Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Başpınar: Sasider Tüm İnsanlığın Buluştuğu, Gerçek Bir Medeniyetler Topluluğudur
Sarıyer'de 'Yağmur' Kazası 1 Ağır Yaralı
Kredi Kartı Borcundan Takibe Alınanların Sayısı Azaldı
Oltalar Farkındalık İçin Atıldı

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Başpınar: Sasider Tüm İnsanlığın Buluştuğu, Gerçek Bir Medeniyetler Topluluğudur

Başpınar: Sasider Tüm İnsanlığın Buluştuğu, Gerçek Bir Medeniyetler Topluluğudur
Sarıyer’in renkli simalarından Bilal Başpınar gazetemize konuştu.
13.02.2017 / 13:22

Sarıyer’in renkli simalarından Bilal Başpınar gazetemize konuştu. SASİDER (Sarıyer Sivaslılar Derneği) Başkan Vekili Bilal Başpınar gazetemizin genel yayın yönetmeni Yunus Emre Güner’e birbirinden önemli açıklamalar yaptı. Sorduğumuz sorulara açık yüreklilikle cevap veren tecrübeli yönetici ile Sarıyer’i ve SASİDER’i sizler içinmasaya yatırdık…

1-) SARIYER’İN YAKIN GEÇMIİŞİNİ BUGÜNÜ VE YARININI DEĞERLENDİRİN DERSEK, BIZE NELER SÖYLERSİNİZ?

Türkiye’yi Ankara yönetir, Ankara’yı Sarıyer yönetir derim. Sarıyer’de ikamet eden insanlarımız Türkiye’nin sayılı ve güzide insanlarıdır. Bu açıdan bakıldığı zaman Sarıyer’de oturan gazetecisinden, garsonuna, siyasetçisinden, iş adamına herkes üretim alanındadır. Tüketici Sarıyer’de daha azdır. Bu yıllar öncede böyleydi, şimdi de böyle. Ancak turizm kenti olmamasından dolayı, Sarıyer eski canlılığında değil. Nüfusun ve sınırların artmış olması bu konuda etken oldu. Göç maalesef Sarıyer’imizi biraz olsun kalite bakımından olumsuz etkiledi. Ben Sarıyer’i dünyanın incisi olarak biliyorum… İlçemizde yaşayan insanlar toplumun her kademesinde varlar. Kozmopolit bir yaşam tarzı ilçemizde hakim diyebiliriz. Özellikle Bolu’dan başlayıp Artvin’e kadar uzanan Karadeniz bölgesinin insanları ve Sivaslılar, Sarıyer’e hakim gruplar. Burada önemli olan konu tüm insanlarımızla yerel milliyetçiliği bir kenara bırakıp yalnızca Sarıyer’imize odaklanmalıyız. Ben yerel Milliyetçiliği kabul etmiyorum. Doğduğmuz yer değil, doyduğumuz yer önemlidir. Sarıyer bir zamanlar herkesin birbirini tanıdığı, yabancı insanların çok az olduğu, Rumeli Feneri’nden, Rumeli Hisarı’na bütün insanların birbirine günaydın dediği bir semtti.

Burada neden artık böyle bir ilçe değiliz konusunda suçlu aramamalıyız. Çünkü bu maalesef tüm Türkiye’nin sorunu haline gelmeye başladı. Siyasetçiler, dernekleri siyasi kariyerleri için kullanmamalılar. Küçük veya büyük tüm dernekler toplumun aynası olarak görülürse, bu kayboluşun sıkıntısını ve ezikliğini yaşamayız. Sarıyer eskiden çarşıya çıktığında, siftahını yapmayan esnafa, diğer esnaf arkadaşlarının müşterilerini gönderdiği bir yerdi. Ama şimdi herkes önce ben demeye başladı. Bunda en büyük sorun, Sarıyer’i yönetenlerin Sarıyerli olmamasından kaynaklanıyor. Sarıyer’in dışından gelen insanlar tarafından yönetilen bir ilçemiz var. Sarıyer’in geleceği nasıl olur sorusuna bu açıdan bakmak gerekiyor. Her sokakta bir çocuk parkının olduğu, tüm okullarında çocukların mutlu olduğu, insanlar arasında yardımlaşmanın üst seviyede olduğu, fakirin zengine göre daha az olduğu bir mikro aile olmalı Sarıyer. İnsanlarımızın gerçekten birbirlerini sevdiği, dostlukların ufak meseleler ile bozulmadığı bir ilçe olmak zor değil. Kişi öldüğünde cenazesine gelen çok oluyor. Öncelikle yaşarken sevgi ve barış sağlanmalı. Biz ölürken barışan bir millet olduk. Ölürken değil, yaşarken insanların değeri bilinmeli… Simgemiz olan martılarımızın Sarıyer’de özgürce yaşadığı, güneşli havalardaki süzülüşünü, karlı ve yağmurlu havalarda da gerçekleştirmesini istiyorum.

