Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - HALKIMIZIN RIZASI OLMADAN TEK BİR ADIM BİLE ATMAYACAĞIZ
Sarıyer'de Ambulansa Çarpan Araç Takla Attı: 2 Yaralı
Halkın Teveccühü Her Geçen Gün Artıyor...
2019'da Sanayiciye Destek Yağacak

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HALKIMIZIN RIZASI OLMADAN TEK BİR ADIM BİLE ATMAYACAĞIZ

HALKIMIZIN RIZASI OLMADAN TEK BİR ADIM BİLE ATMAYACAĞIZ
Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar "Siz isterseniz, kahir ekseriyette, buradaki yüzde 99 halk, burada oturan insanlarımız, kardeşlerimiz isterse bu problemi çözebiliriz" ifadelerini kullandı.
01.02.2013 / 22:39


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar,

"Siz isterseniz, kahir ekseriyette, buradaki yüzde 99 halk, burada oturan insanlarımız, kardeşlerimiz isterse bu problemi çözebiliriz" ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yazılı açıklamaya göre, Bayraktar, Sarıyer Armutlu, Balta Limanı, Derbent, Fatih Sultan Mehmet mahallelerinin Bakanlar Kurulu'nca riskli alan ilan edilmesine tepki gösteren mahalle sakinleriyle, olay yerine giderek görüştü.

Bakan Bayraktar, burada yaptığı konuşmada, mahallelinin rızası, gönlü, birlikteliği olmadan adım atmayacaklarını söyledi.

Burada 40-50 yıldır problem bulunduğunu ve bugüne kadar çözülemediğini dile getiren Bayraktar, "Eğer siz istemezseniz, katkı sağlamazsanız bu problemi yine çözemeyiz. Beraber çözeceğiz. Riskli alan ilan edilmesinin bir zararı yok. İlla burada bir işlem yapılacak diye bir problem yok" dedi.

Riskli bina ile riskli alanın birbirine karıştırılmamasını isteyen Bayraktar, sözlerine şöyle devam etti:

"Riskli bina başka. Riskli alanda gecekondular, kaçak, ruhsatsız, salaş yapılar var. Deprem olduğunda zarar görebilecek yer demektir. Ne faydası var- Burada ifraz yapabilirsin, tevhit yapabilirsin, imar planını kolay yapabilirsin, daha yeni imar hakları getirebilirsin. Burada oturan kiracıya kira verebilirsin, ev verebilirsin. Burada tapusu olmayan, burada hak sahibi olanlara daire verebilirsin. İmal ettiğin daireyi maliyetin yarısına, üçte birine verebilirsin. Buradaki enkaz bedellerini kabul edip onu hak sahibine ödeyebilirsin. Bir sürü hak getiriyor. Bunu getirmek için, buranın problemini çözmek istiyoruz. Sizinle beraber çözmek istiyoruz. Siz isterseniz, kahir ekseriyette, buradaki yüzde 99 halk,burada oturan insanlarımız, kardeşlerimiz isterse bu problemi çözebiliriz."

Bayraktar, açık gözlüleri, fırsatçıları, provokatörleri muhatap kabul etmediklerini belirterek, "Siz de kabul etmezsiniz. Onlar gelip belki sizin kafanızı karıştırmak isterler. Burada şu anda ikamet eden bir Allah'ın kulunu buradan gönderme niyetimiz yok. Sizin kafanızı kim karıştırıyorsa ona 'hadi oradan' önce siz diyeceksiniz" ifadelerini kullandı.

Esas dertlerinin vatandaşın duasını almak, mutluluğunu sağlamak olduğunu vurgulayan Bayraktar, başlattıkları seferberliğe yoğun müracaat olduğunu bildirdi.

Bugüne kadar ferdi başvuru yapılan 6 bin binanın ve 17 büyük bölgenin bulunduğunu belirten Bayraktar, "Biz iş yapmaktan, bize müracaat edenlerin işini yapmaktan vakit bulup da razı olmayan, gönlü olmayan, belediye başkanlarınca hazırlanmayan bölgelere girmeyiz ama burası önemi bir yer" dedi.DESTEK OLURSANIZ KOLUMUZU TAŞIN ALTINA KOYARIZ

Vatandaşın rızasıyla bu bölgede dönüşüm yapmak istediklerini belirten Bayraktar, "Siz bize destek olursanız biz kolumuzu taşın altına koyarız" dedi.

