Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Ali Genç’ten Sarıyer Siyasetine <br/>Yön Veren Analizler
Sarıyer'de Lüks Otomobil Alev Alev Yandı
Kar ve Yağmur Tüm Yurdu Saracak
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Ali Genç’ten Sarıyer Siyasetine
Yön Veren Analizler

Ali Genç’ten Sarıyer Siyasetine <br/>Yön Veren Analizler
Sarıyer’in kanaat önderleri arasında gösterilen ve siyaset üstü bir kimliğe sahip olan SASİDER Başkanı ve Sarıyer Spor Kulübü As Başkanı Ali Genç ile siyaset konuştuk.
25.12.2017 / 12:25


Sarıyer’in kanaat önderleri arasında gösterilen ve siyaset üstü bir kimliğe sahip olan SASİDER Başkanı ve Sarıyer Spor Kulübü As Başkanı Ali Genç ile siyaset konuştuk. Genç, Sarıyer’de yaşanan son gelişmeleri ve 2019 öncesi partilerin stratejileri üzerine önemli bilgiler verdi.

Siyasette geleceği iyi analiz eden bir tecrübeye sahipsiniz, 2019 yerel seçimler öncesi partilerin son durumunu ve adaylar arasında öne çıkan isimleri bize analiz eder misiniz?

ALİ GENÇ:
Öncelikle Sarıyer Yenigün Gazetesi’ne teşekkür ediyorum. Doğru haberciliğiniz ve kamu yararı adına sunduğunuz hizmetlerden dolayı ilçemizde fark yaratıyorsunuz.

Sorunun cevabına gelirsek; Önümüzdeki yerel seçimler öncesinde Şükrü Genç, Cumhuriyet Halk Partisi içerisindeki gücünü koruyor. Ancak oy oranlarında ciddi sıkıntı ile karşı karşıya kalma durumu da söz konusu olabilir. 2019 seçimleri çok çetin geçecek. Partiler bazında çok stratejik bir seçim bizi bekliyor olacak. Burada stratejiyi kim iyi kurarsa seçimleri de o parti kazanacaktır. CHP, Sarıyer’de Şükrü Genç dışında başka bir ismi belediye başkan adayı göstereceğine pek ihtimal vermiyorum. Bununla beraber alternatif isimler arasında belediye başkanı olabilecek potansiyele sahip kişiler var. Sevgi Atalay kesinlikle ön plana çıkabilir. Ayrıca Gökan Zeybek yüksek siyasi bilgisi, tecrübesi ve kalitesiyle her daim bu görevi yapabilecek konumda. Nadir Günday kesinlikle bu potansiyelde bir isim. İfade ettiğim gibi bu kişilerin Sarıyer’de halk arasında karşılığı var ancak, tabii ki Şükrü Genç şuan itibariyle ağır favori.


AK PARTİ’NİN BİR KEZ DAHA HATA YAPMA LÜKSÜ YOK!!!
AK Parti’nin adayı çok önemli. Halkın ve AK Parti tabanının içinden gelen ve sevilen bir isim olması lazım. Tüm partililerin tatmin olacağı bir başkan adayı bulunursa, Şükrü Genç’in karşısına ciddi bir öz güvenle çıkabilirler. Tabandan yükselen sese kulak vermeleri takdirde seçime ortak olabilirler. Şükrü Genç’i zorlayabilecek rakip isimler arasında, her ne kadar ilçe başkanlığı yaptığı bu dönemde, olumsuz tepkilere maruz kalsa da, Salih Bayraktar’ın belediye başkanlığı kulvarında başarılı olacağı kanaati taşıyorum. Tabanın çok sevdiği diğer alternatif isimler arasında Nurettin Çelik, İlhan Bal, Hicran Hamza Çelikyay, Şevket Cankurt gibi kaliteli siyasetçiler ön plana çıkıyor... Bu saydığım kişiler beklenilenden fazla oy alabilirler. Partiler, adaylarını kendi öz benliğinden çıkarmaları çok büyük önem arz ediyor.

2014’deki yerel seçimlerin bir benzerini kimse beklemesin. O dönemki konjonktür ile bugünkü aynı değil. CHP’nin 25 bin oy ile kazandığı seçimde hepimiz iyi biliyoruz ki, Şükrü Genç’in şahsi aldığı oyların ciddi etkisi olmuştu. AK Parti’nin belediye başkanlığı için göstereceği adayın şahsi oy getirecek bir isim olması ile beraber 2019 yerel seçimleri kıran kırana geçecektir. Şükrü Genç önümüzdeki yerel seçimlerde, 2014 yılında elde ettiği farkı kesinlikle bu dönemde yakalayamayacak.

İYİ PARTİ’NİN GENEL DURUMUNU VE SARIYER’DE YARATACAĞI ETKİLERİ BİZE ANLATIR MISINIZ?

İYİ Parti çok önemli bir karar vererek Sarıyer İlçe Başkanlığı görevine Cengiz Tamer’i getirdi. Tamer, Sarıyer için çok doğru bir seçim oldu. Yıllarca Başhekim olarak Sarıyer halkına önemli sağlık hizmetleri sundu. İsabetli bir aday tercih edilmiş. Halkıyla beraber hareket eden ve Sarıyer’de karşılığı olan bir ilçe başkanı. Bu çok önemli bir faktör.

Türkiye’nin her bölgesinde değerli dostlarım var. Onlarla yaptığımız istişarede İYİ Parti’nin kesinlikle halkı heyecanlandıran bağlayıcı bir duruşu olduğu kanısında, hem fikir olduk... Bu görmezden gelinecek bir olay değil. Teşkilatlanmalarında stratejik hatalar yapabilirler. Ancak hiç teşkilatlanmasalar dahi şuan itibariyle söylüyorum %15’in üstünde bir seçmen kitlesi tarafından oy düzeyinde destek görüyorlar. İYİ Parti asla bu verdiğim orandan aşağı oy almayacaktır. Bunu net olarak ifade ediyorum. Eğer teşkilatlanmayı sağlayabilirlerse büyük bir patlama yapabilirler ve o zaman oy oranları %23 sevilerine ulaşabilir. Sarıyer’de de kesinlikle durum değişmez. İYİ Parti Sarıyer’de en az %15 oy alacaktır. Belediye başkan adayını doğru stratejiyle belirlerlerse bu oran çok daha yükseklere çıkabilir. Önümüzde önemli bir süreç var. Analizlerimiz ve tespitlerimiz muhakkak devam edecektir.

Her ne yaşanırsa yaşansın, bizim tek dileğimiz Sarıyer’in kazanımlarıdır. Sarıyer halkının çok daha iyi hizmetler almasıdır. Tüm Sarıyerlilere ve Sivaslı hemşerilerime yeni yılda Sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum. 2018 yılı Sarıyer’e ve halkımıza hayırlı olmasını yüce ALLAH’tan niyaz ediyorum.