Sarıyer Yenigün, Sarıyer'in Gerçek Tarafsız Gazetesi - İstanbul’un Tünel Efsanesi Gerçek Oldu, 140 km Yeni Hat Geliyor
İki Yeni Karakol Hizmete Açıldı
Motosikletlinin Sıkıştırdığı Otomobil Bariyerlere Ok Gibi Saplandı
Sarıyer Müftüsü Oğuzhan Kadıoğlu’na</br> Şok Suçlamalar!

Karakter boyutu :13 Punto15 Punto17 Punto19 Punto

İstanbul’un Tünel Efsanesi Gerçek Oldu, 140 km Yeni Hat Geliyor

İstanbul’un Tünel Efsanesi Gerçek Oldu, 140 km Yeni Hat Geliyor
İstanbul’un yüzyıllardır söylenegelen tünel efsaneleri, karayolu tünelleriyle adeta gerçek oluyor. İBB, 140 kilometrelik yeni bir güzergah planlıyor.
23.01.2017 / 16:41


İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Büyükçekmece’den Sarıyer’e kadar yaklaşık 140 kilometre uzunluğunda; tüneller, bağlantı yolları, kavşaklar ve köprülerden oluşan yeni alternatif ulaşım güzergahının çalışmalarını başlattıklarını açıkladı.Yerin altından yaklaşık 140 kilometrelik yeni alternatif bir ulaşım aksı oluşturacaklarını açıklayan Topbaş, “İstanbul toplu ulaşımda dünyanın sayılı şehirlerinden biri haline geliyor. Şimdi karayolu ulaşımında da önemli bir adım atmaya hazırlanıyoruz. İstanbul tünel ulaşım sistemi için artık imalat aşamasına yaklaşıyoruz. Karayolu ulaşımında devrim niteliğinde bir adım atıyoruz” dedi.

Büyükçekmece’den Sarıyer’e

Tüneller ile yerin altını bir birine bağlayacak adımlar attıklarını anlatan Kadir Topbaş, yeni güzergahın Büyükçekmece’den Kağıthane’ye oradan da Sarıyer’e kadar uzanacağını kaydetti. Aynı şekilde Anadolu yakasında da Harem’den Küçüksu’ya Yenisahra’dan Bostancı’ya uzanacak tüneller olacağını ifade eden Topbaş “e İstanbul’un karayolu ulaşımında ezberleri bozmaya hazırlanıyoruz. Bunu yapacak gücümüz, imkanımız, güvenimiz, inancımız var” diye konuştu.

İnşaatına başlanacak tüneller ise şöyle:

Levazım – Armutlu, Armutlu-Cendere Yolu, Cendere Yolu-Ayazağa, Ayazağa-Çayırbaşı, Sarıyer-Kilyos,Kağıthane-Gaziosmanpaşa-Eyüp-İst. Cd., Gop- Eyüp (İst. Cd.) B.Paşa- Esenler -Hal Kav., Bayrampaşa – Esenler, Gürgören Esenler Cincin, Bağcılar – Olimpiyat yolu K. Çekmece, Bahçelievler (Olimpiyat yolu)K.Çekmece, Küçükçekmece Göle geçiş Köprüsülar, Avcılar -Esenyurt- Haramidere, Esenyurt- Tüyap- Büyükçekmece, Silahtarağa Cd.-Gop Cd, Eyüp, Unkapanı Kasımpaşa Sualtı Tüneli, Halkalı-Temapark.