Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - Halkın Tek Umudu Şükrü Genç
Salih Bayraktar: </br>Gençlerimize Sahip Çıkalım Onları Bezdirmeyelim, Tüketmeyelim Aksine Hayata Bağlayalım
Çayırbaşı Mahallesi Muhtarı Bektaş İETT ve İBB’yi eleştirdi
“Küresel Siyasi Hegemonyanın Baronları Eninde Sonunda Diz Çökecektir”

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

Halkın Tek Umudu Şükrü Genç

Halkın Tek Umudu Şükrü Genç
Halkın tek umudu olan Şükrü Genç, elini değil, gövdesini taşın altına koymuş durumda. “Evimizin tapusuna kavuşalım, evlerimiz yıkılmasın, çocuklarımızın geleceği karanlığa gömülmesin” diyen anne babaların feryadına, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yetişti…
12.02.2017 / 16:03

Sarıyer’de vatandaşlar tabiri-caizse evlerinde diken üstünde oturuyorlar. Afet riskli alan ilan edilen mahallelerde yelpaze gün geçtikçe genişliyor ve halk son derece telaş içinde.Tünelin ucunda ışık göremeyen halkın tek umudu olan Şükrü Genç, elini değil, gövdesini taşın altına koymuş durumda. “Evimizin tapusuna kavuşalım, evlerimiz yıkılmasın, çocuklarımızın geleceği karanlığa gömülmesin” diyen anne babaların feryadına, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç yetişti…

Emirgan’ın tapu problemini çözecek kararların meclisten geçmesinden sonra bu kez de Kazım Karabekir ve Rumeli Hisarı için mücadele tüm hızıyla sürüyor. Her iki mahallede de vatandaşlara bilgilendirme toplantısı yapan Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, “Haklarınızı sonuna kadar savunun, size verilecek paralara tamah etmeyin. Çünkü en büyük güç halktır ve biz birlikte güçlüyüz” dedi.

Tahsis belgesi olup, tapusu olmayan ve 2981 sayılı yasa kapsamında hak sahiplerine yönelik Sarıyer Belediyesi iki ayrı mahallede, mülkiyet sorunu bilgilendirme toplantısı düzenledi. Toplantıya Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, Başkan Vekili Hüseyin Coşkun, Başkan Yardımcısı İsmail Erdem ve Kentsel Tasarım Müdürü Murat Durna ve çok sayıda vatandaş katıldı. İlk toplantının yapıldığı, Kazım Karabekir Mahallesi Muhtarı Raşit Erbaş, özverili çalışması nedeniyle Başkan Genç’e teşekkür edip, Meclis toplantısından sonra her şey daha güzel olacak, mesajı verdi. Kazım Karabekir Güzelleştirme ve Koruma Derneği Başkanı Neriman Dülger ise mahalleliyi pazartesi ve cuma günü yapılacak Meclis toplantısına davet etti. 

GENÇ: “BU İŞİ YİNE BİZ ÇÖZECEĞİZ”

Başkan Şükrü Genç,mahallelinin evinden başka bir birikimi olmadığını belirterek, hak sahiplerinin geleceğine farklı şekilde müdahil olmaya çalışan art niyetlilerin olduğunu vurguladı. Genç, bölgenin rant bölgesi olduğunu ve ranta uşaklık edenlerin olacağı uyarısını yaparak, “Söz konusu rantçılar hak sahiplerine, ‘Sana 4 bin lira veriyorum. Yarın bunu da bulamayacaksın’ türü yalanlarla aldatmaya çalışıyorlar. Bunlara taviz vermeyin. Her bir alanda ısrarla birlik ve beraberlik içinde olacağız. Çünkü bu işin sahibi bizleriz ve bu işi yine biz çözeceğiz” dedi. Başkan Genç, halka inanarak hareket ettiklerini kaydederek, “Ama birbirimizi yolda terk edersek, haklılığımızı kaybederiz. Meclis’te inşallah karar çıkacak ve daha büyük bir kitleyle, daha kararlı yürüyeceğiz” şeklinde konuştu. Sarıyer Belediyesi Teknik Başkan Yardımcısı Sevgi Atalay, 2009’da göreve geldiklerinde, nikâh salonu eksiği, hizmet binası ve mülkiyet olmak üzere üç sorun olduğu tespiti yaparak, “Her mahallemizde yüzde 10’luk hisseli, tapusu olmayan mülk vardı. Başkanımız, ‘Bunu halk istedi diye yaptık’ diyor. Size düşen de, kararınızın arkasında durmaktır” dedi.“GÖNÜLDEN İNANANIN YOLU HEP AÇIKTIR!”

Sarıyer Belediye Başkanı Genç, gönülden inananın yolunun hep açık olacağı mesajını verdiği konuşmasında, “Başta birbirimize inanıp destek vereceğiz. Aradaki yol düşkünlerine ise hiç taviz vermeyeceğiz. Biz bu işe baş koyduk ve mutlaka çözeceğiz. Unutmayın, en büyük güç halktır” dedi. Başkan Genç, vatandaştan elindeki evrakları teslim etmeye davet ederek, “Ne kadar kayıt varsa, biz o kadar güçlüyüz” dedi. 90 yaşındaki emekli öğretmen Niyazi Bal, Başkan Genç’in konuşmasının tüm dinleyenleri rahatlattığını belirterek, “Bize şu düşüyor. El ele verecek, hakkımızı arayacağız. Ama yuvamızda kalacağız” dedi. Kazım Karabekir ve Rumelihisarı Mahallesi’nin mülkiyet sorunu pazartesi ve cuma günlü Meclis toplantısında görüşülecek. Geçtiğimiz ay Emirgan Mahallesi, “951 ada” olarak bilinen ve üzerinde yaklaşık 700 binanın bulunduğu 159 dönümlük alanın imar ıslah plan çalışması 2017’nin, pazartesi günlü ilk Meclis toplantısına gelmişti. 

MECLİS, 700 İNANIN TAPUSU İÇİN KARAR ALMIŞTI!

Halk arasında imar affı olarak da bilinen tapu tahsis belgelerinin verildiği 2981 sayılı kanundan yararlanılması için yapılan çalışma, yılın ocak ayındaki ilk toplantısında oy birliği ile komisyona havale edilmiş, yine oy birliği ile kabul edilerek,İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne gönderilmişti.