklaşıyor. Mazisini arar konuma geldi, oysa bizim gibi değerleri kullanabilseler biz her sene ne cevherler çıkartır transfere gerek kalmadan takımı üst liglere taşırız

SYG: Hocam size çok teşekkür ediyoruz. Şampiyonluk yolunda başarılar dileriz.

AHMET HOCA: Asıl ben sizlere kendim ve çocuklar adına teşekkür ederim. Hayırlı yolculuklar dilerim.


YORUMLAR
Başar Sezgin: 
"Öze dönüş olmak zorunda"
Globallesen dünyada pasta her geçen gün küçülüyor ve küçük dilimler de nerdeyse bir pasta fiyatı oluyor. Çözüm özkaynak düzeninde. Sarıyerin içinden yetişen havasını suyunu halkının karekterini bilen hocalar sarıyere yakışır gençler yetiştirmeli. En fazla 3 dış transfer olmalı kalan Sarıyer alt yapılarından çıkmalı. Bu sistem oturtulmadan günlük başarılar dışında kalıcı başarı hayal...
25.03.2013 / 10:51
FERHAT YILDIRIM: 
""
YALOVASPOR KARDEŞ KULÜP SEÇİLSİN YANİ PİLOT TAKIM GİBİ DÜŞÜNELİM. HEM İDARİ ANLAMDA HEMDE SPORTİF OLARAK İKİ KULÜBÜ BİR ÇATI ALTINDA TOPLAYALIM. BUNDAN İKİ TAKIMDA BÜYÜK YARARLAR SAĞLAR.YETKİLİLER BU KONUYA Bİ DEĞİNSİNLER BENCE
24.03.2013 / 08:45
Fethi Giray: 
"Bir gencin elinden tutmak büyük sevap"
Birileri fantom hocayı belki hiç sarıyerin basına getirmiycekler ama bilsinler ki hasana yaptığını hic biri yapamaz. fantom hoca sen dogru bildign yolda yürü kul bilmese de Allah bilir kıymetini
23.03.2013 / 21:39