Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - RİSK DEĞİL RANT ALANI İLAN EDİLDİK
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

RİSK DEĞİL RANT ALANI İLAN EDİLDİK

RİSK DEĞİL RANT ALANI İLAN EDİLDİK
Bakanlar Kurulu'nun Derbent'i "riskli alan" ilan etmesine tepki gösteren yüzlerce Derbentli vatandaşımız Derbent Meydanı'nda bir araya geldi. Mahalleliler, Bakanlığa ve Valiliğe toplu dilekçe göndererek karara itiraz edecek
04.02.2013 / 23:32


Bakanlar Kurulu'nun Derbent'i "riskli alan" ilan etmesine tepki gösteren yüzlerce Derbentli vatandaşımız Derbent Meydanı'nda bir araya geldi. Meydanın çevresine "Risk alanı değil rant alanı ilan edildik" ve "Kalan ömrümüzü Derbent'te geçireceğiz" pankartları asan Derbentlilere, tüm Sarıyer mahallelerinden temsilcilerin yanı sıra Sarıyer Belediyesi yetkilileri de destek verdi.

"İtiraz ettik, yanıt alamayınca dava açtık"

Derbent Mahalle Kooperatifi Başkanı Aydemir Görmez, Fatih Sultan Mehmet Mahallesi (Armutlu) sakinlerinin kentsel dönüşüm protestosu üzerine Sarıyer'e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile yaptıkları görüşmeyi aktardı. Görmez, şunları söyledi: "Sayın Bakan, Derbent'te sorunun çözüldüğünü, kentsel dönüşümle ilgili halkla mutabakatın sağlandığını sanıyormuş. Bunun doğru olmadığını kendisine aktardık. Mahallemizde bu planlara razı olan, anlaşma yapan tek bir kişi yoktur. Bizimle imzalanmış bir protokol yoktur. Planlara itiraz ettik, yanıt alamayınca dava açtık." dedi. Bakan Bayraktar'ın Bakanlar Kurulu kararına karşın, halkın istemediği hiçbir plan ve projenin hayata geçirilmeyeceğini söylediğini aktaran Görmez, Sarıyer mahalleleri temsilcileri olarak Bayraktar'la bir görüşme daha gerçekleştireceklerini duyurdu.

"Bizim gücümüz birliğimizden geliyor"

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ve İstanbul Valiliği'ne toplu dilekçe vererek Bakanlar Kurulu kararına itiraz edeceklerini belirten Görmez, "5 Şubat Salı günü Derbent halkı olarak toplu şekilde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü'ne giderek dilekçelerimizi vereceğiz. Başbakanlığa iletilmek üzere İstanbul Valiliği'ne de itiraz dilekçelerimizi sunacağız. Yıllardır Derbent üzerinde çeşitli oyunlar oynanıyor. Biz tüm bu oyunları bugüne dek birliğimizle bertaraf ettik. Bundan sonra da birlikte mücadele etmeye devam edeceğiz. Bizim gücümüz birliğimizden geliyor" diye konuştu.

"Derbent'i bu güne getiren bizleriz"

Derbent Mahalle Derneği Başkanı Rıza Coşkun ise şunları söyledi: "Biz 30'lu yıllardan beri Derbent'teyiz. Biz geldiğimizde buralar çalılıktı, çamurdu, tarlaydı, şehrin kenarıydı. Elektrik, su, yol yoktu. Dedelerimiz bu mahallede yıllarca böyle yaşadılar. Şimdi Derbent Derbent olduysa bu mahalleyi biz bu duruma getirdik. Hatırlayın, imece usulü para toplayarak, çoluğumuzun çocuğumuzun rıskından vererek altyapısını yaptık. Bizler buraları kimsenin elinden almadık, defalarca parasını da verdik. Mahallemizin mahallelilere topluca devrini istiyoruz. Hukuki güvence istiyoruz. Burada yaşamak istiyoruz."

Derbentlilerin açıklamasına Sarıyer Belediye Başkan Yardımcıları Adnan Ayber, Mustafa Tok ve Sarıyer Belediye Meclisi Üyesi Hüseyin Coşkun da katıldı. Poligon, Ferahevler, Maden, Reşitpaşa, FSM, Hisar, Pınar Mahalleleri dernek ve kooperatiflerinden temsilciler ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri de destek verenler arasındaydı.