Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - KAZIM KARABEKİR VE KOCATAŞ HALKI 2 TEMMUZ PARKINA KUVUŞTU
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

KAZIM KARABEKİR VE KOCATAŞ HALKI 2 TEMMUZ PARKINA KUVUŞTU

KAZIM KARABEKİR VE KOCATAŞ HALKI 2 TEMMUZ PARKINA KUVUŞTU
12.11.2012 / 19:48


Kazım Karabekir Paşa ve Kocataş Mahallesi sakinleri, önlerine çıkarılan onca engel ve zorluğa rağmen Sarıyer Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan 2 Temmuz Parkı, Yaşam Evi ve Spor Kompleksi’nin açılış töreninde el ele vererek kazandıkları başarının haklı gururunu yaşadılar.Soğuk havaya rağmen inanç ve gururun ısıttığı yürekleriyle alanı dolduran yüzlerce Sarıyerli, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini sundular. 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta 33 şair, ozan, düşünür ve 2 otel görevlisinin hayatlarını kaybetmesiyle sonuçlanan insanlık dışı katliamın kurbanlarına ithaf edilen parkta, çocuk oyun alanları, basketbol ve voleybol sahaları, halı saha ve Yaşam Evi bulunuyor.Şükrü Genç: Bizi ayrıştırmak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz!

Hep birlikte içilen çaylar ve hep bir ağızdan söylenen türkülerle başlayan açılış töreninde kürsüye gelerek mahalleli adına bir konuşma yapan Aliye Aygun, başta Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve çalışma arkadaşlarına, mahallelerine kazandırdıkları anlamlı eser için teşekkürlerini sundu. Aygun’un ardından mikrofona davet edilen ve konuşması sık sık alkış ve tezahüratlarla kesilen Başkan Şükrü Genç; “Önder insanlar, Cumhuriyetin bekçileri, hoş geldiniz!” diyerek başladığı konuşmasına, Madımak Oteli’nde yaşanan hazin olaya vurgu yaparak başladı. Milletimizin ayrıştırılmaya ve insanlarımızın ötekileştirilmeye çalışıldığına dikkat çeken Başkan Genç, emperyal odakların ve onların işbirlikçilerinin, el ele veren yurttaşlarımız karşısında bu emellerine asla ulaşamayacaklarına olan inancını dile getirdi. Şükrü Genç,ayrıca; “Yarının ışıklarını yakmak, kıvılcımları birleştirip kocaman bir ateş olmak istiyoruz. Benim iki güvencem var; birincisi yaradan, ikincisi halkım. Dedelerinin gaz lambasıyla aydınlandığı, sırtında odun taşıyarak yaktıkları sobada ısındığı bu topraklarda torunları huzur içinde yaşasın diye çalışıyoruz. Bütün engellemelere, önümüze koyulan setlere rağmen hizmetlerimizden geri adım atmadık, atmayacağız. Burayı meydana getirirken aldığımız tek destek; halkımızın birlik ve beraberliğiydi. Bizi başarıya ulaştıran tek güç; sabahlara kadar bu alanda bekleyen, mahallesine, Yaşam Evi’ne, parkına sahip çıkmak için, kucağında yavrusuyla nöbet tutan analar, en önde saf tutan yiğit gençler, torunları için direnen yaşlı yurttaşlardır. Bu yolda bana eşlik eden birlikte yürüdüğüm, gücünü toplum ve halk için harcayan çalışma arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum” diye konuştu.

Başkan Şükrü Genç, kürsüden inmeden önce Madımak’ta hayatını kaybeden öğretmen ve şair Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok’a katılımından ve törende yaptığı duygu dolu konuşmadan ötürü bir teşekkür plaketi verirken, park içinde bulunan elektrik trafosunu resimlerle süsleyen çocuklara da birer hediye verdi. Ayrıca parktaki ağaçlıklı alana, Madımak’ta hayatını kaybedenler anısına isim plaketleri çakıldı. Merhum öğretmen ve şair Metin Altıok’un plaketini Başkan Şükrü Genç ve kızı Zeynep Altıok beraber çaktı.Başkan Genç, kendisine verilen plaketi Yaşam Evi’ne bağışladı.

Satı Sarıkaya isimli yurttaşın “Siz başlattınız, biz direndik ve hep birlikte başardık” sözleriyle verdiği plaket, Başkan Genç tarafından Yaşam Evi’ne bağışlandı.

Kocataş Mahallesi Muhtarı Ferda Yıldırım’ın teşekkür konuşması ve sanatçı Nurettin Güleç’in türküleriyle son bulan açılışa, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Mehmet Deniz, Belediye Başkan Yardımcıları Sevgi Atalay, Gülperi Özdemir, Adnan Ayber, Mehmet Metilli, Mustafa Tok, İl Genel Meclisi Üyesi İzzet Bayraktar, Sarıyer Belediyesi Meclis Üyeleri Gökan Zeybek, Hacı Mehmet Bayraktar, Hüseyin Coşkun, Erdal Sarıgöl, Nasuh Aşantuğrul, Özgür Doğan, Ekrem Tekçe, Sarıyer Belediyesi Birim Müdürleri, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve yurttaşlar katıldı.