Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - YENİ YILDA EDS HIZ KESECEK
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

YENİ YILDA EDS HIZ KESECEK

YENİ YILDA EDS HIZ KESECEK
Hacıosman Bayırı, Tünel ve Büyükdere Kazıklı köprü yolunu kullanan sürücülerin hız limitlerine artık daha çok dikkat etmesi gerekiyor. 2013 yılıyla birlikte artık yeni uygulamalar hayata geçti.
07.01.2013 / 18:48


Hacıosman Bayırı, Tünel ve Büyükdere Kazıklı Köprü yollarını kullanan sürücülerin hız limitlerine artık daha çok dikkat etmesi gerekiyor. 2013 yılıyla birlikte artık yeni uygulamalar hayata geçti.

Yeni sistemle EDS’ye yaklaşan sürücünün hızını düşürmesi yeterli olmuyor. Hız koridoru adı verilen bu sistemde farklı iki noktaya konulmuş kameralar aracın giriş ve çıkış hızını hesaplıyor, daha sonra aradaki mesafe ile geçiş süresi ölçülerek ortalama hız bulunuyor. Ortalama hızı 70’i geçen araçlara ceza kesiliyor.90 KM’Yİ GEÇEN ARACA 319 LİRA CEZA

EDS sistemi noktasal değil koridor şeklinde çalışacağı için geneli kontrol edilecek. Maksimum hız limiti 70 olacak şekilde değişik hızlarda kontrol edilecek. (30-50-70 km/saat gibi) Belirtilen hız limitini ne kadar geçerse sürücünün cezası artacak. Hız limiti 50 verildiğinde; 55-65 arası 154 TL, 65'i geçince 319 TL, hız limiti 70 olarak belirtildiğinde ise 78-91arasi 154 TL, 91’i geçince 319 TL ceza kesilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi trafik kontrol merkezinde kentte meydana gelen anlık trafik akışı 7/24 gerçek zamanlı olarak izleniyor ve kontrol ediliyor. Kent trafiğinin etkin verimli ve maksimum güvenlik içerisinde işletilmesi, ancak ve ancak mevcut yol ağının bir merkezden; ölçüm, gözlem, bilgilendirme, denetim ve yönetim hizmetlerinin birlikte yürütülmesiyle mümkün olabiliyor.