Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Genç Çiftci Projesi Sarıyer’de Hayat Buldu!
Sarıyer'de Lüks Otomobil Alev Alev Yandı
Kar ve Yağmur Tüm Yurdu Saracak
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Genç Çiftci Projesi Sarıyer’de Hayat Buldu!

Genç Çiftci Projesi Sarıyer’de Hayat Buldu!
Sarıyer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yavuz Acar’ın, Sarıyer’in köylerine ve Sarıyer çiftçisine verdiği destekler meyvesini vermeye başladı…
17.11.2017 / 14:32


Sarıyer İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yavuz Acar’ın, Sarıyer’in köylerine ve Sarıyer çiftçisine verdiği destekler meyvesini vermeye başladı…

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Kırsal Kalkınma adı altında verilen genç çiftçilerin desteklenmesi programı Nisan 2017’de tüm

İl Müdürlüklerinde başlatılmıştı. Yayınlanan uygulama rehberi kapsamında belirtilen tarımsal konular için başvuran 18-40 yaş arası okur-yazar olan ve herhangi bir yerde ücretli çalışmayan, köyde ikamet eden veya projeyi uygulamayı düşündüğü yerde ikamet etmeyi taahhüt eden vatandaşlara 30 bin TL hibe desteği verilmişti. Genç çiftçi projeleri ile ilgili verilen bu hibeler, kırsal kalkınma kapsamındaki desteklerin bir parçası olup, hem tarımsal nüfusu gençleştirmek, hem de kırsal kalkınmanın gençlerle beraber daha dinamik ve kalıcı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak amaçlanıyor.

Genç çiftçi proje destekleri çerçevesinde 7 bitkisel üretim ve 1 adet hayvansal üretim olmak üzere 8 çiftçi, yeni iş hayatlarına hızlı girdiler. Birbirinden önemli tarım hizmetini Sarıyer’de gerçekleştiren 8 çiftçiden üçünü, Yavuz Acar ile ziyaret ettik gelişmeleri yerinde gözlemledik.

Genç çiftçi projesi ile yeni iş hayatlarına merhaba diyen 3 arkadaşımızla yaptığımız değerlendirmeleri sizinle paylaşıyoruz.

Çiçek yetiştiriciliği yapan ŞEVVAL KAPTAN:Genç Çiftçi Projesi bünyesi altında, yıllık devlet destekli olarak çiçeklerimizin üretimini yapıyoruz. Üretimden sonra mevsimlik çiçeklerimizi kadın kolları Kooperatif’i bünyesinde Ağaç A.Ş’YE teslim ediyoruz. En başta ki yöneticimizden, onun personellerine, bize ve bizim çiftçi arkadaşlarımıza eşit miktarda bir yardım bölüştürülüyor. Bitkilerin zamanı geldiğinde sevkiyatımızı büyük bir gururla gerçekleştiriyoruz. İlkbahar ve sonbahar ayları en yoğun olduğumuz dönemler olduğunu söyleyebilirim. Sonbahar’da Kış bitkilerini, İlkbahar’da ise yaz bitkilerini yetiştiriyoruz. Tarım Bakanlığımıza ve ilçe tarım müdürümüze ne kadar teşekkür etsek azdır. Karşılıklı olarak çok emek verdik. İlçe tarım müdürümüz Yavuz Acar, her zor anımızda bizimle olarak zor günleri aşmamızda ciddi destek verdi. Çabalarımızın ve emeğimizin karşılığını çok şükür alıyoruz. Bu önemli projede yanımızda olan herkese bir kez daha çok teşekkür ediyoruz.

YAVUZ ACAR:Genç Çiftçi Projesi başladığı zaman biz, çiftçilerimize bire bir ulaşmaya çalıştık. 2016 yılında 20 başvuru olmasına karşın sadece 2 çiftçimize bu imkanı sağlayabilmiştik. 2017 yılında ise bu sayının arttırılması için yoğun çaba gösterdik. 8 çiftçimizi Genç Çiftçi projesinden faydalandırdık. Genç çiftçilerimizin ortaya çıkardığı eserleri görmek bizi çok mutlu ediyor. Genç çiftçi projesinin en büyük amaçlarından birisi köylerdeki genç nüfusu artırmak. Herkes biliyor ki köylerimiz maalesef nüfusları ile genelde yaşlı vatandaşlarımızın yaşadığı, gençlerin ise büyükşehirleri tercih ettiği bölgeler haline geldi. Bizde üretimi arttırmanın en önemli yolu gençleri bu alana çekebilmekten geçiyor. Genç çiftçi projesi de buna vesile oldu. Bu proje aynı zamanda Sarıyer’e iş olanağı pozisyonunda maddi kaynak sağlıyor. Aynı zamanda İstanbul’da vatandaşlarımızın nefes aldığı ender yerlerden biri olan Gümüşdere’de bu projeyi hayata geçirmemiz, ilçe dışından çiftçiliğe ilgi duyan birçok insanı bu yöne çekecektir diye düşünüyorum. Bakanlığımızın bu güzel projesini halkımıza ulaştırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Sebze yetiştiriciliği yapan TUĞRUL BERBER:Genç çiftçi projesi kapsamında Gümüşdere’de 8 aile, bu işten faydalanarak ekmek yiyor. Sarıyer İlçe Gıda Tarım Müdürümüz Yavuz Acar ve ekibine çok teşekkür ediyoruz. Her konuda bize yardımcı oldular. Onun ilgisi ve destekleri ile ciddi bir yol kat ettik. Devletimiz bize bu iş imkanını sunmasıyla birlikte, bizde işçi alımı yaparak başka bir aileye ekmek kapısı açmış olduk. İnşallah uzun süreli önemli başarılar elde edeceğiz. Ben devlet kurumlarında, halkı ile bu kadar ilgilenen ve yardım eden bir kurumunun olduğuna ilk kez şahit oluyorum. Bu açıdan Sarıyer İlçe Tarım Müdürlüğümüzün tüm çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

İstiridye Mantarı yetiştiriciliği yapan ÇAĞDAŞ ERBAŞ:Gümüşdere’de mantar yetiştiriciliği yapıyoruz. Tarım Bakanlığımızdan aldığımız 30 bin lira hibe parası ile Genç Çiftçi projesinde bizde varız dedik. İstiridye mantarı yetiştiriyoruz. Köy ortamı ve buranın havası gerçekten çok farklı. Hem çiftçilik yapıyoruz hem de huzur içinde temiz havanın keyfini çıkarıyoruz. Hayvanlarımız da var. Onlarla birlikte bu önemli değişimin bir parçası haline geldik. Çok uzun zamandır mantar yetiştiriciliği ile alakalı bir merakımız vardı. Bakanlığımız ve ilçe tarım müdürlüğümüzün destekleri ile bu işe girdik. Kısa zamanda da ürün aldık. Herşey yolunda gidiyor. Satışlarımız güzel, umut verici. Biz tek sera ile başladık ama işi öğrendikçe büyümeye ve gelişmeye devam edeceğiz. Hergün yeni şeyler öğreniyoruz. Bize bu katkıyı sunan devletimize teşekkür ederiz.


Etiketler: