Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İLHAN CİHANER'İN DİNLEME TUTANAKLARI ŞÜKRÜ GENÇ'İN BİLGİSAYARINDAN ÇIKTI
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İLHAN CİHANER'İN DİNLEME TUTANAKLARI ŞÜKRÜ GENÇ'İN BİLGİSAYARINDAN ÇIKTI

İLHAN CİHANER'İN DİNLEME TUTANAKLARI ŞÜKRÜ GENÇ'İN BİLGİSAYARINDAN ÇIKTI
Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in makamında yapılan aramalarda, makamındaki bilgisayardan İlhan Cihaner'in dinleme tutanakları çıktı haberlerinin ardından Sarıyer Belediyesi'nden yapılan açıklama sert oldu.
07.02.2013 / 20:39


CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner'in Erzincan Başsavcısı olduğu dönemde yürüttüğü İsmailağa Cemaati soruşturması kapsamında yapılan ve mahkemeye dahi verilmeyen dinlemelerin tutanakları Sarıyer Belediye Başkanı CHP'li Şükrü Genç'in makamındaki bilgisayardan çıktı.

TAPELER ASLININ BİRE BİR KOPYASI

Edinilen bilgilere göre, belediyedeki yolsuzluk iddiaları nedeniyle 17 Şubat 2011'de Genç'in makam odası da aranmış ve bilgisayarının imajı alınarak incelemeye gönderilmişti. İncelenen sabit diskte İlhan Cihaner tarafından Erzincan İl Jandarma Komutanlığı'na yaptırılan dinlemelerin de olduğu belirlendi. Genç'te çıkan dinleme tutanaklarının, Erzincan Sulh Ceza Mahkemesi'nin verdiği kararlar ile Erzincan Jandarma İstihbaratı tarafından yapılan dinlemelere ait olduğu ve 2007-2009 yılları arasını kapsadığı belirlendi. Toplam 3 bin 500 sayfa olan tutanaklar incelendiğinde, tapelerin aslının bire bir kopyası olduğu tespit edildi.

DİNLEMELERİN ÇOĞU İSMAİLAĞA CEMAATİ'NE AİT

Her belgede tutanağın açıklama ve görevlilerin aidiyet ve imza bölümlerinin eksiksiz şekilde yer aldığı görüldü. Normal şartlarda istihbarat birimleri tarafından yapılan dinlemeler mahkemeye ve savcılığa çıktı alınarak gönderiliyor. Suç unsuru olarak tutanağa geçirilen dinlemelerin büyük çoğunluğunun İsmailağa Cemaati'ne mensup kişilere ait olduğu belirlendi. Konuşmaların genellikle, kurs ve vakıfların idari işlemleri, kurs talebeleri, hocaları, iaşe ve kursa yapılan yardımlar, kurs talebelerin velileri ile kurs hocaları arasındaki görüşmeler, değişik illerde yapılacak olan sohbetler ve kurslara yönelik yapılan baskınlar ile ilgili olduğu görüldü. Tapelerin bir kısmının ise sadece dinlenen şahısların aileleri ile yaptığı görüşmeler ve ticari faaliyetlerine ait olduğu belirlendi. Bazı konuşmaların ise özel hayatın gizliliğini ihlal eden içeriklere sahip olduğu tespit edildi.

BAKANLARI DA DİNLEMİŞLER

İncelenen tapelerde bakanlar ve bürokratların dinlemeye takılan konuşmaları da yer aldığı görüldü. İçeriğinden herhangi bir suç unsuru olmadığı halde o dönem Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin, Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin'in görüşmeleri tutanağa geçirilmiş. İsmailağa cemaatinin ileri gelenlerinden Ahmet Ustaosmanoğlu'nun da dinlendiği belirlendi.

SARIYER BELEDİYESİNDEN YAPILAN AÇIKLAMA SERT OLDU

Sarıyer Belediye Başkanlığı, bugün ulusal ve yerel basında yer alan "Cihaner'in dinleme tutanakları Şükrü Genç'in bilgisayarından çıktı" şeklindeki haberlere yanıt vererek, "Söz konusu haberde yer alan iddia ve tarihler 2011 yılını göstermektedir. Aradan geçen 2 yıllık sürede bu konuyla ilgili Sayın Başkan'ın bilgisine başvurulmamış, herhangi bir yargı süreci başlamamıştır. Bu haksız ve yersiz ithamlar verdiğimiz hizmetlerin önünü kesemeyecektir" açıklamasında bulundu.

Sarıyer Belediye Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, bu haberlerin yerel seçimler öncesinde Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'le ilişkilendirilmesini "anlamanın ve izah etmenin mümkün olmadığı" belirtildi. Söz konusu haberlerde yer alan iddia ve tarihlerin 2011 yılını gösterdiği, aradan geçen 2 yıllık sürede bu konuyla ilgili Genç'in bilgisine başvurulmadığı ve herhangi bir yargı süreci başlamadığı vurgulanan açıklamada, şöyle denildi:

SARIYER HALKININ SAĞDUYUSUNA  VE KAMUOYUNA BIRAKIYORUZ

"Haberlere konu olan iddialar, halen CHP Denizli Milletvekili olan eski Savcı İlhan Cihaner'in görevi sırasında yaptığı soruşturmaya ait belgelerdir. Sözü geçen tutanaklar o yıllarda medyada yer almış olup olayın zaten bilinmeyen hiçbir yönü kalmamıştır. Sarıyer'le uzaktan yakından ilgisi olmayan illiyet bağı bulunmayan bu iddiayı komik buluyoruz. Haberlerdeki iddialar seçim sürecini etkilemeye yönelik beyhude çabaların bir parçasıdır. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'in Eski Savcı İlhan Cihaner'in milletvekili oluncaya kadar tanışıklığı bile yoktur. Bilgisayarında olduğu iddia edilen zaten sır da olmayan bilgi ve belgelerin Sarıyer Belediye Başkanı'nın ne işine yarayacağı, habere neden konu edildiği de soru işaretidir. Son zamanlar da Genç aleyhine yapılan haber ve iddiaların çıkma nedenlerinin yorumunu Sarıyer halkının sağduyusuna ve kamuoyuna bırakıyoruz. Bu haksız ve yersiz ithamlar verdiğimiz hizmetlerin önünü kesemeyecektir" denildi.

 


YORUMLAR
CHP Lİ: 
"vay vay vaayyy"
şükrü başkan neymişte bizim haberimiz yokmuş:))
07.02.2013 / 21:55