2-) SASİDER’İN SARIYER’DE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ FAALİYETLERİ KISACA ANLATIRMISINIZ?

Öncelikle Sarıyer Sivaslılar Derneği’nin ismini iyi belirlemek lazım. SASİDER… Yani Sarıyer ve Sivaslılar. Önce karnımızı doyurduğumuz yer diyoruz. Önce Sarıyerlilik kimliğini iyi belirleyip, bu gururu yaşamak lazım. Bu gururu yaşarken, Anadolu dan gelmiş, bir şekilde Sarıyer’e yerleşmiş olan kendi hemşerilerimizinde Sarıyer kültürünün içerisinde kaynaşmasını sağlıyoruz…

Ali Genç’in başkanlığı’ndan itibaren derneğimizin giderleri, yönetim kurulu arkadaşlarımız tarafından karşılanıyor. Hiçbir kuruluştan yardım talep etmiyoruz. Bizim objektif ve dik duruşumuzun kaynağı bu. örneğimize bazı maddi destek teklifleri geliyor ama bunları teşekkür edip geri çeviriyoruz. SASİDER güçlü bir dernektir. Bununla iftihar ediyoruz. Ben Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkan Vekili olarak bütünleştirici bir dernek olduğumuzu ve herkesi kucakladığımızı bildirmek istiyorum.

Dernek başkanımız Sayın Ali Genç ile iki dönemdir yolumuza devam ediyoruz. Birçok güzel gelişmeye imza attık diyebilirim. Yüzlerce öğrenciye burs verdik ve bu çocuklarımızın kimliklerine dahi bakmadık. İlla ki Sivaslı olacak diye bir şey yok! Sarıyerli olması yeterli… Birinci planımız Sarıyer, ikinci planımız Sivas. Hem Sarıyerli hem de Sivaslı olması bizim için çok daha iyi. Biz SASİDER olarak öncelikle engelli dernekleri ve engelli insanlarımıza bir umut olmak istiyoruz.

Onlara akülü engelli araçlar sağlamakla birlikte gıda ve giyim konularında üstümüze düşen ne varsa yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Verdiğimiz iftar yemeklerinde dahi yalnızca Sivaslıları değil tüm Sarıyer’i davet ettik. Sarıyer’de Sivaslıların konumu açısından diyorum ki, bizler Sarıyer’de tüm kesimleri birleştirmeye devam edeceğiz… Sivaslıların Sarıyer’de konumu çok büyük... Sarıyer’de 120 bin nüfusa sahibiz ve 60 bin seçmenimiz var. Müslüman, Ermeni, Hristiyan veya Yahudi diye kimseyi ayırmıyoruz. Türk, kürt, laz, çerkez, arap veya Arnavut diye de kimseyi ayrıştırmıyoruz. Sünni ve alevi konusu bizde telaffuz bile edilemez.

Biz nasıl Ramazan ayında iftar yemeği veriyorsak, muharrem ayında da oruç açma yemekleri düzenliyoruz. SASİDER tüm insanlığın buluştuğu gerçek bir medeniyetler topluluğudur… Bizim çalışmalarımız siyasete ve hükümetlere yön veren düzeyde olduğu net olarak görülmüştür. Şuan üye sayımız 10 bine yaklaştı. 1 Yıl içinde üye sayımız 60 bin olacak… Sarıyer bitmeyen bir sevdadır… Bizler de bitmeyen bu sevdaya, Sivas’ın yiğitliğini katıyoruz.

SARIYER BELEDİYESİ’Nİ VE BAŞKAN GENÇ’İ BAŞARILI BULUYOR MUSUNUZ?

Şükrü Genç’e kazandığı iki dönemde de Sivaslıların ve derneğimizin ciddi desteği olmuştur. Sayın Genç, bence başarılı işlere imza atıyor. Kendisini yakından tanıyan biri olarak söylüyorum ki, Şükrü Genç çok zeki bir insan ve doğru adımlar atıyor. Ancak Başkan Genç’in bazı eksikleri de mevcut. Ne olursa olsun tevazuyu elden bırakmayan bir yapı içinde olmalıdır.

