Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Kanaat Önderi Ali Rıza Zaman </br>Yeni Anayasayı Değerlendirdi
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Motosikletlinin Sıkıştırdığı Otomobil Bariyerlere Ok Gibi Saplandı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Kanaat Önderi Ali Rıza Zaman
Yeni Anayasayı Değerlendirdi

Kanaat Önderi Ali Rıza Zaman </br>Yeni Anayasayı Değerlendirdi
Sarıyer’in kanaat önderlerinden Ali Rıza Zaman, yeni anayasayı gazetemize değerlendirdi. Sarıyer Yenigün Gazetesi sordu, Ali Rıza Zaman cevapladı.
12.02.2017 / 17:47

Türkiye, cumhurbaşkanlığı sistemini içeren anayasa değişikliği için referanduma doğru hızla ilerlerken Sarıyer’in kanaat önderlerinden Ali Rıza

Zaman’da, yeni anayasayı gazetemize değerlendirdi.Sarıyer Yenigün Gazetesi sordu, Ali Rıza Zaman cevapladı.

Cumhurbaşkanlığı istemiyle diktatörlük söylemleri hayır cephesinin en önemli argümanı. Bu söylemi neye dayanarak yapıyor Cumhuriyet Halk Partisi?

TOPLUM ESNEKLEŞTİ

Şimdi siyasetçiler, kendi tabanlarını kutuplaştırarak bloke etmeye, tutmaya çalışıyorlar. Kutuplaştırmanın yolu da o sert dili kullanmaktan geçiyor. Yoksa 2017 Türkiye’sinde ne hilafetin ne saltanatın ne de diktatörlüğün gelmesi söz konusu değil. Bu bir rejim değişikliği değil ki hükümet sistemi değişikliği. Buradan diktatörlük gelecek sonucu çıkarmak çok yanlış. Gelebilecek bir hilafet, saltanat yada diktatörlük konusunda hiç kimsenin endişesi olmasın. Buna CHP tabanından önce zaten AK Parti’nin kendi tabanı karşı çıkar.

Yüzde 51 sonuç çıkarsa nasıl bir tartışma başlar? Evet çıkarsa Türkiye’de ne yaşanır, hayır çıkarsa ne yaşanır?

MUHALEFETTE DEPREM OLUR

Yüksek oranda evet çıkarsa, hayır kampanyasını yürüten muhalefet partilerinde lider ve yönetim değişikliklerine, depremlerine neden olabilir. Hayır çıkarsa; Türkiye erken seçim baskısıyla karşı karşıya kalır. Derler ki siz iki parti yüzde 50 çoğunluğunuzu kaybettiniz, gelin halkta bir güvenoyu tazelemeniz lazım. Bir seçim tehdidiyle karşı karşıya kalır.

Seçim olur mu, olmaz bana göre. CHP’nin HDP ile aynı safta yer alıyor yada ortak hareket etmesi CHP’ye nasılyansır?

HDP’yi sevmeyenlerin oranı yüzde 90. Bu nedenle HDP ile yan yana görünüyormuş algısı CHP’ye bence zarar verir. Zarar da veriyor. Bugün araştırmalarda herkesin söylediği gibi CHP’nin 1 Kasım seçimlerinin oylarının daha da üzerinde olduğuna katılmıyorum.

CUMHURBAŞKANI SAHAYA ÇIKMALI

Sayın Cumhurbaşkanı’nın meydanlara inmesinin önemi nedir?


Cumhurbaşkanı sahaya çıkarsa olumsuz olur diyenlerin bir algı operasyonu yaptıkları aşikar. Cumhurun başı tabii ki meydanlarda olacak. Böylesine önemli bir seçimde odasında oturmasını beklemek ve istemek iyi niyetli insanların düşüncesi olamaz. Ekonomiye saldırı ve terörün etkileri de önemli. Olası terör saldırıları “evet”çileri mi “hayır”cıları mı arttırır ya da düşürür? Şunun altını çizelim; terörün hiçbir işe yaramayacağını belirterek söyleyelim. Ama yine de bir tartışma konusu bu.

TERÖR RİSKİ SEÇMENİ ETKİLEMEZ

Herkes safını belirledi. Tüm kampanyalar onca emek, yüzde 3 yüzde 5’İ etkilemek için yapılacak. Türkiye üzerinde oyun oynamayı düşünenler varsa hiç boşuna tevessül etmesin. Bunların etkili olmayacağını ne “evet”e ne “hayır” a fayda sağlamayacağını göreceğiz.

VATANDAŞ GÜÇLÜ İKTİDAR İSTİYOR

Birkaç yıl önceki anket çalışmalarında başkanlık sistemi tam bir karşılık görmüyordu. Evet oyları düşüktü. Ne oldu?

15 Temmuz’un mu önemi bu?

-Evet 1 Kasım seçimlerinden önce sistem değişikliğine hayır diyenler yüzde 70’di. 15 Temmuz milat. Birkaç tane nedeni var:

-Türkiye 15 Temmuz hain darbe girişimiyle karşı karşıya geldi.

-İnsanlarda bir tehdit algısı oluştu. Onun için güçlü iktidar istiyor.

-Cumhurbaşkanı Erdoğan’a duyulan sempati ve güven 15 Temmuz ile birlikte önceki dönemlere göre daha fazla arttı.


ABD’YLE İLGİSİ YOK

Sistemin adı “Cumhurbaşkanlığı” değil de “Başkanlık” olsaydı aynı neticeye ulaşılır mıydı?

Şu an röportaj yaptığımız Sarıyer’de sokakta karşılaştığımız her 3 kişiden biri başkan. Topluma bu başkanlık kelimesi çok antipatik geliyor. İkincisi başkanlık dediğimizde Amerika akla geliyor. Halkın yüzde 90’ı dostça müttefik görmüyor. Şimdi bu referandum sürecinde Türkiye’deki

cumhurbaşkanlığının Amerika’daki başkanlık sistemiyle uzaktan yakından ilgisi olmadığı da halka iyi anlatılmalı. Vatandaşlar bu ülkenin bekası için daha güçlü iktidarlar, hızlı karar alma mekaniz