Bayraktar, dönüşüm işinin zor olmasına rağmen talip olduklarını, vatandaşların desteğiyle bu işin altından kalkacaklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Olayı duyar duymaz hemen müdürü (Çevre ve Şehircilik İl Müdürü) aradım.

'Aşağıya in' dedim. 'Ben biri iki temsilciyi odama çağırayım' dedi. Ben, 'Hayır. Aşağı inip, halkın arasında konuşacaksın. Oradaki vatandaşlarla ben kendim de görüşeceğim' dedim. Çok da doğru oldu. Biz biriz, beraberiz. Allah razı olsun demenize ihtiyacımız var. Onun için biz sizinle beraberiz, sizin yanınızdayız. Konuşalım, doğrusu neyse onu yapalım. Birbirimizi düşünelim, vatanımızı düşünelim, milletimizi düşünelim, tarihimizi düşünelim, coğrafyamızı düşünelim, çocuğumuzu çoluğumuzu düşünelim. Bu projeyi beraberce yapalım. Hepinize, buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Anlayışınıza teşekkür ediyorum. Belediyemizle, belediye başkanımızla, muhtarlarımızla birlikte sizinle beraber bu projeyi başaracağız."BAŞKAN ŞÜKRÜ GENÇ, BAKAN BAYRAKTAR'LA GÖRÜŞTÜ

Bu arada Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç'te Sarıyer’e gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’la önce başkanlık binasında görüştü. Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’i makamında ziyaret etti. Sarıyer Belediye Başkanlığı’nda yapılan görüşmede Belediye Başkanı Şükrü Genç, her platformda ve halkla yaptığı toplantılarda olduğu gibi “Kentsel Dönüşüm” sürecine halkın da katılmasının gerektiğinin altını çizerek, bu süreçte halkın yanında yer aldıklarını ve çözümü de birlikte ürettiklerini ifade etti. Tek çözümün yerinde ve halkın istekleri doğrultusundaki dönüşüm modeli olduğunu bir kez daha vurgulayan Genç, Bakan Bayraktar’a Sarıyer halkının sürece ilişkin görüş ve isteklerini aktardı.

Başkan Genç, her platformda belirttiği gibi “Kentsel Dönüşüm’le birlikte “Sosyal Dönüşüm”ün ve kentli yaratmanın da olmazsa olmazlarından biri olduğunu ve halkın yararına olan her çözümün yanında oldukları görüşünü Bakan Bayraktar’a da tekrarladı. Başkanlıkta yapılan ikili görüşmenin ardından Başkan Şükrü Genç, FSM’ye geçerek burada toplanan vatandaşlara önemli açıklamalarda bulundu.ŞÜKRÜ GENÇ: HALKIN İÇİNDE OLMADIĞI BİR ÇÖZÜM EKSİK OLACAKTIR

Yüzlerce yurttaşın yer aldığı toplantıda ilk konuşmayı Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yaptı. Başkan Genç konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Belediye olarak, konuyla ilgili yasal zeminde atılması gereken bütün adımları attık. Tüm planları, sürecin halkın çıkarları doğrultusunda gelişmesi adına oluşturduk. Olması gerekeni başından beri söyledik. Halkın içinde olmadığı bir çözüm eksik olacaktır. Biz, Sarıyer Belediyesi olarak her zaman yurttaşın yanındayız. Bu işin çözümüne kadar birlikte, el ele hareket etmemiz gerektiğini bir kez daha tekrarlıyorum.

ŞÜKRÜ GENÇ: BUGÜNE KADAR SAYIN BAKAN'LA YAPTIĞIMIZ İLK GÖRÜŞMEDİR

Sayın Bakan’ın bugün bizimle yaptığı ilk görüşmedir. Bugüne kadar belediyemizden herhangi bir belge istenmemesinin bir eksiklik olduğunu her zaman dile getirdik. Sayın Bakan da bugün gerçekleştirdiğimiz görüşmede, bu koordinasyon sorununu bir an önce çözüp, halk ve yerel yönetim ekseninde bir yapılanmanın gerekliliğini belirtti. Gösterdiği hassasiyetten ötürü kendisine teşekkür ederim.”

 


YORUMLAR
ADNAN KAHRAMAN: 
""
ERDOĞAN BAYRAKTAR AYNEN TAYYİP GİBİ KONUŞMASINI İYİ BİLİYO,HALKIDA İYİ UYUTUYOR AMA GÖRÜCEZ BAKALIM SON GÜLEN KİM OLCAK
01.02.2013 / 23:47