Şükrü Başkan’ın başarılı olmasını isteyenlerden biri benim. Ama başkan Genç’te ilk 4 yılda ki tevazusunu göstermek zorunda. Şükrü Genç’i seviyoruz, arkadaşımız, canımız, ciğerimiz… Fakat halk nasıl seçiyorsa, yine bu halk indirmesini de bilir. Bunu iyi bilmek lazım. Seçimlerde Hiçbir şeyin garantisi yoktur. Halkın nabzını iyi tutmak lazım. Şükrü Genç nispeten başarılı gözüküyor ancak, kesinlikle halk ile bağlantısını daha samimi sürdürmelidir.

AFET RİSKLİ ALAN İLAN EDİLEN MAHALLELER İÇİN NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Sarıyer gibi güçlü bir yerleşim alanına böyle bir kararın çıkması ilginç. İnsanlarımız maalesef evlerinde artık diken üstünde oturuyorlar. FSM, Derbent, Kazım Karabekir, Baltalimanı, Rumeli Hisarı gibi mahallelerimiz şuan tehdit altında. Bu insanlarımız orada yaşam kurmuşlar. Şimdi onlara şu kadar parayı alın, boşaltın buraları diyemezsiniz. Zamanında o evler yapılmış, camiler, okullar, sağlık kuruluşları, yüzlerce esnaf… Bu kadar bina yapılırken riskli değildi de, şimdi mi riskli oldu! Gecekondu da yaşayanlarda insan. O insanları oradan atmak çare değil.

Bu gecekondu da oturan insanlara deki? Evlerinizi güçlendirin. Mevcut evini muhafaza et, evini güçlendir, otur… Gayemiz ve tüm düşüncemiz insanlarımızın mutluluğu olmalı! Çocuklarımızın geleceğini sokağa atamayız! İstanbul’da maalesef 3 tane belediye var. İBB, İlçe Belediyesi ve Boğaziçi İmar Müdürlüğü olarak geçen, boğazlar kanun yasası… Herkes topu birbirine atıyor. Tek elde toplanmış olsaydı, işler daha düzenli olurdu. Vatandaş derdini anlatacak ama muhattap bulamıyor. Dünyada kaç tane şehir var İstanbul gibi, 3 belediye ile yönetilen? Bu çarpık düzen bir an önce son bulmalıdır.

BUGÜN YEREL SEÇİM OLSA, SARIYER’DE SONUÇ NE OLUR?

Sarıyer Sivaslılar Derneği’ni dikkate alanlar, bu sorunun cevabını kendilerine göre yorumlayabilir. Herkese duyurulur…

“ALİ GENÇ GİBİ BİR DEĞER ZOR BULUNUR!”

Başkanımız gecesini gündüzüne katıyor. SASİDER’i çeşitli platformlarda ve birçok ortamda kalitesiyle muhteşem temsil ediyor. Ailesinden, sevdiklerinden ayırdığı vakitleri, toplumun her kesimine yayan sosyal bir anlayışın ismi olmuştur Ali Genç… Bizim derneğimiz siyasi bir parti değil ancak çok güçlü bir sivil toplum kuruluşuyuz. Yakın bir zamanda SASİDER tüm Türkiye’de duyulan ve projeleri örnek gösterilen bir dernek olacak. Bunun hazırlığını yapan ve derneğimize bu güne kadar maddi manevi bir çok alanda katkı sunan başta ALİ Genç olmak üzere tüm yönetim kurulu arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. SASİDER’in bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Bizim en büyük şansımız Ali Genç gibi bir lidere sahip olmamızdır. Başkanımız Ali Genç, yüreği temiz, iyilik yapmayı seven, dürüst, çalışkan ve başarı kavramlarının bir arada toplandığı nadide bir insandır. Biz yönetim kurulu arkadaşları da bu sevgi ve saygı çerçevesinde topluma faydalı işler yapmaya devam edeceğiz.

BİLAL BAŞPINAR KİMDİR?

1965 Sivas, Suşehri doğumlu olan Bilal Başpınar, İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Erciyes Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi mezunu. 6 yabancı dil biliyor. Çalışma hayatına Sarıyer’de başladı. Emekli… Aynı zamanda Sarıyer Sivaslılar Derneği Başkan Vekili olarak sosyal çalışmalarına devam etmekte.