Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - SP'DEN SARIYER'DE KAHVALTILI BASIN TOPLANTISI
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

SP'DEN SARIYER'DE KAHVALTILI BASIN TOPLANTISI

SP'DEN SARIYER'DE KAHVALTILI BASIN TOPLANTISI
Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Başbakan Erdoğan'a Sarıyer'den çok ağır sözlerle yüklenerek eleştiri yağmuruna tuttu. AK Parti Hükümeti’ni ülkeyi savaşın eşiğine getiren yanlış dış politikası, CHP’yi de etkin muhalefet yapamamakla ve AK Parti’ye koltuk değneği olmakla suçladı.
04.11.2012 / 01:17


Saadet Partisi Sarıyer İlçe Yönetimi, bu sabah Maslak Kasrı’nda Sarıyer yerel basın mensuplarına kahvaltılı basın toplantısı düzenledi. Kahvaltılı basın toplantısına, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Saadet Partisi Sarıyer İlçe Başkanı Gazi Kılıç, İstanbul İl Başkan Yardımcısı Yaşar Kangel, İlçe Başkan Yardımcısı İlhan Bal ve birim yöneticileri katıldı. Kahvaltıdan sonra yaptığı konuşmada özellikle AK Parti Hükümeti’ni eleştiri bombardımanına tutan İlyas Tongüç, AK Parti Hükümeti’ni ülkeyi savaşın eşiğine getiren yanlış dış politikası, CHP’yi de etkin muhalefet yapamamakla ve AK Parti’ye koltuk değneği olmakla suçladı.

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, son iki aydır Türkiye genelinde il ve ilçelerde toplantılar düzenlediklerini ve bir tarama gerçekleştirdiklerini söyledi. Tongüç, “Parti olarak mevcut durumumuzu görüp, eksikliklerimizi tamamlamak ve önümüzdeki seçim için hazırlıklarımızı yapmak istiyoruz. Teşkilat olarak çalışmalarımızı tamamladıktan sonra 2013 yılında seçim için stratejik arazi çalışmaları gerçekleştireceğiz. Bu toplantı da yürüttüğümüz çalışmanın bir parçasıdır” dedi.

İLYAS TONGÜÇ: “BATI ÜLKELERİ TÜRKİYE'NİN TEK BAŞINA SAVAŞA GİRMESİNİ İSTİYORLAR”


Türkiye’de ve dünyada çok önemli gelişmeler olduğunu, ülke olarak da sorunlar yaşadığımızı söyleyen İlyas Tongüç, Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren ‘Arap Baharı’nın da kışa dönüştüğünü ifade ederek. Arap ülkelerinde yaşanan olayların zamanla farklı bir sürece girdiğini belirten Tongüç, “Libya lideri Kaddafi linç edilerek öldürülmeyip, Lahey Adalet Divanı’nda sorgulansaydı, başta ABD, Fransa ve İngiltere olmak üzere birçok batı ülkesini zora sokacak açıklamalar yapacaktı. Bu ülkelere aktardığı paraları açıklayacaktı. Ancak hakkında ölüm kararı alanlar onu canlı yakalamak yerine öldürülmesini sağladılar. Suriye ile dostane olduğu söyleyen ilişkilerimiz ve bunu anlatan görüntüler aniden bozuldu ve şimdi bir savaşın içine çekilmek üzereyiz. ABD’li siyasi ve askeri üst düzey yetkililerin Türkiye’ye ziyareti son zamanlarda yoğunlaştı. Bunun amacı ülkemizi istemediğimiz bir savaşa sürüklemektir. TBMM’den geçen tezkere ise çok tehlike arz ediyor. Batı ülkeleri Türkiye’nin Suriye ile tek başına savaşa girmesini istiyor. Türkiye bunu yaparsa başımız çok kötü derde girebilir” dedi.

