Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - HER AN CEZA YİYEBİLİRSİNİZ
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

HER AN CEZA YİYEBİLİRSİNİZ

HER AN CEZA YİYEBİLİRSİNİZ
Dikkat! O sistem değişti. Artık E-5'te...
02.01.2013 / 20:45


İlk kameralar yerleştirildi, E-5’te “seyyar radar” yerine “hız koridoru” sistemi başlıyor. İki nokta arasında geçiş süresini ölçerek hızı hesaplayan sistemle, 70 sınırını aşanlar görüntülü tespit edilerek ceza kesilecek.

Ataköy sahil yolu ile Bağdat Caddesi'nde pilot uygulaması yapılan hız koridoru sistemi, E-5'te de uygulanmaya başlıyor. Söz konusu sistemde iki nokta arasındaki hız ortalamasının üzerine çıkanlara ceza kesilecek. EDS sisteminin ilk kameraları E-5 Karayolu’nda Bahçelievler ve İncirli mevkiine yerleştirildi. Sistem sadece ceza kesilmesi için değil aynı zamanda trafik yoğunluğunun daha önceden tespit edilmesi için de kullanılacak.

TÜNELDE DE VAR

Hız koridoru adı verilen bu sistemde farklı iki noktaya konulmuş kameralar aracın giriş ve çıkış hızını hesaplıyor, daha sonra aradaki mesafe ile geçiş süresi ölçülerek ortalama hız bulunuyor. Ortalama hızı 70'i geçen araçlara ceza kesiliyor. Hız koridoru uygulaması İstanbul'da pilot bölge olarak seçilen Ataköy sahil yolu, Bağdat Caddesi ve Sarıyer Çayırbaşı'nda hayata geçirilmişti. Kâğıthane ve Dolmabahçe tünellerinde de hız koridoru sistemi aktif hale getirilmişti. Sistem, E-5’te de diğer caddelerde olduğu gibi işleyecek. İki farklı noktadan aracın giriş ve çıkış hızları hesaplanarak belli bir ortalamayı geçen sürücüye ceza kesilecek.

HIZ ARTTIKÇA CEZA DA ARTACAK

Bu sistemin devreye girmesiyle aşırı hıza bağlı ölümlü kazaların yaşandığı ve şu anda seyyar radarlarla hız kontrolü yapılan E-5’te sürücülerin daha dikkatli gitmesi sağlanacak. Şimdilik test aşamasında olan kameralar E-5’in belirli yerlerine konulmaya başlandı. EDS sistemi noktasal değil koridor şeklinde çalışacağı için geneli kontrol edecek. E-5’te ortalama 70’i geçen sürücüler görüntülü tespit edilip cezalandırılacak. Sürücü, belirtilen hız limitini ne kadar geçerse cezası da artacak. Örneğin hız limiti 50 verildiğinde 55-65 arası 154 TL, 65'i geçince 319 TL, hız limiti 70 olarak belirtildiğinde ise 78-91 arası 154 TL, 91'i geçince 319 TL ceza kesilecek. Hız limitlerinin azaltılması sonucunda artan güvenliğin yanında, kapasitesine yakın çalışan yollarda trafik akımlarında artış, buna bağlı olarak tıkanıklıklarda ve gecikmelerde azalma da sağlanacak.