Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Çocuklardan Dünyaya Barış Çığlığı
Milyonlarca emekliye müjde...
Hükümetten 'Dolar' Açıklaması
Yeniköy'de Feci Kaza

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Çocuklardan Dünyaya Barış Çığlığı

Çocuklardan Dünyaya Barış Çığlığı
Dünya çocukları, Sarıyer'den dünyaya barış çığlığı attılar.
21.04.2017 / 08:43


Sarıyer Belediyesi'nin düzenlediği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenlikleri” kapsamında Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Şenlikleri’nin üçüncü gününde, dünya çocukları, Yaşar Kemal Kültür Merkezi’ndeki Çocuk Meclisi’nde, “Daha İyi Bir Dünya İçin” hayallerini, barış mesajlarını ve danslarını paylaştılar. Daha iyi bir dünya için çocuklar, daha yeşil, hayvanların daha özgür, yaşam alanları ve eğlence yerlerinin “engelsiz” kılınmasını ve tüm insanlığın barış içinde yaşamasını diledi.Cumhuriyet, demokrasi ve katılımcılıkla ilgili oturumda ise çocuklar sunumlarını, kendi dilerinde gerçekleştirdi. SAGEM’li çocuklar, oynayarak öğrendiklerini, karar alma süreçlerine katılarak demokrasiyi özümsediklerinden söz ettiler. Romanya’dan gelen katılımcı Alexandria’nın, “Cumhuriyet özellikle kadınlar ve çocuklar için çok önemli kazanımlar sağladı. Bundan hepiniz mutlu olmalısınız” sözleri büyük alkış aldı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, yurtiçinden gelen misafir bir çocuğun, “Barış nedir?” sorusuna, “Ağabey, barış sevmektir!” sözü ile “Barışın olduğu yer var mı?” sorusuna “Şimdi olduğumuz yer” sözünden ve çocukların güzel danslarından etkilendiğini anlattı. Başkan Genç, “Bu barış ortamını sağlayan sizler, dünya çocuklarısınız” diyerek tüm katılımcılara teşekkür etti. Başkan Genç Sarıyer’deki, 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliğinde barış çığlığı attıklarını belirterek, “Bu binanın bir özelliği var. Burası çocukların sesini tüm dünyaya ulaştırabiliyor” diyerek, çocukların dünya barış çığlığına katıldı.Bilgi: Sarıyer Belediyesi Çocuk Meclisi Projesi

Sarıyer Belediyesi Çocuk Meclisi Projesi, çocukların kendilerini ifade etme alanlarına sahip olabilmeleri, akranlar arası paylaşımlarda bulunabilmeleri, kendi gündemlerini oluşturabilmeleri amacıyla katılım hakkı çerçevesinde geliştirildi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Çocuk Meclisi, 20 Nisan 2017’de Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.“Şimdi Barış Zamanı: Söz Çocukların!” ifadesi meclisin ana sloganıdır.

Meclis ana temasının “Barış” olarak seçilme amacı ise dünyanın, barışa en çok ihtiyaç duyan kesimi çocukların gözünden barışın değerlendirilmesi ve çocuklarda evrensel barışın önemine dair farkındalık oluşturmaktır.

Meclis Gündemleri:

Barış

Barış Parkı

Cumhuriyet ve Çocuk“Barış”; “Hayalimizdeki Barış Parkı”; “Cumhuriyet ve Çocuk” başlıklarında üç çalıştay yapıldı.

Bu temada halkın kendi kendini yönetme iradesini barındıran cumhuriyet kavramı çocukların katılım hakkını tartışabilmesine dönük olarak ele alındı. Ayrıca cumhuriyet sisteminin kazanımları ve çocukların hayatlarına olan etkisi irdelendi. Bu tartışma içeriğiyle hedeflenen; çocukların bulundukları kurumlarda kalıcı çocuk meclisleri oluşturabilmeleri, kurumların karar mekanizmalarında çocuk rengiyle yer alabilmeleri ve cumhuriyet yönetim sistemini değerlendirebilmeleri hedeflendi.B İ L D İ R G E L E R:

THE PEACE SESSION

PEACE PARK

REPUBLIC AND CHILDREN

23 NİSAN ÇOCUK MECLİSİ 2017

BARIŞ OTURUMU

PARK İ PAQES

BARIŞ PARKI

ÇOCUK VE CUMHURİYET OTURUMU

PARCUL PACİİ

ПАРК «МИРА» – THE PEACE PARK

ПАРК «МИРА» – THE PEACE PARK2

ПАРК «МИРА» – THE PEACE PARK3