“İKİNCİ İSRAİLLEŞMEYİ KURMAK İSTİYORLAR”


Türkiye üzerinde birtakım oyunlar oynanmak istendiğini belirten Tongüç, AK Parti Hükümeti’nin de dış politika konusunda çok ciddi zafiyet yarattığını ileri sürdü. İlyas Tongüç, Türkiye’nin sırtını sıvazlayıp, savaşa iten batı ülkelerinin, hiçbir destek vermediklerini, hatta Suriye’den gelen sığınmacılar konusunda da yardım etmediklerini söyleyerek durumun çok kritik bir pozisyonda olduğunu Türkiye Suriye’ye girme gibi bir hareket yaparsa sonu hepimiz için kötü olacaktır dedi.

Suriye’nin beşe bölünmesiyle kuzeyinde meydana gelecek görüşmelerin Türkiye’nin lehine olmayacağı aşikârdır. Bunların hepsini birleştirdiğimizde bölgede ikinci bir İsrailleşmenin yapılanacağı görülüyor. Sizinle yaptığımız bu toplantı vesilesiyle hükümeti uyarıyorum, bu tezkere oldukça tehlikelidir diye sözlerine devam eden Tongüç, "Dikkatinizi Hürriyet Gazetesi’nde çıkan bir habere çekmek istiyorum. Amerika’da, “Türkiye savaşa nasıl girer” adı altında Gaziantep patlamasının ortaya çıktığı ve bu senaryonun uygulandığı söylenmektedir. Türkiye savaş istemez, fakat bu ölümlere daha fazla dayanamaz ve Suriye’ye girer. Buradan da anlaşıldığı gibi bu senaryo zamanında çizilmiş ve Türkiye’nin Suriye’ye girmesi zemini hazırlanmıştır. Türkiye’nin geldiği ekonomik durumda bunu kaldıracak radde değildir.”

“Türkiye’nin bir maceranın içerisine sürüklenmemesi gerekir. Bu çok tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Ülkeyi savaşa sürükleyen AK Parti’yi bu konuda uyarıyoruz. Çünkü Türkiye’yi savaşa sokmak isteyen ABD, yapılan bir planı Gaziantep ve Kahramanmaraş’a düşen top mermileri ile hayata geçirdi. Bir bahane yaratıp, ülkemizi Suriye ile savaşa sokmak istiyorlar. Türkiye böyle bir provokasyona gelirse savaşta kaçınılmaz olur diye konuştu.“KEMAL DERVİŞ’İN POLİTİKASINI AYNEN UYGULUYORLAR”


Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, İç politika konusunda da Hükümeti eleştiri yağmuruna tutarak, Türkiye’nin büyük bir ekonomik sıkıntıya sokulduğunu, tarım ve hayvancılıkta üretim olmadığını, işsizliğin arttığını, sürekli olarak kırsaldan büyük kentlere göç yaşandığını ve özelleştirmenin adeta bir peşkeş haline geldiğini söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde, şehre göçü durdurmak için vize uygulaması başlatmak istediğini, şimdi ise yeni İstanbullar yaratma peşinde olduğunu belirten Tongüç konuşmasına şöyle devam etti:

“AK Parti Hükümeti, Kemal Derviş’in başlattığı ekonomik politikayı aynen uygulamaktadır. Güçlü ekonomiye geçiş diye, güçlü yıkıma geçiş olmuştur. Şeker pancarı üretimini hiçbir ülke özelleştirmezken, dış ülkeler bize baskı yapıp özelleştirmemizi istiyor. Hayvancılıkta yem fiyatları süt fiyatını geçti. Olumsuz politika tüm sektörlere karşı uygulanmakta ve adeta bir dramatizasyona döndü. Türkiye, tarihinde ilk kez saman ithal etmek zorunda kaldı. Anadolu insanı tarımsal üretim yapmıyor, çünkü hükümet tarafından yapılan doğrudan destekleri daha kazançlı buluyor. Büyük ve küçükbaş hayvan yetiştirilmez oldu, yurt dışından devamlı hayvan ithal edildiği için fark edilmiyor ancak insanlarımız gelecek yıl kurbanlık bulamayabilir. Bu nedenle itibarlı bir dış politika yürütmek, iç politikada da Anadolu’da üretimi teşvik etmek, istihdamı artırmak gerekir.” diye açıklamalarda bulundu

"SARIGÜL EMİNİM ÇOK SIKINTILIDIR"

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Sarıyer’e bağlanan Maslak, Ayazağa ve Huzur Mahalleleri için de görüşlerini belirtti. İlyas Tongüç : “Maslak önceden Şişli’deydi. Şimdi Sarıyer’e bağlanma durumu söz konusu Ayazağa ve Huzur Mahallesi de dahil. Zannediyorum 50.000 seçmen sayısı olacak, genel kuruldan geçerse kanun. Maslak’ın en önemli özelliği finans merkezi olması, Sarıyer’e bağlanması ile birlikte Mustafa Sarıgül şunu düşünüyordur “Maslak elimizden gittiğinden itibaren, elimizden bu gelir alındığı zaman kalemler daralacak ve sıkıntıya düşülecek.” Eminim Sarıgül hayatının en büyük sıkıntısını yaşıyordur. “ dedi

"SARIYER BELEDİYE BAŞKANI'NIN GÖREVİ İŞSİZLİĞE ÇARE ARAMAK OLMALIDIR "

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, CHP’li Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç’e de isim vermeden gönderme yaptı. Tongüç; “Sarıyer Belediye Başkanına sorun bakalım; gündeminde Sarıyer’de ki işsizlerin istihdamı ile ilgili bir şey var mı? Hâlbuki belediye başkanının birinci görevi “Sarıyer’de kaç tane işsiz var? Bugün kaç işsize iş buldum olmalıdır. Biz ise bunu Sivas’ta 20 tane orta ölçekli fabrika kurarak sağladık. Dikensiz gül bahçesi olarak bıraktığımız buralar, ısırgan otundan geçilmez hale gelmiştir” diye konuştu.

“AK PARTİYLE CHP'NİN KAVGASI MİLLETİN ALEYHİNE OLUYOR”

Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı İlyas Tongüç, Eleştirilerinin bir bölümünü de CHP’ye yönelterek, CHP’yi AK Parti’ye koltuk değneği olmakla suçladı. Tongüç, “CHP çok etkisiz muhalefet yapıyor. İktidarla, muhalefetin kavgası milletin aleyhine, zararına oluyor. Muhalefet gerektiği gibi muhalefet yapmalı. Türk siyasetinde ciddi bir şekilde muhalefet eksikliği var” dedi.

GAZİ KILIÇ: “KENTSEL DÖNÜŞÜMDE DEMOGRAFİK YAPIYI BOZMAMAK GEREKLİDİR”


Saadet Partisi İlçe Başkanı Gazi Kılıç da, başlattıkları ‘Söz Mahallelerde’ çalışmasıyla ilgili ayrıntılı bilgi vererek, “Önümüzdeki seçime hazırlık olarak mahallelerimizi ziyaret ederek, başta kentsel dönüşüm olmak üzere tüm sorunlar üzerine eğiliyoruz. Çözüm önerileri getiriyoruz. Saadet Partisi olarak kentsel dönüşüm olayında yerinde dönüşümü savunuyoruz. Kentsel dönüşümde demografik yapıyı bozmamak gereklidir. Çünkü sürekli dışarıdan insanlar geliyor. Biz, bina stokunu artırmadan, vatandaşı mağdur etmeden, birebir dönüşüm gerçekleştirilmesinden yanayız” dedi..

Saadet Partisi yetkilileri, toplantıya katılan basın mensuplarının yönelttiği soruları da cevapladı ve kişisel görüşlerini açıkladılar.


Etiketler: